پارسا نیوز: پارسا – هزینه گزاف اعراب در افغانستان؛ «فاجعه‌ای» به نام «مدارس دینی» در سایه سکوت دولت

پارسا نیوز: پارسا – هزینه گزاف اعراب در افغانستان؛ «فاجعه‌ای» به نام «مدارس دینی» در سایه سکوت دولت

به گزارش دفتر منطقه‌ای پارسا، افزایش حضور و فعالیت گسترده حکام آل‌سعود و امیرنشینان حاشیه خلیج‌پارس در صحنه سیاسی، اقتصادی، آموزشی و نظامی افغانستان به نگرانی جدی برای مردم این کشور تبدیل شده است.

در همین راستا «امرالله پناهی» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در یادداشتی اختصاصی به بررسی این موضوع پرداخته است.متن کامل این یادداشت را در زیر مطالعه می‌کنید:

«پول‌های هنگفت و بادآورده اعراب حالا برای منطقه مشکل‌زا شده است. پول‌هایی که برای ناامن سازی، جنگ و کشتار به مصرف می‌رسد. اما، این پول‌ها وحمایت‌های بی‌دریغ کشورهای عربی از تروریسم باعث بخش گسترده‌ای از نابسامانی منطقه و به ویژه افغانستان شده زیرا سبب تقویت تروریسم و رونق بردن مدارس دینی و تفکر تندروانه در منطقه گردیده است.

سال جاری برای مردم و حکومت افغانستان سال دشواری خواهد بود، دیده می‌شود که جنگ در این کشور شعله‌ور شده و ۳۵ درصد از خاک این کشور از کنترل دولت خارج شده است اما پدیده‌ جدیدی که در جنگ پیچیده این کشور از  دو سال بدینسو ظهور کرده است، حضور داعش در نقاط مختلف افغانستان می‌باشد.

داعش گروهی که در ولایت «ننگرهار» مرکزیت حکومت «خوراسان» را اعلام کرد، در شمال و سایر مناطق این کشور به جذب وآموزش نیروهای جدید پرداخته است اما ماهیت فعالیت این گروه برمی‌گردد به پیش زمینه‌های فکری که از سال‌ها قبل در افغانستان هسته آن گذاشته شده است. سه دهه است که پشتیبانی‌های پولی و فکری اعراب، فعالیت مدارس دینی را پر رونق کرده است که اکنون برای سرکوب شیعیان افغانستان و اهداف منطقه‌ای این کشورها به کار گرفته شده‌اند. شیوخ عرب، افغانستان را به عنوان بخشی از استراتژی خود برای زیر فشار قراردادن و رقابت با ایران برگزیده‌اند که میلیاردها دلار را برای تقویت سلفی‌گری و وهابیت در این کشور هزینه کرده‌ نموده‌اند به گونه‌ای که سال قبل عربستان اعلام کرد که بزرگ‌ترین دانشگاه اسلامی را در کابل می‌سازد.

حضور نامحسوس اما قوی‌ اعراب در افغانستان، فضای این کشور را تعویض داده است زیرا چندین از کشورهای عربی با پشتیبانی از گروه‌های تندرو به دنبال نفوذ به خاک ایران و ناامن‌سازی مناطق مرزی با این کشور هستند. این مسأله سبب تقویت تندروان در افغانستان گردیده است. این کشورها همچنین با دو محور هم‌پیمان خود برای تقویت جبهه‌ خودی روند صلح با حکمتیار را طرح کردند که در نتیجه «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی را به کابل آوردند. آوردن وی نقشی ملموسی در بهبود وضعیت امنیتی این کشور نخواهد داشت بلکه سبب تشدید جنگ‌های فرقه‌گرایانه در افغانستان خواهد گردید زیرا واضح است که احزاب مخالف و حتی مجاهدین در یک سراسیمگی قرار گرفته‌اند. آوردن حکمتیار با پشتیبانی قطر، عربستان سعودی، ترکیه و سایر کشورهای نزدیک به این قطب، گواه آن است که در بٌعد سیاسی وامنیتی این کشورها تلاش دارند طرحی را عملی سازند.
 

پیشنهاد ویژه :   بین الملل: مسکو اقدامات آتی در سوریه را با متحدین خویش هماهنگ کرد - اخبار پارسا

از سوی دیگر در سال گذشته حملات هدفمند و دقیقی از سوی گروه تروریستی داعش علیه شیعیان افغانستان انجام شد که نشان می‌دهد این گروه با تفکر افراطی مذهبی به دنبال جنگ مذهبی در این کشور است.

براساس گزارش‌ها، ۱۳۰۰ مدرسه دینی غیررسمی در گوشه و کنار افغانستان بدون نظارت و کنترل دولت‌ کابل مشغول فعالیت هستند که از محتوا و فعالیت داخلی آن‌ها اطلاعاتی در دست دولت این کشور نیست.

اکنون با پشتیبانی اعراب هزاران مدرسه دینی در سراسر افغانستان تأسیس شده است. بودجه‌های هنگفتی برای فعالیت و تقویت این مدارس سرازیر و علما و روحانیون فراوانی با پشتیبانی اعراب وارد این کشور شدند تا به آموزش دانشجویان بپردازند. این دگرگونی در نقش و فعالیت مدارس دینی در عمق تحولات افغانستان، نقش مهمی را بازی کرد. هزاران جوان با تفکر خاص براساس میل حامیان این مدارس، پرورش یافتند زیرا باور براین بود که اسلام در «خطر» است.

بعد از پایان جنگ افغانستان و شوروی شیوخ عرب با میلیون‌ها دلار هزینه  اقدام به تأسیس مدارس دینی در مناطق قبایلی و مرزهای افغانستان نمودند و هزاران نفر جذب این مدارس شدند و به‌ عنوان سربازان جنگی تعلیم داده شدند. این مدارس با سیستم کاملآ تعریف شده تفکر افراطی و حتی بعدها سلفی‌گرایانه را اجرا کردند. اما اکنون این مدارس دینی به مرکز سربازگیری گروه‌های تندرو تبدیل شده استکه براساس اهداف کشورهای عربی پیش‌ می‌رود.

حالا پیامدهای میلیاردها دلار سرمایه‌هایی که تاکنون در این عرصه هزینه شده است، دیده می‌شود: حضور و گسترش داعش از این مدارس دینی آغاز می‌گردد که عرب‌‌ها با استفاده از این گروه‌‌های تندرو، به جنگ مذهبی دامن می‌زنند.

اکنون بیش از ۴۶۰۰ مدرسه دینی رسمی که زیر نظارت وزارت حج واوقاف و وزارت معارف دولت افغانستان قراردارند، فعال‌اند. حکومت افغانستان در یک‌ونیم دهه‌ای که گذشت، در امر مبارزه با این مسأله سکوت اختیار کرده است. هزاران مبلغ برای تبلیغ تفکر افراط در روستاهای این کشور فعالیت دارند و جنگ مذهبی را دامن می‌زنند و آزادانه فعالیت می‌کنند.

تاکنون گزارش‌های متعددی در این رابطه منتشر شده است که نشان‌ دهنده‌ی ترویج افکار افراطی بوسیله آن‌هاست. مدارس دینی تندرو، برای ایجاد تنش‌های اجتماعی، بی‌ثباتی و اختلاف‌افکنی میان اقوام و مذاهب در افغانستان فعالیت می‌کنند.

گفته‌ می‌شود که در این مدارس، به‌طور عموم، مضامین عربی تدریس می‌شود. خانم‌ها مجبور‌ هستند که مقنعه (لباسی که صورت کاملا پوشانید می‌شود) پوشیده و در درس اماده شوند.

انتهای پیام/.
 

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : مقاومت آموزش و پرورش درباره قانون جذب حق‌التدریسی‌ها و نهضتی‌ها وارد نیست