پارسا نیوز: پارسا – زنده‌رود با رنگ قرمز اخطار داد/پاسکاری مسئولان از فرمانداری تا مدیریت بحران

پارسا نیوز: پارسا – زنده‌رود با رنگ قرمز اخطار داد/پاسکاری مسئولان از فرمانداری تا مدیریت بحران

به گزارش پارسا از اصفهان، امروز رنگ آب در بستر رودخانه زاینده‌رود اصفهان چنان قرمز شده بود که گویی آب برای اعلام اخطار وضع موجود به زبان آمده بود.

حیات زاینده‌رود که بازهم به روزهای آخر خود نزدیک می‌شود، از بامداد امروز با تبدیل رنگ آب سرخ شده بود اما این سرخی خبر از شادابی و نشاط نمی‌داد، موضوع آلودگی آب بود البته از نوع غیرخطرناک.

پاسکاری مسئولان از فرمانداری تا مدیریت بحران

تبدیل رنگ آب رودخانه زاینده‌رود در محدوده شهرستان مبارکه به رنگ قرمز امروز تعجب اهالی این شهرستان را به دنبال داشت، تبدیل رنگی که برای مردم نامشخص و نگران کننده بود.

فرماندار مبارکه در گفت‌وگو با خبرنگار پارسا در اصفهان علت این تبدیل رنگ را، بروز اتفاقی از مناطق بالادست دانست و اظهارداشت: آب قرمز رنگ وارد شهرستان‌های مبارکه و لنجان شد.

ذاکر هرندی از پیگیری‌ برای مشخص شدن منبع آب قرمزی که وارد رودخانه شده خبر داد و توپ را به زمین مدیریت بحران استانداری انداخته بود.

وی این راهم گفت که: ما هم در حال نامه نگاری با محیط زیست برای پیگیری موضوع هستیم.

به دنبال علت قرمزی آب زاینده‌رود

موضوع از مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان پیگیری شد اما منصور شیشه‌فروش هم توپ را به زمین محیط زیست پاس داد و گفت: موضوع را از حفاظت محیط زیست پیگیری کنید!

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: راه‌اندازی مرکز جامع تحقیقات آلاینده‌های زیست‌محیطی استان مرکزی - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

درحالی که نامشخص بودن علت قرمزی آب شاهرگ حیاتی نصف جهان داشت به معضلی نامعلوم تبدیل می‌شد، فرماندار لنجان از مشخص شدن علت تبدیل رنگ آب زاینده‌رود گفت.

سید محسن سجاد در گفت‌وگو با خبرنگار پارسا در اصفهان، مشکل قرمزی آب رودخانه زاینده‌رود را در محدوده شهرستان لنجان بروز مشکلی فنی در یکی از پمپ‌های تصفیه خانه آب یزد دانست و افزود: این مشکل سبب تبدیل رنگ آب در محدوده شهرستان‌های مبارکه و لنجان شده است. وی گفت: آب به‌زودی به حالت قبلی خود بازمی‌گردد.

فرماندار لنجان در گیرودار کشف علت تبدیل رنگ آب رودخانه پای مردم را هم وسط کشید و درباره مشاهدات عینی مردم منطقه هنگام قرمزی رنگ آب، گفت: گاهی مردم با بزرگ‌نمایی یک مسئله سبب نگرانی همه می‌شوند اما این مشکل در حال رفع شدن است و هیچ نگرانی در مورد سرایت آب به اصفهان یا ورود به تصفیه‌خانه وجود ندارد.

حال آب رو به بهبود است

فرماندار لنجان از تلاش یگان حفاظت زاینده‌رود برای برگرداندن رنگ طبیعی آب خبر داد و افزود: این تبدیل رنگ در آب رودخانه زاینده‌رود هیچ مشکل زیست محیطی ایجاد نکرد.

رئیس اداره منابع آب مبارکه و زرین شهر اما علت قرمزی آب را نه بروز مشکل فنی که سهل‌انگاری چندین از کارگران تصفیه‌خانه آب یزد در سده لنجان دانست.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: بدعت اشتباه وزارت ورزش در یکی از حساس‌ترین انتخابات‌ها/ تیراندازی با کمان به آرامش رسید؟ - اخبار پارسا

سیدمهدی میرباقری گفته بود: این کارگران فیلترهای این تصفیه‌خانه را در رودخانه زاینده‌رود محدوده مبارکه شست‌وشو کردند و رسوبات این فیلترها وارد رودخانه و موجب قرمز شدن آب رودخانه شد.

اما از گوشه‌و کنار خبر رسید غلامحسین پورجلالی رئیس گروه آبگیر و تصفیه‌خانه آب یزد گفته علت قرمزی آب مختل شدن لحظه‌ای یکی از پمپاژهای این تصفیه‌خانه بوده است که بخشی از آب درحال تصفیه را که به‌علت وجود آهن قرمز رنگ شده وارد زاینده‌رود کرده اما جای هیچ نگرانی نیست.

تکذیب شایعات ورود ماده شیمیایی به زاینده‌رود

بلاخره نوبت به پاسخ حفاظت محیط زیست رسید. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان که راه نجات برخی مسئولان استان از زیربار سوالات خبرنگاران و شایعه پراکنی‌های مردمی است، در گفت‌و گو با خبرنگار پارسا در اصفهان، اظهارداشت: آب آشامیدنی اصفهان مشکلی ندارد؛ مردم نگران نباشند.

حمید ظهرابی گفت: مردم هیچ نگرانی در مورد ورود فضولات یا ماده شیمیایی به داخل آب زاینده‌روده نداشته باشند.

وی در پاسخ به شائبه آلودگی آب زاینده‌رود در بخش آشامیدنی هم افزود: با توجه به اینکه این تصفیه‌خانه در منطقه پست دست رودخانه است و تصفیه کردن آب آشامیدنی در بالا دست زاینده‌رود انجام می‌شود، هیچ مشکلی در کیفیت آب آشامیدنی برای مردم پیش نیامد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: ستایشگریی که خیال می‌کردم واقعی است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه هم‌اکنون رنگ آب زاینده‌رود در منطقه لنجان به حالت قبل برگشته است، گفت: در حدود یک ساعت پساب تصفیه‌خانه آب آشامیدنی وارد بستر رودخانه زاینده‌رود و همراه گل و لای و ترکیبات منعقد کننده سبب این تبدیل رنگ در آب شده بود.

وضعیت سفید شد

با دریافت گزارش‌های مردمی در شهرستان لنجان و اصفهان مشخص است حال کنونی زاینده‌رود مساعد است و دیگر خبری از قرمزی رنگ آب نیست.

زاینده‌رود که این روزها به شمارش معکوس از دست دادن دوباره حیاتش نزدیک می‌شود امروز گویی می‌خواست به هر دلیلی تمام توجهات را به خود جلب کند تا شاید مسئولان امر به وجودش بیشتر پی ببرند، وجودی حیاتی که به دلیلی برای ادامه زندگی نصف جهان تبدیل شده است.

امیرحسین که هم اکنون در حال عبور از روی یکی از پل‌های اصفهان است به خبرنگار پارسا گفت: رنگ آب در حوالی پل بزرگمهر متداول و طبیعی است.

داوود شهروند لنجانی هم به خبرنگار پارسا می‌گوید: ساعتی قبل هنگام عبور از روی پلی در زرین‌شهر متوجه رنگ طبیعی آب در این محدوده شدم؛ رنگ قرمز آب در لنجان هم به حالت طبیعی خود بازگشته است.

انتهای پیام/