پارسا نیوز : وجود ۶۶۰ هزار خانوار با ضریب محرومیت ۸ و۹ در کشور

پارسا نیوز : وجود ۶۶۰ هزار خانوار با ضریب محرومیت ۸ و۹ در کشور

معاون پشتیبانی و سلامت کمیته امداد گفت: ۶۶۰ هزار خانواده در مناطق محروم کشور با ضریب محرومیت ۸ و ۹ وجود دارند که از منبع آب محروم بوده یا شرایط جغرافیایی نامساعدی دارند.

به گزارش پارسا، فاطمه رهبر در نشست خبری امروز خود که در محل کمیته امداد برگزار شد گفت: کاهش تعداد مددجویان تحت عنوان پالایش، راندن خدمات و اعتبارات به سمت مناطق محروم، به صفر رساندن صف پشت نوبت جهیزیه و وام ضروری، احیای طرح شهید رجایی و کاهش تعداد پرونده‌هایی که تحویل مددجویان بوده‌اند؛ از جمله برنامه های سال ۹۵ کمیته امداد در سال گذشته بود.

صرفه‌جویی ۸۲ میلیاردی کمیته امداد با پایش ۲۵۰ هزار خانوار تحت پوشش 

وی در ادامه با بیان آنکه  یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر تعداد خانوارهای تحت پوشش ما است که جمعیت سه میلیونی را شامل می‌شود و حدود ۵۰۰ هزار نفر نیز به صورت تک‌خدمتی بوده و مشمول دریافت مستمری نمی شوند گفت: در طرح پایش ۲۵۰ هزار خانوار را بررسی و از چرخه پشتیبانی خارج کردیم،این درحالیست که بیمه، حامی و وام‌های آنها قطع نشده و برقرار است  اما با این پالایش ۸۲ میلیارد تومان صرفه‌جویی کرده‌ایم.

به صفر رسیدن پشت‌نوبتی‌های کمک هزینه ازدواج و جهیزیه

معاون پشتیبانی و سلامت کمیته امداد در ادامه با بیان آنکه  ۴ سال پشت نوبتی در کمک هزینه ازدواج داشتیم که اکنون آن را به صفر رسانده‌ایم، گفت: ۵۰هزار پشت نوبتی دریافت جهیزیه از قبل وجود داشت که در سال ۹۵، به صفر رسیده است.

رهبر در ادامه با بیان آنکه  یک میلیون و ۳۰۰ هزار سالمند، ۳۳۰ هزار دانش‌آموز، ۷۳ هزار دانشجو، را تحت پوشش داریم و ۳۹۰۰ مددکار خانواده و ۴۰۰ مشاور ، خدمات به این تعداد ارائه می‌دهند افزود: ۱۱۶ هزار  کمک هزینه ازدواج که شامل یک بسته چند قلمی کالاست، با سرانه ۳ میلیون تومانی و ارزش ریالی حدود ۷ میلیون تومان توزیع شده و درسال جاری نیز سرانه آن به ۳٫۵ میلیون تومان افزایش و به ۳۰۰ هزار نفرمی رسانیم.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : پارسا - کلباسی و دریغ نوشتن

ایتام تفکیک می‌شوند

وی همچنین از طرح «تفکیک وضعیت ایتام» خبر داد و گفت: براساس این طرح اطلاعات ایتام بر اساس دختر و پسر بودن، سادات، سن و … تفکیک می‌شود تا مدیریت بهتری انجام شود؛زیرا برخی از افراد حامی شرایط خاصی را می‌خواهند. امیدواریم با مشارکت بیشتر در شب‌های قدر بتوانیم عدالت مربوط بین ایتام و حامی‌یابی برقرار کنیم.

۴۳۰۰ نفر پشت نوبت دریافت وام ضروری

معافیت سربازی ۲۴ هزار مددجو

معاون پشتیبانی و سلامت کمیته امداد در خصوص  «وام ضروری قرض‌الحسنه» نیز گفت:‌ در حال اماده ۱۹۵ هزار فقره وام تا سقف ۵ میلیون تومان  پرداخت شده که خارج از وام اشتغال بوده و سرانه آن یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است که در حال اماده ۴۳۰۰ نفر پشت نوبت دریافت آن قرار دارند.

رهبر از تسهیلات معافیت سربازی برای ۲۴ هزار نفر  نیز خبر داد و گفت:‌ در سال گذشته ۶۱ هزار فقره اجاره مسکن و ۱۳ هزار و ۷۰۰ فقره اقساط معوقه بانک مسکن ، حق بیمه تأمین اجتماعی برای ۲۱۰ هزار نفر، ۸۲ هزار نفر بیمه صندوق عشایر  پرداخت و بیمه حوادث برای تمام مددجویان برقرار شده است.

وی در ادامه با بیان آنکه  ۸۸ هزار نفر در طرح رفع سوء تغذیه برای کودکان زیر ۶ سال قرار گرفته‌اند که سرانه آن ۷۵ هزار تومان در ماه است گفت: همچنین  ۱۴ هزار و ۶۰۰ نفر  مشمول طرح نگهداری از سالمندان در منزل بوده که  ماهانه ۱۰۰ هزار تومان به پرستاران آنها پرداخت می‌شود.

معاون پشتیبانی و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) با تاکید برآنکه منابع کمیته امداد غیبی و لایتناهی نیست درحالیکه متقاضی زیاد است گفت: درحال اماده به دنبال کاهش حجم مطالبات امداد هستیم زیرا کمک‌های غیبی به ما نمی‌رسد. همچنین آنکه تبدیل کمک‌های بلاعوض به معوض را نیز در دستورکار خود داریم.

وجود ۶۶۰ هزار خانوار با ضریب محرومیت ۸ و۹

معاون پشتیبانی و سلامت کمیته امداد در ادامه بر توجه به مناطق محروم تأکید کرد و گفت: ۶۶۰ هزار خانواده در مناطق محروم با ضریب ۸ و ۹ وجود دارند که از منبع آب محروم بوده یا شرایط جغرافیایی نامساعدی دارند به همین منظور ۲۳ هزار و ۵۰۰ منبع آب، ۷۰ هزار بخاری نفتی و گازی و ۹ هزار آبگرمکن در این مناطق توزیع شده است و در حال اماده به دنبال توزیع وسایل سرمایشی نیز هستیم.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: وفاداران به داعش در عراق و سوریه ۱۰ هزار نفرند

به گزارش پارسا، رهبر در ادامه از تدوین و تصویب «نظام واحد مددکاری مختص کمیته امداد» در سال ۹۶ خبر داد و گفت: هم اکنون در حال بازنگری فرآیند مددکاری با هدف بازتوانی مددجویان هستیم و در نظر داریم یک نظام مددکاری پیوستن با یک نظام‌نامه مددکاری مختص کمیته امداد را تدوین کنیم.

با سطح‌بندی مددجویان، چرخه پشتیبانی از ابتدا تا انتها مشخص می‌شود

وی در ادامه از سطح بندی مددجویان در سال جاری خبر داد و گفت: در نظر داریم با طراحی نظام سطح بندی مددجویان از ابتدای ورود آنها به چرخه پشتیبانی تا انتهای این پشتیبانی‌ها را مشخص کنیم و به طور معین تعیین شود که قرار است مددجو تا چه زمان از کمیته امداد خدمت گیرد و چه خدماتی به آن ارائه شود تا توقعات دیگری از ما نداشته باشد.

معاون پشتیبانی و سلامت کمیته امداد ادامه همچنین از «ارتقای شاخص‌های اثربخشی خدمات» نیز خبر داد و گفت: در سال جاری  «ارتقای شاخص‌های اثربخشی خدمات» را در دستور کار خود داریم تا به موجب آن بازدیدهای متعدد از منازل مددجویان، کاهش ارائه خدمت از زمان درخواست مددجو، کاهش مراجعه حضوری مددجویان و در نهایت افزایش توانمندی آنها محقق شود.

رهبر همچنین به مناطق محروم نیز اشاره کرد و گفت: تا سال گذشته هیچ ردیف اعتباری خاصی برای این مناطق وجود نداشت و از اعتبارات خدمات موردی به این مناطق ارائه خدمت می‌کردیم اما در سال جاری ردیف بودجه مجزایی را برای مناطق مرزی و محروم اختصاص داده‌ایم و همچنین در تلاش هستیم بتوانیم از ظرفیت نیروهای جهادی نیز در این حوزه استفاده کنیم.

انتقاد از واریز مستمری مددجویان به حساب یارانه آنها

وی در ادامه به افزایش رقم مستمری مددجویان نیز اشاره کرد و گفت: طبق قانون برنامه ششم توسعه مستمری مددجویان به ۲۰ درصد حداقل خود رسید که به تبع آن سهم دو نهاد کمیته امداد و بهزیستی بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد ریال است.

پیشنهاد ویژه :   افغانستان: ملا اختر منصور در یک سال ۱۳ بار به امارات سفر کرده بود

معاون پشتیبانی و سلامت کمیته امداد در ادامه از واریز مستمری افزایش یافته مددجویان بوسیله سازمان هدفمندی یارانه‌ها به حساب یارانه مددجویان انتقاد کرد و گفت: بر اساس قانون، مستمری مددجویان نهادهای حمایتی افزایش یافته است نه رقم یارانه آنها، این در حالیست که ستاد هدفمندی یارانه‌ها بانک اطلاعاتی مددجویان را از کمیته امداد و بهزیستی دریافت کرده است اما رقم افزایش یافته مستمری به حساب یارانه مددجویان واریز شده و این باعث شده که برخی از مددجویان مدعی شوند که نهادهای حمایتی کاری برای آنها نکردند بلکه یارانه آنها افزایش یافته است.

رهبر ادامه داد: خدا را شاکریم که بالاخره این افزایش مستمری‌ها اعمال شد اما نگران آن هستیم که اگر این روند به صورت یارانه ادامه پیدا کند با توجه به آنکه دولت همواره برای تامین مبلغ یارانه‌ها با مشکل مواجه است قادر به ادامه پرداخت آن نباشد.

وی در ادامه با بیان آنکه طی این دو ماه تمام مددجویان کمیته امداد رقم افزایش یافته را دریافت کردند و رقم مستمری نزدیک سه برابر شده است گفت: در حال اماده به ما قول داده شده است که از خرداد ماه پول و اعتبار رقم افزایش یافته مستمری به نهادهای حمایتی واریز و این رقم مستقیما بوسیله کمیته امداد و بهزیستی به حساب مددجویان واریز شود اما هنوز مکاتبه‌ای در این خصوص با ما صورت نگرفته است این در حالیست که چنانچه این پول به صورت مستقیم در اختیار نهادهای حمایتی باشد می‌توانیم با توجه به پولی که در دست مددجو هست برنامه ریزی داشته باشیم و این پول را در سبد خانوار راندن و سایر خدمات را نیز با آن هماهنگ کنیم.

انتهای پیام