پارسا نیوز: پارسا – عراق پس از نابودی داعش به جمع کشورهای قدرتمند منطقه می‌پیوندد

پارسا نیوز: پارسا – عراق پس از نابودی داعش به جمع کشورهای قدرتمند منطقه می‌پیوندد

«عباس البیاتی» نماینده پارلمان عراق در گفتگو با خبرنگار گروه بین الملل پارسا به تشریح آینده عراق پس از نابودی گروه تروریستی تکفیری داعش و روند مبارزه با این گروه تروریستی در شهر موصل پرداخت.

وی در رابطه با وضعیت عراق پس از پیروزی بر عناصر داعش و پاکسازی این کشور از لوث تروریست ها  بیان داشت: عراق پس از نابودی داعش به سوی بازسازی و ارائه خدمات بیشتر به مردم و شهروندان کشور حرکت خواهد کرد. از جمله اولویت های ما در آن برهه زمانی خدمت رسانی به آوارگان  و بازگرداندن آنها به مناطق سکونتشان است. در عرصه سیاسی نیز تقویت وحدت ملی در اولویت قرار می گیرد و همه باید مانع از بازگشت اختلافات شدید سیاسی شوند. زیرا یکی از دلایل حضور داعش در عراق همین اختلافات سیاسی حاد میان گروه ها و جریان های مختلف بود که موجب شد داعش با استفاده از فرصت ایجاد شده، وارد موصل شود و نظام سیاسی و دموکراسی عراق را مورد تهدید قرار دهد.

البیاتی گفت: بنابراین در حوزه داخلی در وهله نخست باید به سوی بازسازی و ساخت کشور به همراه جذب سرمایه های خارجی حرکت کرد، پس از آن نیز به عنوان اولویت دوم باید وحدت ملی را مورد اهتمام قرار دهیم و در مرحله سوم هم برای نابودی فساد تلاش کرد. زیرا فساد در فروپاشی ساختار امنیتی و نظامی کشور مقداری تاثیر داشت و باید فساد را در بخش های مختلف کشور از بین برد. جنگ علیه فساد چیزی از جنگ ضد تروریسم کم ندارد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل: برگزاری پنل انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در شورای حقوق بشر با حضور ایران - پارسا

نماینده پارلمان عراق در همین رابطه افزود: درباره آینده عراق در عرصه منطقه ای پس از نابودی داعش باید بیان کنم که عراق در این برهه زمانی به قدرتی منطقه ای تبدیل خواهد شد که از قدرت نظامی با تجربه، بسیج مردمی (الحشد الشعبی) گسترده، نهاد مبارزه با تروریسم، ارتش و پلیس قوی برخوردار است. همه این نهادها از ایفای نقش عراق در منطقه به عنوان قدرتی در کنار ایران، سعودی ها، مصر و ترکیه پشتیبانی خواهد کرد. این ۵ قدرت می توانند چتری را برای منطقه تشکیل دهند و علاوه بر حفاظت از منافع کشورهای منطقه، از کشیده شدن این کشورها به سوی اختلافات جلوگیری کنند و مانع از بروز جنگ در منطقه شوند.

این نماینده مردم عراق ادامه داد: به عنوان مثال چه کسی از جنگ در یمن که منجر به کشتار مردم و کودکان و زنان شده است، بهره می برد؟ همچنین در بحرین مردم معتدل خواهان گفتگو هستند ولی تابعیت شان سلب می شود. در سوریه چه کسی از جنگ و ویرانی استفاده و از این ویرانی پشتیبانی کرده است. در عراق هم به همین شکل؛ ما دو سال تمام درآمدهای کشور را صرف مبارزه با داعش کردیم. چه کسی از این اقدامات در عراق پشتیبانی کرده است؟ بنابراین پس از نابودی داعش ما به یک مجموعه منطقه ای متشکل از ۵ کشور قدرتمند یعنی ایران، ترکیه، عراق، سعودی ها و مصر نیاز داریم. عراق هم تلاش می کند که عنصری برای صلح و توازن در منطقه باشد تا میان همگان تفاهم ایجاد کند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : محیط بانان ازحمایت قانونی همانند نیروهای مسلح برخوردار می‌شوند

وی در همین راستا تصریح کرد: عراق پس از نابودی داعش در حوزه بین المللی و جهانی، محلی برای جذب سرمایه های بین المللی و شرکت های خارجی خواهد بود. عراق بازاری گسترده دارد که همگان می خواهند سهمی در آن داشته باشند. ما منابع زیادی در حوزه نفتی و گازی در سطح جهان داریم و همگان خواهان مشارکت در بازسازی و ساخت عراق هستند. بنابراین کشورها و شرکت ها و سرمایه داران بسیاری هستند که پس از نابودی داعش به سوی عراق سرازیر خواهند شد.

وضعیت عراق در حال اماده تبدیل کرده است؛ در سال ۲۰۱۴ میلادی جهانیان با دیده یأس و ناامیدی به عراق به عنوان کشوری سقوط کرده نگاه می کردند ولی اکنون و پس از آزادسازی چندین شهر و استان بزرگ از چنگ داعش، کشورهای جهانی با دیده عظمت و بزرگی به عراق نظاره می کنند. زیرا عراق توانسته داعش را شکست دهد، بر بحران ها و چالش های داخلی از جمله بحران اقتصادی فائق گردد و بدین ترتیب چهره ای جدید را از خود به نمایش بگذارد. بر همین اساس نیز کشورهای منطقه و جهان خواهان برقراری روابط خوب و ارتباط با عراق هستند. پس کشورهای دیگر باید از این فرصت بدون مداخله در امور داخلی کشور ما استفاده کنند.

عباس البیاتی در خصوص رابطه عراق با سوریه در زمینه مبارزه با تروریسم نیز گفت: طبیعتا ما با سوریه در مرزهای مشترک روابط داریم و می خواهیم که در مرزهای سوریه ارتش و نیروهای نظام سوریه را مشاهده کنیم نه عناصر گروه های مسلح و تروریست را. ما معتقدیم که نظام سوریه همچنان پابرجا است و به صورت واضح و آشکار با نظام سوریه تعامل می کنیم. با امیدواریم که هنگام رسیدن به مرزهای سوریه در نزدیکی تلعفر با نیروهای ارتش سوریه مواجه شویم نه با معارضان و گروه های مسلح سوری. عراق با راهکار سیاسی و مسالمت آمیز در سوریه موافق است و از آن پشتیبانی می کند و در امور داخلی سوریه مداخله نمی کند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: مانع‌ تراشی‌های آمریکا در روند شکست داعش - پارسا

وی در ادامه درباره روند عملیات نیروهای امنیتی عراق علیه تروریست های داعش در موصل اظهار داشت: نیروهای امنیتی ما پس از آزادسازی القیروان به سوی تلعفر حرکت کردند و ما منتظر هستیم که همزمان با ماه مبارک رمضان، فرمانده کل نیروهای مسلح به زودی آزادسازی کل استان نینوا را اعلام کند. ما شاهد فروپاشی و دستپاچگی در میان تروریست ها در کرانه راست موصل هستیم و نیروهای ما نیز به صورت گسترده پیشروی می کنند. کمتر از ۵ منطقه در کنترل داعش باقی مانده است و تروریست ها در این مناطق تحت محاصره هستند. اگر شهروندان در مناطق تحت کنترل داعش نبودند، ظرف ۲۴ ساعت نیروهای عراقی این مناطق را آزاد می کردند ولی حضور مردم روند عملیات را کُند کرده است و برای حفاظت از جان آنها باید دائما نقشه ها را تبدیل دهیم. ما سر افعی را در موصل قطع خواهیم کرد و پایتخت خودخوانده داعش در موصل را بر سر تروریست ها ویران می کنیم.

انتهای پیام/