پارسا نیوز: واحد کرمان چگونه در ۳ حوزه جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی برتر شد؟

واحد کرمان در جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی که خرداد جاری در تهران برگزار شد در ۳ حوزه به عنوان برتر انتخاب و مورد تجلیل قرار گرفت.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار پارسا با توجه به کسب عنوان برتر پنجمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی از سوی واحد کرمان اظهار کرد: این واحد در ۳ حوزه مجتمع آزمایشگاهی، سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد «ساها» و پایان‌نامه دکتری شیمی لیلا شاه حسینی به عنوان دانشگاه برتر معرفی و با حضور مسئولان دانشگاه مورد تقدیر قرار گرفت.

چاپ ۲۸ مقاله ISI و درآمدزایی در مجتمع آزمایشگاهی واحد کرمان

امید طیاری در مورد مجتمع آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان گفت: این مجتمع مجتمع آزمایشگاهی مشتمل بر ۲۵ آزمایشگاه در رشته های شیمی، میکروبیولوژی و فیزیک با ۲۸ دستگاه آزمایشگاهی پیشرفته و با فن شناسی بالا در زمینه های مختلف فعالیت می کند.

وی با بیان اینکه مجتمع آزمایشگاهی واحد کرمان دارای ۱۷ نفر کارشناس خبره آزمایشگاه با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در گرایش‌های متفاوت است، گفت: در سال ۱۳۹۵ در زمینه تولید علم تعداد ۲۸ عدد مقاله ISI از این مجتمع آزمایشگاهی به چاپ رسیده و در زمینه درآمدزایی هم مبلغ ۲٫۰۵۹٫۶۲۰٫۰۰۰ ریال از محل ارائه خدمات آزمایشگاهی جذب شده است.

درآمدزایی از خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی «ساها» کرمان

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان در مورد سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد (ساها) عنوان کرد: سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد (ساها) واحد کرمان، مجموعا مشتمل بر ۷۰۰۰ متر مربع فضای آزمایشگاهی و کارگاهی در دانشکده های علوم پایه، فنی و مهندسی، هنر و معماری و پزشکی بوده که ۲۷۰۰ متر مربع آن به آزمایشگاه‌های درآمدزا اختصاص داده شده است.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: تهران| مردم از فساد و رفتار اشرافی مسئولان درمانده شده‌اند - اخبار پارسا

طیاری افزود: فرایند دریافت گواهی نامه استاندارد ۱۷۰۲۵ و آموزش تخصصی کارشناسان این آزمایشگاه ها بر اساس قرارداد دانشگاه با شرکت مهندسین مشاور معیار دانش پارس در حال انجام است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان با بیان اینکه مراحل اخذ گواهی نامه های استاندارد آزمایشگاه مکانیک خاک این سامانه در حال انجام است، گفت: بر اساس تائید اداره کل توسعه و پشتیبانی شبکه های آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه، سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد (ساها) واحد کرمان به عنوان یکی از قطب های کالیبراسیون دستگاهی در کشور معرفی شده است.

وی افزود: تعداد پرسنل آزمایشگاه‌های سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد (ساها) واحد کرمان، شامل ۳۲ نفر کارشناس آزمایشگاه است که ۳ نفر دارای مدرک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و دکتری تخصصی در گرایش های مختلف هستند.

این مقام مسئول ادامه داد: در سال ۱۳۹۵ مبلغ ۴٫۳۴۶٫۹۷۰٫۰۰۰ ریال درآمدزایی حاصل از خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی از طرح «ساها» واحد کرمان جذب شده است.

پایان‌نامه دانشجوی دکتری شیمی واحد کرمان

معاون پژوهش و فناوری واحد کرمان پایان‌نامه لیلا شاه حسینی دانشجوی دکتری این دانشگاه با عنوان «بررسی خواص الکترونیکی و اسپکتروسکوپی سلول های خورشید حساس شده به رنگ تهیه شده از نانو مواد آلی» را یکی دیگر از معیارهای انتخاب استان کرمان به عنوان استان برتر در پنجمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی معرفی کرد و به آنــا گفت: امروزه با توجه به محدودیت‌های سوخت‌های فسیلی و مصرف بیش از حد انسان ها از این منابع، جایگزینی یک انرژی پاک و دسترس از جمله انرژی خورشید، بسیار مورد توجه قرار گرفته است واز طرفی توسعه و گسترش فن آوری های جدید در حال ظهور، ایجاب می کند تا به دنبال مطالعه مواد جدید با مجموعه ای از خواص جدید و مورد نیازمان باشیم.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: خبرگزاری آریا - مهران مدیری مجری هفت شد

طیاری افزود: در سه دهه گذشته مطالعات بسیار زیادی در مورد سنتز، شناسایی و کاربرد پلیمرهای رسانا اختصاص داده شده است. این توجه بسیار زیاد عمدتا مربوط به خصوصیات متنوع و تطبیق پذیر پلیمرهای رسانا است که می تواند به خوبی در جهت ایجاد مواد مناسب با خصوصیات مطلوب تنظیم شوند و در علوم مختلف جدید از جمله، سل های فتوولتاییک، پوشش های محافظ ضد خوردگی، پنجره های الکتروکرومیک و … استفاده شوند.

در سال ۱۳۹۵ مبلغ ۴٫۳۴۶٫۹۷۰٫۰۰۰ ریال درآمدزایی حاصل از خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی از طرح «ساها» واحد کرمان جذب شده است

وی ادامه داد: از این رو در این پروژه با توجه به اهمیت و کاربرد پلیمرهای رسانا و محدود بودن مونومرهای اولیه برای سنتز پلیمرهای جدید و کاربرد روزافزون آنها در فن آوریهای جدید، از طریق طراحی ملکولی، برای اولین بار مونومرهای جدیدی با روش هایی بسیار آسان و کم هزینه سنتز شد و با پلیمریزاسیون آنها در شرایط متفاوت پلیمرهای جدید با خصوصیات مطلوب و تلفیقی مناسب از مونومرهای سازنده آنها تهیه شد.

این مقام مسئول افزود: عملکرد پلیمرهای تهیه شده در سل های فتوولتاییک، پوشش های محافظ در مقابل خوردگی فلزات در شرایط مشابه آب دریا و خواص الکتروکرومیک آنها مورد بررسی قرار گرفت و نتایج حاصل از آزمایش های فتوولتاییک افزایش بازده بسیار بالاتر پلیمرهای جدید تهیه شده را نسبت به ترکیبات مشابه سنتز شده از سوی دیگر محققان نشان داد.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: روش‌شناسی اقتصاد مقاومتی در مقایسه با سایر تفکرات اقتصادی

وی گفت: نتایج حاصل نیز به خوبی نشان داد که در محدوده پتانسیل های مشخصی، فیلم های پلیمری تهیه شده به عنوان ماده پلی الکتروم عمل کرده و رنگ های چندفامی را از خود نشان می دهد که می توانند کاندیدای بسیار مناسبی برای استفاده در پنجره های الکتروکرومیک باشند و در پایان با پلیمریزاسیون این مونومرهای جدید در شرایط ویژه، کامپوزیت های جدیدی تهیه شد که نتایج حاصل از آزمایش‌های خوردگی آنها، به وضوح اثرات ضد خوردگی فوق العاده این کامپوزیت ها را بر روی سطوح فلزی به ویژه فلز استیل در شرایط آب دریا نشان داد. این بررسی ها نشان داد که این مواد جدید با توجه به خصوصیات ویژه ای که دارند می توانند در راستای تجاری سازی در زمینه های ذکر شده، مورد استفاده قرار گیرند.

به گزارش خبرنگار پارسا، در پنجمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی از ۸۳ نفر در ۲۷ زمینه نشان ویژه امام خمینی(ره)، پژوهشگر برتر، مرکز تحقیقات برتر، واحد فناور برتر، طرح فناور برتر، آزمایشگاه برتر، مجله برتر، مدیر پژوهشی برتر، محصول تجاری‌شده برتر، اختراع برتر، کتاب برتر، کارشناس آزمایشگاه برتر، مرکز رشد برتر، انجمن علمی ـ دانشجویی برتر، پژوهشگر جوان برتر، واحد دانشگاهی برتر، آموزشگاه سمای برتر، مدرسه برتر، دانش‌آموز برتر، کارآفرین برتر تجلیل شد.