پارسا نیوز: وقتی خشونت،جای محبت را در حدود خانواده می گیرد – آسیب های اجتماعی – سلامت اجتماعی

پارسا نیوز: وقتی خشونت،جای محبت را در حدود خانواده می گیرد – آسیب های اجتماعی – سلامت اجتماعی

سلامت نیوز: سنت  مرسوم اجتماعی در حدود مورد خانواده، معمولا نوعی تقسیم اقتدار را براساس جنسیت و نقش زن و مرد تعیین کرده ؛به‌طوری‌ که اغلب این‌گونه القا می‌شود که زنان و کودکان، نباید رفتاری خلاف ارزو فرد مقتدر حدود خانواده؛ یعنی مرد انجام دهند، تختا در حدود این حالت او را مجبور به انجام رفتار خشن می کنند (البته در حدود مواردی نادر حدود، فرد مقتدر حدود زن است). به ‌عبارت دیگر زنان و کودکان باید مطابق ارزو مرد رفتار کنند تا خشونت در حدود خانواده بروز نکند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه پشت فردا، دیدگاه های دیگری نیز در حدودباره‌ هماهنگی میان ارزش های اساسی جامعه و خشونت وجود دارد، به این معنی؛ مردانی که دست به خشونت می زنند، اغلب کسانی هستند که در حدود محیط‌های فرهنگی- اجتماعی خاصی تربیت شده‌اند که حاکمیت مردان بر زنان امری طبیعی بوده و سلطه جوی و خشونت به عنوان یک ویژگی مردانه و فرمانبرداری به عنوان خصلتی زنانه همواره ترویج شده است. در حدود چنین محیط و جامعه ای اگر نظم اجتماعی به خطر بیفتد، استفاده از خشونت برای برقراری مجدد نظم، چه سطح کلان (جامعه) و چه در حدود سطح خرد (خانواده)، به عنوان راه حلی مشروع و پذیرفتنی پذیرفته شده است.

پیشنهاد ویژه :   علمی و پزشکی: ۸ راه بازیابی خلاقیت در مواقع فرسودگی ذهنی

عواملی که استحکام خانواده را به خطر می اندازند
همچنین بی سرپرستی، بیکاری، عدم در حدودآمد کافی، کمرنگی ارزش های ملی و مذهبی، اعتیاد، طلاق، عدم مهارت های لازم در حدود خانواده و به عبارتی نبودن سرمایه اجتماعی مناسب به منظور برخورد با معضلات و آسیب های اجتماعی، از جمله عواملی هستند که استحکام و دوام خانواده ایرانی را در حدود معرض آسیب  قرار می دهند. به‌ویژه وقتی فقر و تنگدستی در حدود خانواده ای وارد می‌شود، نباید انتظار داشت که سلامت کانون خانواده و اعضای آن دچار خدشه نشود.
در حدود بین انواع آسیب های اجتماعی، براساس آمار و گفته های مسئولان، خشونت خانوادگی بالاترین میزان آسیب  را در حدود نهاد خانواده به خود اختصاص داده ؛رفتار خشن در حدود خانواده از طریق مشاهده یا تجربه باز تولید می‌شود. تجارب فرزندان خانواده و مشاهده رفتار خشن والدین و همچنین تفاوت هایی که در حدود جامعه پذیری جنسیتی وجود دارد، باعث اختلاف و تبعیض جنسیتی (تبعیض جنسیتی به‌طور نهفته دارای پتانسیل خفته‌ خشونت است) بین دختران و پسران با هنجارهای اجتماعی متفاوت می‌شود و هریک نقش جنسیتی خاصی را فرا می گیرند؛ نقشی که برای دختران با فرودستی، وابسته بودن به دیگری و تحمل خشونت همراه است. پسران نیز نقش جنسیتی خاص خود را که با فرادستی، استقلال و پذیرفتنی بودن به اعمال خشونت همراه است، فرا می گیرند.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: هم‌نوا شدن تیلرسون با ماتیس/دمشق: ادعاها درباره سلاح‌های شیمیایی برای مانع‌تراشی در ادلب است

خلأ توجه به خشونت غیر فیزیکی
اکثر محققانی که در حدود این زمینه کار می کنند و تعاریف اولیه ای برای خشونت ارائه داده‌اند نیز بیشتر در حدود رابطه با خشونت بدنی و فیزیکی صحبت کرده اند و خشونت را به عنوان رفتاری با قصد آشکار (یا با نیت در حدودونی، اما مشهود) جهت وارد کردن آسیب  بدنی به فرد دیگر تعریف کرده اند. در حدود این تعریف خشونت فیزیکی مد نظر بوده ؛ در حدودحالی که انواع دیگر خشونت به‌ویژه خشونت های روانی، گاه شدت تخریبی بیشتری دارند. در حدود جوامعی که ساختارهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و حقوقی آنان براساس بی اعتباری، تحقیر و استثمار زنان شکل گرفته، خشونت مردان نسبت به زنان (در حدود ابعاد مختلف) رسم و قاعده  زندگی است. مسئله مهم این است که روابط خشن در حدود خانواده تنها بر افراد در حدودون خانواده تاثیر نمی گذارد، بلکه جامعه را نیز در حدود بر می گیرد.

خانواده مکانی برای تربیت و پرورش انسان  است که تنها در حدودصورت وجود سلامت روحی و روانی می تواند انسان هایی پاک و سالم تحویل اجتماع داده و مدعی ادای وظیفه و رسالت خود شود، برای شکل گیری یک خانواده مستحکم و سالم، علاوه بر انتخاب مناسب و آگاهانه، به دست آوردن علم و دانش اولیه جهت شروع یک زندگی مشترک برای طرفین امری بدیهی است.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: راه ابریشم ایران و خطرهایی که آن را تهدید می کند