پارسا نیوز: پارسا – با نفی مبانی، جامعه به کدام سو خواهد رفت؟

پارسا نیوز: پارسا – با نفی مبانی، جامعه به کدام سو خواهد رفت؟

به گزارش پارسا متن یادداشت عباس سلیمی نمین دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با عنوان ” با نفی مبانی، جامعه به کدام سو خواهد رفت؟” به شرح ذیل می باشد:

اولین نشست مطبوعاتی رئیس جمهور بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات، این سؤال را به طور جدی مطرح ساخت که آقای روحانی می­ خواهد فضای تعاملات سیاسی و به طور کلی کشور را به کدام سو ببرد؟ آن­چه سبب شکل­ گیری این پرسش در اذهان شد، تداوم رویکرد باقی صف ­بندی­ های انتخاباتی حتی بعد از پیروزی بود.

انتظار به ­حق همه دلسوزان و صاحب­نظران آن بود که نامزد پیروز، از باب ملاطفت درآید و تنش­ های انتخاباتی را بعد از مشخص شدن نتیجه آرا کاهش دهد، اما چنین انتظاری نه تنها برآورده نشد بلکه حملات به رقیب و به تبع آن جماعت رأی دهندگان شانزده میلیونی به وی، ادامه یافت.

در این زمینه در پایگاه اطلاع رسانی دولت می­ خوانیم: دکتر روحانی “نه” مردم به فریبکاران را مهم­ترین بخش انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه برشمرد. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران، دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶)

آن چه در ادامه، دلایل اتخاذ چنین روش غریبی را از سوی آقای روحانی تا حدودی قابل درک و فهم می ­سازد متوجه ساختن هجمه­ ها به پایگاه اصول­گرایی- و نه شخصیت­ها و افراد مدعی اصول­گرایی- است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: طی نشست خبری دبیرکل مجمع متخصصین ایران برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد

ظاهراً عده­ای از سیاست­ پیشگان تصور نموده ­اند عدم توفیق نمایندگان طیف اصول­گرا در کسب اکثریت آرا فرصت مناسبی را فراهم ساخته تا با بهره­ گیری از آن، کلیت اصول­گرایی را به عنوان مبانی سنجش از صحنه سیاست­ ورزی کشور کنار گذارند.

برای نمونه، ارگان رسمی دولت در مقدم ه­ای بر مصاحبه فردی که اصول­گرا می­ خواندش می ­نویسد: “(وی) جریان اصول­گرایی را پایان یافته می­ داند، هرچند می­ گوید تا بخواهیم اصول­گرا داریم”. (روزنامه ایران، یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶، ص ۱۰)

صرف­نظر از تناقض ظاهری این القا که چگونه می ­توان اصلی را پایان یافته تلقی کرد در حالی که “تا بخواهیم اصول­گرا داریم “باید بر این نکته تأکید کرد که اصول­گرایی نام حزب و گروهی نیست که در فراز و نشیب­ های رقابت­ های سیاسی رنگ ببازد؛ هرچند در این انتخابات با توسل به مهارت ­هایی تلاش شد نام اصول­گرایی با ضد جاذبه­ هایی معادل گردد، اصول­گرایی به عنوان پای­بندی به اصول و مبانی، یک مسئله مفهومی است.

البته ممکن است کسی خود را اصول­گرا بخواند و برداشت­ های خود ضروری­ای را از این مبانی عرضه دارد و در ایام رقابت­ های سیاسی با به­ کارگیری مهارت­ هایی این نگاه نه چندان قابل دفاع به همه نیروهای این طیف تعمیم داده شود.

آیا در صورتی که مهارت­ ها بتواند نگرانی به ­وجود آورد اولاً می­ توان پذیرفت که همه مدعیان دفاع از اصول­گرایی یک گونه­ اند؟ در ثانی در حالی که نیروهای برجسته اصول­گرا آن برداشت خاص را مورد نقد قرار داده باشند چگونه می­ توان تبلیغات “این همانی” را صادقانه پنداشت؟ ثالثاً لازمه تداوم حیات یک طیف سیاسی و جود تضارب آرا در آن است.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: ریالی حقوق از قوه قضائیه نگرفتم/ اجازه نمی‌دهیم آقازاده‌ای به واسطه آقازادگی از فیلترها عبور کند

بر خلاف چارچوب­ های حزبی در طیف اقتدار تشکیلاتی وجود ندارد که همه را به قالب­ های خاصی مقید سازد؛ این مسئله در مورد اصلاح­ طلبی نیز صادق است. امروز برخی اصلاح­ طلبان به خارج رفته­ اند و با صراحت بسیاری مبانی مسلم ملی و دینی را نفی می ­کنند. آیا این صادقانه خواهد بود که متقابلاً با به کار گیری مهارت­ هایی این همانی شود؟

به فرض ­که با مهارت­ هایی بتوان موجب عدم موفقیت اصلاح­ طلبان در انتخاباتی شد آیا می ­توان ادعا کرد اصلاح­ طلبی به پایان خود رسیده است؟

امروز بسیاری از اصلاح ­طلبان واقعی اصول­گرا ارزیابی می ­شوند؛ زیرا اصلاح ­گری بدون مبنا قرار بردن اصول ممکن نیست. متقابلاً بسیاری از اصول­گرایان واقعی اصلاح­ طلبند؛ زیرا صیانت از اصول و آرمان­ها جز از طریق اصلاح ­گری مداوم ممکن نخواهد بود؛ از همین رو اصول­گرایان بیشترین نقد را به دولت دهم داشتند.  

همچنین در مورد بحث اجرا یا عدم اجرای کنسرت در مشهد مقدس هرچند اصول­گرایان به طور کلی دامن زدن به آن را با هدف اصلی فرعی کردن مسائل جامعه می­ دانند، اما نسبت به برداشت امام جمعه محترم این شهر نقد خود را به صراحت عنوان داشته­ اند( از جمله صاحب این قلم).

پیشنهاد ویژه :   سیاسی: "عقب‌گردِ فضایی"؛ خرید ماهواره خارجی در اولویت دولت قرار گرفت؟ + مستندات - اخبار پارسا

با این وجود بحث کمّی در مورد کنسرت(لغو یک مورد در برابر صدها مورد اجرا شده) تبدیل به شاخص تعیین کننده در این انتخابات شد. آیا می­ توان گفت چنین بحث­های فرعی می­تواند در جامعه اصول را کم­رنگ سازد؟ پاسخ قطعاً منفی است؛ زیرا بعد از کاهش التهاب انتخاباتی، این موضوع کاملاً روشن خواهد شد که برخی برای سهل کردن حکومت­ داری در صدد کم­رنگ کردن اصولند؛ زیرا در فقدان اصول و مبانی،  دولت­مردان خواهند توانست تمایلات خود را بر جامعه مسلط سازند.

قطعاً بدین منظور باید به مسائل جزئی دامن زده شود تا مسائل اصلی از دید مردم پنهان بماند. آیا دولت یازدهم در ادامه کار خود در دولت دوازدهم می ­تواند با همین رویه مطالبات کاذب را جایگزین مطالبات واقعی سازد؟

حتی اگر آقای روحانی احساس کند که با همان رویه انتخاباتی خود می ­تواند تضادهای انتخاباتی را باقی کند باید از ایشان پرسید که می­ خواهد در نهایت جامعه را به کدامین سو رهنمون سازد؟

انتهای پیام/