پارسا نیوز: پارسا – شرایط ثبت‌نام دانش‌آموزان مهاجر در سال تحصیلی جدید/توضیحات کامل در ارتباط با ثبت‌نام اینترنتی کتب درسی

پارسا نیوز: پارسا – شرایط ثبت‌نام دانش‌آموزان مهاجر در سال تحصیلی جدید/توضیحات کامل در ارتباط با ثبت‌نام اینترنتی کتب درسی

خبرنگار حوزه مهاجرین، پارسا: مطابق هر سال از اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه نگرانی‌های خانواده‌های مهاجر برای ثبت‌نام سال تحصیلی جدید فرزندانشان در مدارس آغاز می‌شود، نگرانی‌هایی که گاه منجر به گمانه‌زنی و حتی انتشار اخبار نادرست و ناموثق در فضای مجازی شده و گستره اخبار ضدونقیض و نامشخض را بیشتر و بیشتر می‌کند.

در این گزارش پارسا با پیگیری‌های مستمر و گفت‌وگو با مسئولان ذی‌ربط آموزش و پرورش به اخبار جدید و جزئیات ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع برای سال تحصیلی جدید پرداخته است.

**جزئیات ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع در سال تحصیلی ۹۷-۹۶

«علیرضا کاظمی» مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی در این ارتباط به خبرنگار پارسا گفت: براساس ابلاغیه وزارت آموزش و پرورش، ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع امسال نیز مانند سال گذشته و البته با اندکی تغییرات انجام می‌پذیرد.

وی افزود: در حال اماده ۶۰ هزار دانش‌آموز اتباع در خراسان‌رضوی در ۴۵ منطقه تعریف شده آموزشی در حال تحصیل هستند که عموم آنها در منطقه تبادکان و ناحیه پنج تحصیل می‌کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی یادآور شد: در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ هیچ دانش‌آموز اتباعی از تحصیل بازنمی‌ماند و هر دانش‌آموز لازم‌التعلیم چه دارای مدرک و چه فاقد مدرک در مدارس دولتی به شکل رایگان ثبت‌نام می‌شوند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل: شمخانی: به بدعهدی‌های آمریکا در قبال برجام پاسخ شایسته و به‌موقع خواهیم داد - اخبار پارسا

«حسین شادکام» معاون اجرایی آموزش و پرورش خراسان‌رضوی نیز در این ارتباط به ما گفت: مطابق فرمان تاریخی رهبر معظم انقلاب، دانش‌آموزان فاقد مدرکی که سال‌های گذشته در مدارس دولتی تحصیل کرده و چه آنهایی که امسال برای نخستین بار قصد ثبت نام دارند، برای هیچ یک از این دو گروه مشکلی وجود ندارد.

وی یادآور شد: نکته مهم در باب ثبت‌نام دانش‌آموزان فاقد مدرک این است که همه آنها باید نهایتا تا ۲۶ خرداد به دفاتر کفالت جهت اخذ برگه پشتیبانی تحصیلی مراجعه کنند، دانش‌آموزانی که سال گذشته این برگه را دریافت کرده‌اند به علت اعتبار یکساله آنها، امسال نیز باید مجددا به دفاتر کفالت مراجعه کنند.

معاون اجرایی آموزش و پرورش خراسان‌رضوی تاکید کرد: در مجموع هر دانش‌آموزی که مشکل تحصیلی برای ثبت‌نام در مدارس دارد به اداره‌کل اتباع و یا آموزش و پرورش مراجعه کرده تا ضمن برسی مشکل، در صورت امکان رفع شود.

**تحصیل بلامانع فرزندان شهدای مدافع حرم در مدارس شاهد

شادکام همچنین به امکان تحصیل فرزندان شهدای مدافع حرم در مدارس شاهد اشاره کرد و افزود: فرزندان شهدای مدافع حرم می‌توانند بدون هیچ مانعی در مدارس شاهد ثبت‌نام و تحصیل کنند، همچنین برای ثبت‌نام فرزندان شاهد در این مدارس امتیازبندی‌هایی تعریف شده که برای فرزندان مدافع حرم در ازای هر ماه حضور در جبهه ۳۰ امتیاز تعریف شده است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: غلامرضا صنعتگر: به من تهمت زدند، شکایت می‌کنم! / انتشار آهنگ جدید در عید فطر

«قاسم خدابنده» معاون پشتیبانی آموزش و پرورش خراسان‌رضوی نیز در ارتباط با سرگردانی مهاجرین در زمینه انتشار خبری مبنی بر ثبت‌نام اینترنتی کتب درسی توضیحاتی ارائه داد.

**رفع ابهام در ارتباط با نحوه خرید اینترنتی کتب درسی/چه کدی را بزنیم؟

وی در ابتدا تاکید کرد: مهاجرین به هیچ عنوان نگران کتاب نباشند چرا که خراسان‌رضوی به این دلیل که استانی مهاجرپذیر بوده هر سال سهمیه بیشتری از کتاب به آن تعلق می‌گیرد.

خدابنده در ارتباط با نحوه ثبت‌نام اینترنتی کتب درسی گفت: ورود به سامانه کتب درسی مشروط بر ثبت در سامانه «سناد» است.

معاون پشتیبانی آموزش و پرورش خراسان‌رضوی ادامه داد: دانش‌آموزانی که سال گذشته در مدارس ایرانی ثبت‌نام و تحصیل کرده‌اند، نام و مشخصات آنها در سامانه سناد(سامانه جامع دانش‌آموزی) ثبت است و دانش‌آموزان دیگر باید پس از ثبت‌نام در مدارس، در این سامانه ثبت و سپس نسبت به خرید اینترنتی کتب درسی اقدام کنند.

وی عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که مهاجرین در موضوع ثبت نام کتب درسی دارند این است که چه کدی را برای ورود به سامانه باید وارد کنند، دانش‌آموزانی که نام آنها در سامانه سناد ثبت است می توانند با ورود به سایت https://www.irtextbook.com اطلاعات خود را در دو قسمت کد ملی و شماره سریال وارد کنند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : حامیان مقتدی صدر تظاهرات میلیونی در بغداد برگزار می‌کنند

خدابنده افزود: دانش‌آموزان اتباع در هنگام ثبت‌نام ازطریق مدارس به آنها کدی با نام کد سناد داده می شود که باید این کد را در قسمت کد ملی وارد کرده و در قسمت شماره سریال نیز ۶ عدد یک( ۱۱۱۱۱۱) را وارد کنند.

این مسئول آموزش و پرورش گفت: دانش‌آموزان ایرانی باید در قسمت شماره سریال، شش رقم سمت راست شماره سریال شناسانه خود را وارد کرده و اتباع نیز با وارد کرده ۶ عدد یک می‌توانند براحتی وارد شده و کتب درسی خود را سفارش دهند.

این درحالیست که مسئولان آموزش و پرورش خراسان رضوی در گفت‌وگو با پارسا بر این مضوع تاکید کردند که چنانچه دانش‌آموزان اتباع در حوزه ثبت‌نام به مشکلی برخورده و یا در بخش شهریه جدای از مدد به مدارس، هزینه‌های غیرمتعارف با نام شهریه از آنها گرفته شد به آموزش و پرورش اطلاع دهند.

گزارش: ف. حمزه‌ای

انتهای پیام/.

ما را در تلگرام، فیسبوک و توئیتر دنبال کنید.