پارسا نیوز: پارسا – تجمع اعتراضی نامزدهای شورای شهر زنجان به نتیجه انتخابات

پارسا نیوز: پارسا – تجمع اعتراضی نامزدهای شورای شهر زنجان به نتیجه انتخابات

به گزارش پارسا از زنجان، امروز جمعی از نامزدهای شورای شهر در مقابل فرمانداری زنجان تجمع کردند تا اعتراض خود را نسبت به روند برگزاری انتخابات به گوش مسئولان برسانند و این افراد خواستار ابطال آراء یا بازشماری آن‌ها شدند.

یکی از نامزدها به روند تأیید صلاحیت‌ها معترض بود و می‌گفت: برخی از کاندیداها شرایط لازم را نداشتند اما تأیید صلاحیت شدند به عنوان مثال فردی ساکن زنجان نیست اما منتخب شورای شهر شده است.

رسول بیات، فرماندار زنجان در پاسخ به این اعتراض اعلام کرد که بر اساس قانون در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت باید پیش از ثبت نام ساکن شهر مورد تقاضا می‌بودند اما در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر شرط سکونت الزامی نیست و پس از انتخاب به عنوان عضو شورا باید در شهر مورد نظر ساکن شوند.

نامزدها به نحوه تبلیغات برخی کاندیداها نیز معترض بودند که عناوینی را در تبلیغات خود ذکر کردند که در این سمت‌ها حضور نداشتند.

تبعیض در نحوه جمع‌آوری بنرها از دیگر اعتراضات این افراد بود که با عدالت نسبت به این کار اقدام نشده است و هیئت‌های اجرایی در جمع‌آوری بنرها تبعیض قائل شدند.

یکی از معترضان می‌گفت: منتسبان برخی کاندیداها به عنوان نماینده فرماندار یا اعضا به شعبات اخذ رأی معرفی شدند که این کار از لحاظ قانونی درست نیست.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: ووشو| شکست قهرمانان جهان در مسابقات انتخابی تیم ملی - اخبار پارسا

نحوه فرآیند برگزاری انتخابات به روش الکترونیکی مهمترین موضوع دلیل تجمع این افراد را به خود اختصاص داده بود که افراد مدعی بودند که هنگ کردن دستگاه‌ها امکان تخلف یا تبعیض در اخذ رای را بالا برده بود.

یکی از این افراد مدعی شد که خانمی را در زمان رأی‌گیری دیده بود که دو بار با کارت الکترونیکی اقدام به رای دادن کرده بود و محدودیتی برای استفاده از این کارت‌ها وجود نداشت.

برخی هم بر این باور بودند که به دلیل نا آشنایی افراد به ویژه بی‌سوادان و کم‌سوادان با شیوه الکترونیکی امکان تخلف در این شیوه افزایش یافته بود.

فرماندار زنجان امکان تخلف در انتخابات به شیوه الکترونیکی را رد کرد و گفت: این روش امکان همه تخلفات انتخاباتی به روش دستی را به صفر رسانده بود و امکان شارژ شدن کارت‌ها برای دومین بار برای یک فرد وجود نداشت.

وی افزود: حالت آفلاین تنها برای تشخیص هویت افراد بود و به هیچ عنوان در این حالت امکان چند بار استفاده از کارت الکترونیکی برای یک فرد وجود نداشت.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: کنسرت ارکستر مجلسی ایران به تاریخ دیگری موکول شد

یکی از معترضان می‌گفت: در چندین از شعب در هنگام هنگ کردن دستگاه‌های الکترونیکی به روش دستی اقدام به اخذ رأی شده اما این آرا در شمارش نهایی لحاظ نشده است و مسئولان گفتند که بر اساس دستور وزارت کشور تنها آرای الکترونیکی شمارش شود در حالی که این موضوع به کاندیداها یا نمایندگان آنها اعلام نشده تا افراد در هنگام مواجهه با این مشکل به شعبات دارای سیستم الکترونیکی فعال مراجعه کنند.

بیات در مورد این ادعا هم ابراز کرد: انتخابات باید در شهر زنجان به شیوه تمام الکترونیکی برگزار می‌شد و در یکی دو شعبه محدود با بروز مشکل هم به شیوه دستی و هم به شیوه الکترونیکی آرا اخذ شده که در شمارش نهایی آرای الکترونیکی ملاک قرار گرفته است.

برخی از نامزدها بر این ادعا پافشاری می‌کردند که آرای ریاست جمهوری با آرای شورای شهر هم‌خوانی ندارد و پس از ساعت ۱۲ شب و پایان مهلت قانونی رأی‌گیری از افرادی که در حوزه حضور داشتند برای انتخابات شورای شهر رأی‌گیری به عمل نیامد و از افراد را از شعب اخذ رأی بیرون کردند.

یکی از معترضان مدعی شد که به دلیل نقص فنی دستگاه‌ها نتوانستند پرینت انتخابات را بگیرند و صورت‌ جلسه‌ها بر اساس اسناد واقعی امضا نشده است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: یا مرگ یا خمینی... - پارسا

فرماندار زنجان با اشاره به اینکه نمایندگان هیئت نظارت، شورای نگهبان، هیئت‌های اجرایی و نمایندگان کاندیداها در شعب اخذ رأی حضور داشتند، بیان کرد: فرآیند انتخابات به درستی برگزار شده و هیچ تخلفی که بر روند انتخابات تأثیر بگذارد وجود ندارد.

وی ابراز کرد: نتایج شمارش آراء پس از تجمیع به اطلاع رسیده و کسانی که نسبت به این نتایج معترض بودند دو روز فرصت داشتند تا اعتراض خود را اعلام کنند هیئت اجرایی و نظارت نسبت به درخواست‌ها رسیدگی کردند و بررسی‌های هیئت نظارت ادامه دارد.

بیات با اشاره به اینکه راه رسیدگی به شکایات در قانون مشخص شده است، عنوان کرد: برخی قصد دارند فضا و اذهان عمومی را تشویش کنند و خارج از جاده قانون حرکت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه اگر تخلفات اثبات شود، آرا بازشماری می‌شود، تصریح کرد: انتخابات به این سادگی نیست که با ادعای افرادی خاص ابطال شود چرا که هزینه‌های زیادی صرف برگزاری انتخابات می‌شود.

فرماندار زنجان در مورد تایید صلاحیت برخی افراد که شرایط لازم را نداشتند نیز ابراز کرد: فرمانداری نقشی در این موضوع نداشته است.

انتهای پیام/