پارسا نیوز: پارسا – ملاقات فرزندان طلاق با والدین در فضای پاسگاه و کلانتری مطلوب نیست

پارسا نیوز: پارسا – ملاقات فرزندان طلاق با والدین در فضای پاسگاه و کلانتری مطلوب نیست

به گزارش پارسا از اراک، بر اساس تبصره یک ماده ۴۱ قانون پشتیبانی خانواده قوه قضائیه موظف است که برای نحوه ملاقات والدین با اطفال طلاق سازگاری مناسب فراهم آورد که اجرای این تبصره به آئین‌نامه‌ای که بوسیله وزارت دادگستری به تصویب رسیده منوط شده است.

زوجینی که در زندگی مشترک خود صاحب فرزند می‌شوند، پس از طلاق هم موظفند که وظیفه والد بودن خود را ادا کنند، به همین سبب پس از انجام مراحل طلاق و واگذاری حزانت فرزند والدین موظفند که براساس دوره معین بوسیله دادگاه به کلانتری‌ها و یا پاسگاه‌ها مراجعه کنند تا فرزند را تحویل والد دیگر دهند.

باتوجه به اینکه فضای پاسگاه و کلانتری‌ها بسیار متشنج و پر تهاجم است می‌تواند تاثیرات ناخوشایندی بر خلقیات و روحیات فرزندان طلاق برجا بگذارد زیرا این افراد از لحاظ روحی آزرده شده‌اند و اینکه مجدد آنها را در محیطی تنش‌زا قرار دهیم صحیح نیست.

به همین منظور معاونت اجتماعی دادگستری استان مرکزی درنظر دارد که با همکاری سایر ارگان‌های مرتبط اعم از بهزیستی، شهرداری، اوقاف و امورخیریه، آموزش‌وپرورش و غیره محلی مجزا برای انجام اینگونه امور تبیین کند.

جزئیات اجرای طرح مرکز ملاقات والدین با فرزندان طلاق درحال بررسی است

معاون قضائی رئیس‌کل و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی با اشاره به مصوبات جلسه قبل اظهار داشت: مقرر شد که مجموعه نیروی انتظامی اراک آمار مراجعان این مسئله را به ذکر جزئیات روزانه و ماهیان ارائه دهد تا بتوانیم زمینه احداث چنین مراکزی را فراهم آوریم.

حجت‌الله درودگر افزود: براساس مصوبات نخستین جلسه این طرح مقرر شد نمایندگان استانداری مرکزی، شهرداری اراک، شورای شهر اراک، بهزیستی، اوقاف و امورخیریه و غیره مطابق تبصره ۴۱ قانون پشتیبانی از خانواده ظرفیت‌های موجود و آمار نیروی انسانی دستگاه خود را ارائه دهند تا ظرفیت موجود اجرای این طرح را بسنجیم.

وی تصریح کرد: تمامی دستگاه‌های مرتبط با این طرح موظفند که همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند زیرا بطور قطع کارهای کارشناسی در این زمینه انجام شده که اکنون اسرا بر تسریع انجام آن داریم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : رشد توسعه عمرانی بخش سلامت در اصفهان چشمگیر است/ افزایش ۲۵ درصدی تخت های بیمارستانی

درودگر ادامه داد: باتوجه به آمار ارائه شده مبنی بر زمان پیک مراجعات حضور مددکاران در روزهای نخستین هفته الزامی نیست اما در سه روز پایانی هفته حضور مددکاران در این مراکز باید مستمر باشد.

وی عنوان کرد: در راستای تقسیم وظایف و اجرای صحیح این طرح باید تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر تعیین وظایف ارگان‌ها تنظیم شود و تمام جزئیات همکاری را تشریح کند، همچنین براساس پیشنهادات ارائه شده درنظر داریم که ظرفیت مرکز مددکاری ظهیر واقع در خیابان شریعتی اراک را به‌صورت همه‌روزه و ظرفیت سرای محله شن‌کش را در روزهای پایانی هفته به کار بگیریم.

معاون قضائی رئیس‌کل و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی خاطرنشان کرد: احداث این مرکز نیازمند یک سرپرست دائمی است تا مسئولیت ساماندهی مرکز و ثبت صورت جلسات تحویل کودکان را بر عهده داشته باشد.

درودگر بیان کرد: مقرر شد که هزینه‌های کارمندان این طرح در ساعات اداری بوسیله بهزیستی و در ساعات غیراداری بوسیله شهرداری تقبل شود، همچنین مقرر شد که تفاهم‌نامه این طرح از امروز به مدت یک هفته تنظیم و هماهنگ شود.

ره‌اندازی مرکز ملاقات کمک بزرگی به فرزندان طلاق جامعه است

سرپرست مجتمع حقوقی اراک در این جلسه با اشاره به عوامل احداث این مرکز گفت: فرزندان طلاقی که به این مراکز مراجعه می‌کنند به دو گروه تفکیک می‌شوند، نخستین گروه که فرزند بدون هیچ مسئله‌ای تحویل داده و تحویل گرفته می‌شود مشکلی برای این مراکر به وجد نمی‌اورند.

حسین فراهانی ادامه داد: برخی از فرزندان طلاق به سبب ناتوانی والدین در راستای تحویل بردن آنها ملزم به ماندن در مرکز می‌شوند که به این سبب باید جزئیات مرکز احداث شده مطابق نیازهای آنها و برای استقرار این کودکان فر اهم شود.

وی عنوان کرد: باتوجه به ماده ۴۱ و ۶۸ آئین‌نامه ملاقات فرزندان در فضاهایی اعم از پاسگاه و کلانتری مطلوب نیست و به این سبب ره‌اندازی مرکز ملاقات کمک بزرگی به فرزندان طلاق جامعه محسوب می‌شود.

کلینیک‌های مددکاری بهزیستی ظرفیت مطلوبی برای این طرح دارند

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان مرکزی هم در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های مکانی سازمان بهزیستی استان مرکزی گفت: بهزیستی می‌تواند در صورت تخصیص اعتبار از طریق انعقاد تفاهم‌نامه بخش غیردولتی از ظرفیت مکانی این مرکز به نحو احسن بهره‌مند شود.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: حضور انقلابی ملت در راه‌‌پیمایی فردا فتنه جدید امریکایی-صهیونیستی را به شکست می‌کشد

عبدالکریم یادگاری افزود: پیشنهاد می‌دهیم در رابطه با تعیین نیروهای انسانی پس از مشخص شدن روزهای ملاقات از دستگاه‌های دارای نیروی روانشناس و مددکار اجتماعی اعم از بهزیستی، آموزش‌وپرورش، داشنگاه علوم‌پزشکی، نیروی انتظامی، سازمان نظام و روانشناسی به‌صورت گردشی در راستای اداره مرکز استفاده شود.

وی ادامه داد: مرکز مددکاری ظهیر بهزیستی واقع در خیابان شریعتی اراک یکی از تخصصی‌ترین مراکز طلاق است که پیشنهاد می‌دهیم ظرفیت این مرکز به کار گرفته شود زیرا از لحاظ وسایل مربوطه و نیروی انسانی کارآمد تجهیز است.

ظرفیت مساجد هم برای اجرای این طرح قابل استفاده است

نماینده دفتر اموراجتماعی هم در این جلسه با اشاره به مسائل مکان‌یابی احداث مرکز گفت: می‌توانیم از ظرفیت موجود در مساجد و کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان در راستای احداث چنین مرکزی استفاده کنیم.

انوشه‌ احسان‌پور عنوان کرد: حضور دائمی روانشناسان و مددکاران در این مرکز تنها بار مالی به دستگاه‌های مرتبط ابلاغ می‌کند ه این مسئله باید مورد بررسی قرار گیرد.

جایگاه مسجد برای احداث این مرکز مناسب نیست

کارشناس نیروی انتظامی هم در این جلسه در پاسخ به پیشنهاد نماینده دفتر امور اجتماعی گفت: اینکه مساجد از قدیم‌الایام به‌عنوان پایگاه‌های فرهنگی تلقی می‌شده‌اند امر صحیحی است اما باید در نظر داشته باشیم که مساجد درگیری‌های روزانه و در خور جایگاه مساجد را هم دارد.

محمدحسین علی‌آبادی خاطرنشان کرد: مرکز ملاقات فرزندان طلاق نیازمند مکانی مجزا و دارای تابلو و اسم و نشان مجزا است و صحیح نیست که با احداث چنین مرکزی در مسجد فعالیت و رسالت آن مکان را مختل کنیم.

وی بیان کرد: سال گذشته تعداد ۵۱۳ جلسه ملاقات به‌منظور تحویل فرزند در کلانتری‌های شهر اراک به ثبت رسیده که این آمار رقم بسیار قابل توجهی دارد زیرا بیانگر این مسئله است که در یک هفته حدود یک تا سه جلسه در کلانتری‌های شهر اراک انجام شده و اغلب این جلسات در روزهای پایانی هفته ثبت شده‌اند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: نیوزفلاورجان|پایگاه تحلیلی،خبری و اطلاع رسانی شهرستان فلاورجان|فالناجلسه شورای کاردانی‌گذاری کنگره شهدای شهرستان فلاورجان برگزار شود

دستگاه‌های متولی هزینه‌های این طرح را پشتیبانی کنند

مدیرعامل خانه‌سازمان‌های غیردولتی هم در این جلسه با اشاره به اهمیت اجرای طرح گفت: اجرای این طرح باید همه‌جانبه و دقیق باشد و در بحث هزینه‌های این طرح دستگاه‌های متولی باید هزینه‌ها را پشتیبانی کنند.

حمیدرضا سپهری‌راد افزود: جایگاه کیلینیک‌های مددکاری بهزیستی باتوجه به فعالیتشان برای احداث این مراکز مناسب است اما اجرای این طرح نیازمند سازکاری مجزا بوده و ما هم توانایی تامین نیروی انسانی این مرکز را داریم.

فرزندان طلاق قشر آسیب‌دیده و آسیب‌پذیر جامعه هستند

مشاورعالی خانه‌ سازمان‌های مردم نهاد هم در این جلسه با تاکید بر این مسئله که اجرای این طرح بسیار مهم است گفت: فرزندان طلاق قشر آسیب‌دیده و آسیب‌پذیر جامعه هستند که توجه به آنها باید در وحله نخست قرار گیرد.

فرامرز آسنجرانی ادامه داد: اگر بتوانیم فضایی تعبیه کنیم که پدرومادران فرزندان طلاق قادر به دریافت خدماتی اعم از مشاوره و هم‌صحبتی پیش از تحویل فرزند به والد دیگر باشند نتایج بسیار موثری دریافت می‌کنیم.

سراهای محله از ظرفیت مطلوبی برای اجرای این طرح برخوردارند

نماینده شهرداری اراک هم در این جلسه با اشاره به ظرفیت سراهای محله گفت: رسالت سراهای محله انجام اقدامات فرهنگی و اجتماعی است که به این منظور می‌توانیم از ظرفیت موجود این مراکز در این زمینه‌ها هم استفاده کنیم.

ناصر عسگری عنوان کرد: سرای محله منطقه شن‌کش واقع در انتهای خیابان قائم‌مقام اراک درحال تجهیز و تکمیل است و درنظر داریم که تا پایان سال تعداد دو سرای محله دیگر هم راه‌اندازی کنیم، همچنین در این راستا از اداره‌کل آموزش‌وپرورش استان مرکزی درخواست داریم که مکانی را در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم یک مرکز هم در منطقه کوی علی‌ابن‌ابی‌طالب احداث کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم از ظرفیت فرهنگسرای شهر در راستای ارائه خدمات آموزشی رایگان به والدین فرزندان طلاق استفاده کنیم، همچنین روند احداث این مراکز باید به‌صورت مشارکتی انجام شود تا بتوانیم تقبل هزینه داشته باشیم.

گزارش از نسترن شریفی

انتهای پیام/