پارسا نیوز : وضعیت گوشت، قرمز شد – پارسا | پایگاه خبری

پارسا نیوز : وضعیت گوشت، قرمز شد – پارسا | پایگاه خبری

اقتصاد – مهدی شهرآبادی: قیمت گوشت قرمز باز هم از مرز ۴۳هزار تومان عبور کرد به گونه ای که در برخی مغازه های بالای شهر تهران، ران گوسفندی تا کیلویی ۵۰هزار تومان نیز به فروش می رسد.

اقتصاد – مهدی شهرآبادی: قیمت گوشت قرمز باز هم از مرز ۴۳هزار تومان عبور کرد به گونه ای که در برخی مغازه های بالای شهر تهران، ران گوسفندی تا کیلویی ۵۰هزار تومان نیز به فروش می رسد.

این روند افزایش قیمت در حالی اتفاق افتاده که سال گذشته وبا آغاز استارت گرانی در روزهای پایانی سال مسوولان وزارت جهاد کشاورزی قول دادند تا این روند افزایش نرخ را با عرضه گوشت برای تنظیم بازار متوقف کنند.

حتی حسن رکنی معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی در ۲۳ اسفند ودر گفت وگو با پارسا وعده داده بود که این محصولات به اندازه کافی در بازار وجود داشته و هیچ افزایش قیمتی هم نخواهد داشت.

وی در همان زمان اعلام کرد که روزانه ۵۰۰ لاشه گوشت تازه گوسفندی برای تنظیم بازار در پایتخت عرضه می‌شود و آن قدر عرضه گوشت دولتی  ادامه می یابد، تا در فصل بهار با عرضه بیش از نیاز، قیمت شقه گوشت گوسفندی از ۳۶ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان برسد. اما این وعده هم عملی نشد واکنون می بینیم که قیمت گوشت قرمز تا ۵۰هزار تومان نیز افزایش یافته است.

* با حرف بازار تنظیم نمی شود  

در این زمینه ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران با بیان علت این افزایش نرخ به خبرنگار ما گفت: دیروز نرخ هر کیلو گوشت گوسفندی در کشتارگاه ۳۹هزار تومان بود که به تبع این محصول پروتئینی باید با ۱۰درصد سود از سوی مغازه دار به فروش برسد که نرخ نهایی همان ۴۳هزار تومان است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : واردات خودرو راه حل معضل خودروهای فرسوده

وی با بیان این که قیمت هر کیلوگرم گوسفند زنده به دلیل کمبود آن در بازار به ۱۷هزار تومان رسیده است، اظهارداشت: هم اکنون نرخ هر کیلو قلوه گاه در بازار به ۲۶ هزار تومان، راسته و ران به ۴۷هزار تومان وهر کیلو ران به ۵۰هزار تومان رسیده است.

وی در پاسخ به این پرسش که مسوولان وزارت جهاد کشاورزی وعده داده بودند که نرخ ها در بهار سال ۹۶کاهش می یابد اما این اتفاق نیفتاد ( با خنده) اظهارداشت: مثل معروفی وجود دارد که می گوید«این ها همه حرف است» به گونه ای که که من بارها با معاونت پشتیبانی امور دام تماس گرفته ودر خصوص این روند افزایشی به آن ها گوشزد کرده ام.

وی تصریح کرد: آن ها در پاسخ می گویند که ما دام زنده به قیمت ۱۴هزار تومان داریم که اگر چنین است بیایند ودر کنار خیابان گوسفند زنده را به نرخ هر کیلو ۱۴هزار تومان عرضه کنند تا جلوی این افزایش نرخ ها گرفته شود.

وی کشتار بره ماده را در کاهش جمعیت ونسل دامی وافزایش قیمت آن موثر دانست و اظهارداشت: این مسئله به گونه ای بوده که در یک روز ۴تا ۵هزار راس گوسفند ماده از استان البرز تا خیرآباد ورامین کشتار شده اند که وقتی این مسئله را به دامپزشکی گفتیم آن ها نیز اعلام کردند که ما مسوول تامین بهداشت دام هستیم نه نر و ماده آن.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : کرملین ادعای جمع‌آوری اطلاعات شرم‌آور علیه ترامپ را موهوم خواند

* علت کمبود عرضه دام

ملکی برخورد با این موضوع را کار ساده ای دانست واظهارداشت: ما از البرز تا خیرآباد ۱۰تا ۱۱کشتارگاه داریم اما به خاطر منافع برخی افراد آمار صحیح درباره کشتار دام ارایه نمی شود که به عنوان مثال اگر در یک کشتارگاه ۳هزار کشتار انجام می شود می گویند ۱۰۰۰کشتار صورت گرفته که این مساله مسوولان را در تصمیم گیری نهایی به اشتباه می اندازد.

وی با بیان این که اکنون قیمت در حال افزایش است وفشار زیادی به مصرف کنند وارد می کند خاطرنشان کرد: از سویی دامدار نیز به بازار نگاه می کند وبه عنوان مثال اکنون ماه رمضان است وپس از آن موسم حج فرا می رسد و باز پس از آن ماه های محرم وصفر را در پیش داریم که بر همین اساس دامدار به دلیل افزایش تقاضا دام خود را عرضه نمی کند تا قیمت دام افزایش یابد .

وی همچنین عرضه گوشت وارداتی گاو را به دلیل برخی مسایل از جمله عدم اعتماد مردم به این محصولات را در تنظیم بازار گوشت گوسفند  موثر ندانست.

اما این اظهارات در حالی است که محمد رضا ملاصالحی مدیرکل مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با پارسا مدعی شده که طی چند ماه اخیر رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اعلام خطر نسبت به افزایش قیمت در ماه رمضان در بازار اخلال ایجاد کرده است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : شرکت ایکاپ برای قیمت پژو ۲۰۰۸ با شورای رقابت مکاتبه کرد

به‌گفته وی عدم سنخیت نرخ دام زنده با گوشت گوسفندی در قصابی‌ها ناشی از وجود واسطه‌ها و دلال‌بازی است.

این افزایش قیمت گوشت قرمز نیز در حالی است که نرخ هر کیلو گرم مرغ نیز در مراکز خرده فروشی به  ۷۷۰۰ تومان رسیده است.

* قیمت مرغ وگوشت در سربالایی گرانی

در این زمینه احدی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی مشهد نیز با بیان این که عرضه دام بسیار کم شده اظهارداشت: هم اکنون قیمت دام زنده از ۱۵هزار تومان به ۱۷هزار تومان رسیده است تا ببینیم در چند روز آینده وعده مسوولان برای تنظیم بازار چه می شود.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی نیز قیمت هرکیلوگرم مرغ را در مراکز خرده فروشی ۷۷۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: از روز دوشنبه به بعد روند کاهش قیمت این کالا آغاز خواهد شد.

مهدی یوسف خانی در گفت وگو با مهر قیمت هرکیلوگرم مرغ زنده را در اولین روز ماه مبارک رمضان  ۴۹۰۰ تومان اعلام کرد وخاطرنشان ساخت: قیمت هرکیلوگرم مرغ آماده طبخ در عمده فروشی درب کشتارگاه  ۶۸۵۰ تومان، تحویل درب واحدهای صنفی ۷۰۰۰ تومان و همچنین نرخ این کالا در خرده فروشی واحدهای صنفی ۷۷۰۰ تومان است.

وی قیمت هرکیلوگرم  ران مرغ با کمر را  ۶۷۰۰ تومان اعلام کرد و اظهارداشت: همچنین قیمت هرکیلوگرم ران مرغ بی کمر ۷۷۰۰ تومان،  سینه با کتف ۱۲۵۰۰ تومان، سینه بدون کتف ۱۳۵۰۰ تومان و فیله مرغ ۱۶۰۰۰ تومان است.

——-