پارسا نیوز : پارسا – ان‌شاءالله واریز مستمری مددجویان در قالب یارانه‌ها برای خدا بوده باشد

پارسا نیوز : پارسا – ان‌شاءالله واریز مستمری مددجویان در قالب یارانه‌ها برای خدا بوده باشد

به گزارش خبرنگار اجتماعی پارسا، فاطمه رهبر در نشست خبری صبح امروز خود در تشریح دستاوردهای معاونت پشتیبانی و سلامت خانواده کمیته امداد در سال ۹۵ اظهار داشت: کاهش تعداد مددجویان و پالایش، راهنمایی خدمات و اعتبارات به سمت مناطق محروم، صفر کردن پشت نوبتی‌های جهیزیه و وام ضروری، احیای طرح شهید رجایی و کاهش تعداد پرونده‌هایی که تحویل مددجویان بود از اولویت‌های اصلی این معاونت در سال گذشته بود.

وی با بیان اینکه یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار که شامل ۳ میلیون نفر می‌شوند تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند، گفت: در سال گذشته و در قالب طرح پالایش، ۲۵۰ هزار خانوار از چرخه دریافت مستمری خارج شدند که با توجه به خروج این افراد از دایره مستمری‌بگیران، ۸۲ میلیارد تومان صرفه‌جویی شد و از محل این صرفه‌جویی، در اسفند ماه سال گذشته موفق شدیم پشت نوبتی‌های جهیزیه را به صفر برسانیم.

معاون پشتیبانی و سلامت خانواده کمیته امداد با اشاره به جلسه شب گذشته با پرویز فتاح در خصوص مدیریت کمک به ایتام گفت: در این جلسه قرار شد اطلاعات ایتام بر اساس دختر و پسر بودن، سادات، سن و … تفکیک شود تا مدیریت بهتری در خصوص حامیان ایتام انجام گیرد چرا که برخی از ایتام چند ده حامی دارند و برخی دیگر حتی یک حامی نیز ندارند و این به دلیل آن است که برخی حامیان ایتام، شرایط خاصی را می‌خواهند و ما امیدواریم این طرح تا  شب‌های قدر ارائه شود و در این بخش نیز مدیریت خوبی اعمال شود.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : لزوم مدیریت و نظارت اتحادیه‌ها بر اصناف/ضرورت پیشگیری از اقدامات مغایر با فرهنگ ازدواج آسان

رهبر با بیان اینکه در حال موجود یک میلیون و ۳۰۰ هزار سالمند، ۳۳۰ هزار دانش‌آموز، ۷۳ هزار دانشجو و طلبه تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند به موضوع جهیزیه مددجویان پرداخت و گفت: در سال گذشته به بیش از ۱۱۶ هزار مددجوی امداد، کمک هزینه ازدواج پرداخت شد و امسال نیز پیش بینی می‌شود این کمک هزینه به ۱۰۰ هزار نفر اختصاص یابد. این در حالی است که در سال سال گذشته ۱۹۵ هزار وام ضروری نیز تقدیم شد و این وام به غیر از وام اشتغالی است که تا سقف ۵ میلیون تومان به مددجویان پرداخت شد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این موارد ۲۴ هزار فقره معافیت سربازی، ۶۰ هزار اجاره مسکن، ۱۳۷۰۰ مورد پرداخت اقساط معوق بانک مسکن انجام شد و این در حالی است که ۸۲ هزار خانواده روستایی و عشایر بیمه شدند و امروز همه مددجویان کمیته امداد، تحت پوشش بیمه درمانی و تکمیلی قرار گرفتند.

معاون پشتیبانی و سلامت خانواده کمیته امداد گفت: در حال موجود ۸۸ هزار نفر تحت برنامه‌های رفع سوء تغذیه برای کودکان زیر ۶ سال قرار گرفته‌اند که ماهانه ۷۵ هزار تومان دریافت می‌کنند و علاوه بر این به منظور نگهداری از سالمندان در منزل نیز ماهانه ۱۰۰ هزار تومان به پرستاران آنها که عمدتاً از خانواده‌های آنها هستند، داده می‌شود که ۱۴ هزار و ۶۰۰ نفر را شامل می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: ضرورت توسعه فیزیکی و نمایشگاه‌های موزه ملی ایران/ بهبود فضای میدان مشق > پارسا

رهبر با بیان اینکه در حال موجود ۶۶۰ هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد در مناطق محروم کشور ساکن هستند گفت:در سال گذشته ۲۳ هزار و ۵۰۰ منبع آب، ۷۰ هزار بخاری نفتی و گازی و ۹ هزار آبگرمکن در این مناطق توزیع شد و امسال در مناطق و استان‌های جنوبی و شرقی در تلاشیم تا وسائل سرمایشی را توزیع کنیم.

وی در ادامه این نشست با اشاره به قانون برنامه توسعه مبنی بر افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد گفت:‌ بر اساس ماده ۷۹ قانون توسعه، مقرر شدن مستمری خانوارها بر مبنای متوسط ۲۰ درصد حداقل دستمزد تعیین شود که این قانون نیازمند ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت بود که خوشبختانه این قانون تصویب شد و در بودجه سال جاری نیز قرار گرفت.

معاون پشتیبانی و سلامت خانواده کمیته امداد در پاسخ به این سوال که چرا دولت مستمری دو ماهه اول امسال را که همزمان با ایام پیش از انتخابات ریاست جمهوری بود، به حساب یارانه این خانوارها واریز کرده است گفت:‌ در دو ماه گذشته دولت بانک اطلاعات مددجویان را از ما گرفت اما پول را به حساب یارانه آنها پرداخت کرد و حدود ۴ هزار نفری که هم‌پوشانی بین امداد و بهزیستی داشتند را پالایش کرد که این تعداد در میان یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار رقم قابل توجهی نیست. این در حالی بود که طبق قانون، افزایش مستمری خانواده‌های مددجویان امداد و بهزیستی باید به حساب سازمان ریخته شود نه حساب یارانه آنها.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : ژن معیوب، عامل نقص ایمنی

وی عنوان کرد:‌ ما نگران این هستیم اگر این مستمری به شکل یارانه پرداخت شود، با توجه به مشکلات دولت در پرداخت یارانه‌ها، این مستمری نیز ادامه پیدا نکند. 

رهبر تصریح کرد: پرداخت مستمری یک خدمت از ده‌ها خدمت است و ما سطح‌بندی و برنامه‌ریزی برای مستمری‌ها داریم و نباید پول به دست مددجو داده شود، بسیاری از مددجویان با اقدام دولت که پول به حساب یارانه‌شان ریخته شده به ما هجوم آورده‌اند در حالی که کارت‌های دریافت مستمری برخی از این افراد در دست صاحبخانه است یا در دست سرپرست خانواری است که با آنها زندگی نمی‌کند.

وی گفت:‌ در هر صورت دولت به ما قول داده که در پرداخت مستمری خرداد ماه این مشکل را حل کند.

معاون پشتیبانی و سلامت خانواده کمیته امداد در پاسخ به سوال پارسا که آیا از این اقدام دولت شکایت خواهید کرد یا خیر خاطرنشان کرد: ما از اینکه این قانون تصویب شده و در بودجه سال جاری نیز گنجانده شده است خوشحالیم و ان‌شاءالله که اقدام دولت در واریز مستمری به حساب یارانه‌ها برای رضای خدا بوده باشد چرا که مددجویان با توجه به این افزایش درآمدشان رضایتمندند.

انتهای پیام/