پارسا نیوز: پارسا – بلوط‌‌های زاگرس در محاصره پروانه‌های جوانه خوار/ بهار جنگل‌های کهگیلویه وبویراحمد سیاه می‌شود

پارسا نیوز: پارسا – بلوط‌‌های زاگرس در محاصره پروانه‌های جوانه خوار/ بهار جنگل‌های کهگیلویه وبویراحمد سیاه می‌شود

به گزارش پارسا از یاسوج، بلوط یکی از مهم‌ترین گونه‌های درختی و درختچه‌ای زاگرس است که میوه آن دارای پوستی سخت است و نام دیگر بلوط ” درخت مازو” است که عمری طولانی حدود ۵۰۰ سال (گاهی حتی تا ۲۰۰۰ سال دارد)؛ استان‌های پارس، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری و ایلام دارای جنگل‌هایی از بلوط هستند که در نوع خود از بی‌نظیرترین جنگل‌های جهان هستند.

بلوط به علت دارا بودن ترکیبات فلاوونوئیدی، خواص ضدالتهابی فوق‌العاده‌ای دارد و این تاثیر را در مخاط روده و پوست نشان می‌دهد. بعلاوه این گیاه ترشحات اضافی بافت را به خود گرفته و در عین حال حساسیت و تحریک‌پذیری را کاهش می‌دهد. با توجه به خواص فوق این گیاه در درمان اگزما، اسهال، بواسیر، التهاب مقعد، کورک، التهاب لبه پلک و التهاب واژن بسیار موثر است.

بیش از یک میلیون هکتار جنگل معادل ،۲۰ درصد مساحت جنگل‌های منطقه زاگرس و هشت درصد جنگل‌های کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد  و این استان با  دارا بودن یک درصد مساحت کشور۳۰ درصد کل گونه‌های گیاهی کشور را در خود جای داده است.

پروانه جوانه خوار مهمان ناخوانده جنگل‌های بلوط

اما عرصه‌های جنگلی کهگیلویه و بویراحمد و جنگلی زاگرس هر روز با یک درد جدید رو به رو هستند و این بار مهمان ناخوانده‌ای بعد از گذشت ۳۳ سال دوباره به زاگرس برگشته است و به علت نبود تجهیزات لازم هر روز به نابودی بخشی از این جنگل‌ها اقدام می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: بازشماری ۱۵ صندوق تهران با حضور نماینده لیست خدمت/ تخلفی مشاهده نشد

پروانه جوانه خوار بلوط نام این مهمان ناخوانده است که یکی از مهم‌ترین آفات برگ خوار بلوط در جنگل‌های زاگرس محسوب می‌شود  و  با تغذیه لاروها از جوانه‌ها و برگ‌های بلوط ، هر ساله موجب بی‌برگی کامل درختان بلوط می‌شود .

لاروها با تشریح تار‌هایی از سطح شاخ و برگ‌ها آشیانه می‌سازند و با بیرون آوردن سر از داخل تار‌ها به خوردن برگ‌ها مشغول می‌شوند و رفته رفته خسارات زیادی به این عرصه جنگلی وارد می‌کنند.

جواد رحیمیان رئیس منابع طبیعی بویراحمد پیرامون تجاوز پروانه جوانه خوار بلوط به عرصه‌های جنگلی استان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارسا، اظهار داشت: میزبان اصلی این آفات جنگل‌های بلوط است و امکان شیوع و سرایت به سایر عرصه‌های جنگلی بلوط وجود دارد و این پروانه با تولید کرم «لارو» به ویژه در فروردین ماه برای درختچه‌های تازه جوانه زده مشکلاتی ایجاد کرده چون این نهال‌ها توان مقابله با این آفت را ندارند و به مرور موجب نابودی جنگل می‌شود.

وی  با اشاره به اینکه مساحت عرصه‌های جنگلی و مرتعی شهرستان بویراحمد حدود ۴۷۰هزار هکتار است، گفت: ۹۰ درصد مساحت این شهرستان را منابع ملی تشکیل می‌دهد .

رئیس منابع طبیعی شهرستان بویراحمد با بیان اینکه میزان منابع جنگلی این شهرستان ۳۹۵ هزار هکتار است، بیان کرد: این آفت یک بار در سال ۶۳ خسارت زیادی را به جنگل‌های بلوط استان وارد کرده بود و از سال ۶۳ تاکنون هیچ اثری از این آفت نبوده، اما به تازگی شاهد این آفت در جنگل‌های بلوط هستیم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: راهیان نور - نقش بی‌سیم‌چی ژاندارمری در آزادسازی پاوه به روایت شهید چمران

تجاوز پروانه جوانه خوار بلوط به ۱۵۰ هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی استان

وی تصریح کرد: حدود ۱۵۰ هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی استان مورد تجاوز پروانه جوانه خوار بلوط قرار گرفته است که اکنون ۱۰ هزار هکتار از این منابع در موقعیت بحرانی قرار دارند.

رحیمیان افزود: ۴۰ هزار هکتار از منابع جنگلی شهرستان بویراحمد مورد تجاوز پروانه جوانه خوار بلوط واقع شده است که دلایل اصلی بازگشت دوباره این پروانه به منابع جنگلی زاگرس تغییرات اقلیمی به علت افزایش دما، عدم پراکنش مناسب بارندگی و تبدیل بارندگی از برف و باران به تگرگ است.

وی تاکید کرد: بهترین راه مبارزه با این آفات مبارزه بیولوژیکی و استفاده از سم « BT» است که به علت قیمت بالای این سم و کمبود در بازار داخلی دچار مشکل هستیم و باید این سم را از کشورهای دیگر وارد کرد.

رحیمیان با بیان اینکه در استان هواپیمای سمپاش وجود ندارد، گفت: در مناطق جنوبی کشور تنها یک دستگاه بالگرد سمپاش وجود دارد که آن هم در استان پارس مستقر بوده و بیشتر برای مزارع گندم استفاده می‌شود و آنطور که باید و شاید تا کنون از آن برای منابع جنگلی استفاده نشده و بهایی نداده اند.

مدیر منابع طبیعی شهرستان بویراحمد تصریح کرد: ما این مشکلات را به اداره کل منابع طبیعی استان مکاتبه کرده ایم و منتظر کمک مسئولان هستیم ولی تا کنون هیچگونه کمکی در این راستا ارائه نشده است.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: مجسمه‌های چوبی زینت‌بخش محوطه مجموعه سعدآباد > پارسا

نابودی ۱۳۰ هزار هکتار از جنگل‌های بلوط کهگیلویه و بویراحمد به علت خشکیدگی

وی بیان کرد: به علت آفت خشکیدگی تا کنون حدود ۱۳۰ هزار هکتار از جنگل‌های بلوط  در استان از  بین رفت و امید است با بارش رحمت الهی دوباره شاهد رویش و جوانه زدن این درختان باشیم.

رئیس منابع طبیعی بویراحمد قطع درختان جنگلی، تهیه زغال و حمل چوب جنگلی را از تخلف‌های حوزه منابع طبیعی در شهرستان بویراحمد اعلام کرد و خواستار مشارکت بیشتر مردم در امر حفاظت از جنگل‌ها شد.

وی افزود: باتوجه به اینکه در حال اماده در فصل حریق قرار داریم انتظار می‌رود مردم و جوامع محلی در کنترل آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع ما را کمک کنند.

درخت بلوط به عنوان نماد فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد شناخته می‌شود ولی این سمبل تازگی و شادابی اکنون در آستانه نابودی است و اگر مسئولان به این زنگ خطر توجهی نکنند دیگر بلوطی نخواهد بود که بتوان آنها را از مرگ نجات داد.

بلوط های حوزه زاگرس نابود می‌شود چون بالگرد و سمی نیست چه جوابی برای نسل آینده خود داریم؟ این طبیعت در آتش مدیریت نامناسب ما انسانها در حال جان دادن است امید است مسئولان در مرکز بیش از پیش به فکر حفاظت از منابع ملی باشند.

گزارش از سیده زهرا موسوی

انتهای پیام/