پارسا نیوز : پارسا – گزارش ویژه «پارسا» از اتفاقاتی که برای تیم جوانان رخ داد/ اردوی «توندِر» را به‌جای «هامبورگ» جا زدند + تصاویر و فیلم

پارسا نیوز : پارسا – گزارش ویژه «پارسا» از اتفاقاتی که برای تیم جوانان رخ داد/ اردوی «توندِر» را به‌جای «هامبورگ» جا زدند + تصاویر و فیلم

به گزارش خبرنگار ورزشی پارسا، ای کاش وقتی انتقادی صورت می‌گیرد، طاقت انتقاد در مسئولان وجود داشته باشد. ای کاش مسئولان فرق بین انتقاد و تخریب را متوجه شوند و ای کاش با انتقادهای سازنده آینده را از دست ندهند. صحبت از حذف تیم جوانان است که در جام جهانی زیر ۲۰ سال با تمام توانایی‌هایی که داشت با چهارم شدن در گروه C از گردونه رقابت‌ها حذف شد. این درست که این تیم پس از ۱۶ سال جادو شکنی کرد و سهمیه جام جهانی را گرفت، کسی منکر این اتفاق نیست و تلاش‌های کادرفنی را هم نادیده نمی‌گیرد و تلاش‌های آنها را ارج می‌نهد. تیم جوانان کار بزرگی کرد که به جام جهانی رفت و کسی قصد زیر سؤال بردن توانایی‌های امیرحسین پیروانی و کادر فنی‌اش یا تلاش‌های فدراسیون فوتبال را ندارد و اگر انتقادی می‌شود، در جهت اصلاح امور فنی و مدیریتی است.

با این حال مسئولان فدراسیون این انتقاد را دارند که چرا به وقت شکست انتقادها و حاشیه‌ها شروع می‌شود. شاید با نگاهی به سیستم انتقادپذیری مسئولان، به همین صحبت نقد وارد باشد که اگر پیش از اتفاقی کسی انتقادی داشته باشد، دشمن خطاب می‌شود. انتقادش را نه انتقاد، بلکه تخریب منافع ملی می‌دانند و مسلماً اگر پس از انتقاد تیمی شکست بخورد، ناکامی را به گردن منتقدان می‌اندازند. با این حال به تیم جوانان هم با تمام موفقیت‌هایی که داشت و شکستن جادو نرفتن به جام جهانی، انتقادهایی وارد است. انتقاد نه به عملکرد بازیکنان، بلکه این انتقادها به کادرفنی و مسئولان فدراسیون است.

در گیر و دار بازی‌های تیم ملی در فروردین‌ماه با قطر و چین، تیم جوانان راهی اردوی تدارکاتی شد. اردویی که گفته شده بود در هامبورگ آلمان برگزار می‌شود، اما بازیکنان را از هامبورگ به شهر توندر دانمارک بردند. شهری که ۲۰۰ کیلومتر (حدود سه ساعت) با هامبورگ فاصله دارد و بازیکنان تیم جوانان با اتوبوس به این شهر منتقل شدند.

پس از برگزاری این اردو، درباره مشکلات کمپ تمرینی تیم جوانان، شرایط برگزاری اردو و بازی‌هایی که انجام شد، مستنداتی در اختیار پارسا قرار گرفت، اما برای اینکه حاشیه‌ای برای این تیم پیش از جام جهانی به وجود نیاید و مسئولان انتقاد را با تخریب اشتباه نگیرند، این مستندات محفوظ ماند تا پس از جام جهانی (فارغ از هر نتیجه‌ای) منتشر شود. اینکه تیم جوانان پس از ۱۶ سال جادو‌شکنی کرد و به جام جهانی رفت قابل انکار نیست، اما برای چنین تیمی باید در برگزاری اردو و در اختیار گذاشتن امکانات هم جادو‌شکنی می‌شد. تیمی که به جام جهانی صعود کرده، اردوهای تدارکاتی و نحوه آماده‌سازی‌اش باید بر اساس استانداردهای فیفا باشد. زمین تمرین، تغذیه، نوع تمرینات، محل استراحت و اقامت، بازی تدارکاتی، کیفیت زمین و… همه چیز باید بر اساس استانداردهای مسابقات فیفا و تورنمنت بزرگی چون جام جهانی باشد تا موفقیتی حاصل شود. اینکه کاری صورت نگیرد و بگوییم هدف صعود به دور دوم جام جهانی است و پس از حذف به این افتخار کنیم که سهمیه جام جهانی گرفته‌ایم، با تفکرات حرفه‌ای سنخیتی ندارد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : پیروزی الأهلی با حضور منتظری

تیم جوانان ۲۶ اسفندماه ۹۵ راهی این اردو شد و تا ۷ فروردین‌ماه ۹۶ این اردو ادامه داشت. در این اردو سه بازی مساعد با تیم‌های دانمارکی و آلمانی برگزار شد که این تیم‌ها در حد حریف تدارکاتی برای تیم جوانان نبودند. با این حال گسستن از این مسائل، شرایط اردویی که برای تیم جوانان در نظر گرفته شده بود باعث خدشه‌دار شدن غرور ملی و تضعیف روحیه بازیکنان شد. آنچه در موردش بحث داریم، شرایط اردویی و همکاری فدراسیون با یک ایجنت (مدیر برنامه) برای هماهنگی‌های اردوی دانمارک است. البته اردویی که گفته شده بود در شهر هامبورگ آلمان برگزار می‌شود، اما اینطور نشد و حتی بازیکنان نمی‌دانستند از هامبورگ به کجا رفته‌اند.

ماجرا از این قرار است که بازیکنان تیم جوانان در این اردو شرایط نامناسبی را تحمل کردند. محل اقامت آنها و زمین تمرینی‌شان که باید مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب محل اردو باشد، شرایط بسیار بدی داشت. بازیکنان در یک خوابگاه اقامت داشتند که اتاق‌های چهار متری با تخت‌های نامناسب دو طبقه داشت که به هیچ‌وجه محل مناسبی برای برگزاری اردوی یک تیم آماتور هم نیست، چه برسد به اینکه تیمی بخواهد آماده‌سازی جام جهانی را داشته باشد. این مکان حتی وسایل گرمایشی هم نداشت و حتی دوش آب گرم مناسبی در اختیار بازیکنان نبود که این موضوع در هوای سرد دانمارک حسابی بازیکنان را اذیت کرد.

محل تمرینات تیم جوانان زمینی نامناسب بود. زمینی که چمن مناسبی نداشت، چاله‌هایی در زمین بود و آب گرفتگی زمین مشکلاتی را برای بازیکنان در این اردو ایجاد کرد. حتی رختکن محل تمرینات تیم جوانان در دانمارک شرایط نامناسبی داشت که عکس‌های منتشر شده آن روی سایت رسمی فدراسیون فوتبال گواه این مسئله است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری «روحانی» رادارهایی که ۸ ماه پیش رونمایی کرده بود را دوباره رونمایی کرد+اسناد

در زیر می‌توانید فیلم مربوط به محل تمرینات تیم جوانان در دانمارک را مشاهده کنید:

بر اساس اعلام سایت فدراسیون در شروع این اردو قرار بود تیم جوانان در شهر توندر چهار بازی مساعد برگزار کند. دیدار با تیم کولدینگ دانمارک جدی‌ترین بازی جوانان در این اردو بود. دیداری که با تساوی بدون گل خاتمه یافت.

دومین بازی تدارکاتی تیم جوانان با EtsV weiche Handewitt از آلمان بود. تیمی که در منطقه شمال آلمان و شهر فلنسبورگ که نزدیکی مرز دانمارک است، قرار دارد و در رجیونال لیگ بازی می‌کند. این بازی تدارکاتی بر اساس اعلام سایت فدراسیون فوتبال در تاریخ ۳ فروردین‌ماه با تساوی یک – یک خاتمه یافت و در همان خبر اعلام شد که دیدار آینده جوانان مقابل تیم سن پائولی آلمان برگزار خواهد شد که مربی این تیم هم فریدون زندی است.

وقتی این تیم برای بازی مقابل تیم جوانان آماده شد، نه خبری از فریدون زندی بود و نه تیمی به اسم سن پائولی مقابل تیم جوانان اماده شده بود، بلکه تیمی آماتور و محلی از سن پائولی بوده که گویا بازیکنان این تیم فقط دور هم جمع شده بودند تا مقابل تیم جوانان به میدان بروند. یعنی تیمی با مشخصات حرفه‌ای مقابل شاگردان پیروانی صف‌آرایی نکرد که در نهایت باعث شد سایت فدراسیون فوتبال دیگر هیچ خبری از این بازی و اردوی تیم جوانان منتشر نکند.

در زیر تصویر صفحه ویژه اخبار تیم جوانان را می‌بینید که پس از انتشار خبر بازی دوم، تا ۱۶ فروردین خبری روی سایت فدراسیون منتشر نشد

این اخبار روی سایت فدراسیون فوتبال قرار دارد و شرایط اردوی تیم هم کاملاً مشخص است. نکته جالب اینجاست که پیش از اردو به بازیکنان اینگونه اعلام شده بود که اردو در هامبورگ برگزار می‌شود، اما بازیکنان با پرواز استانبول راهی هامبورگ شده و سپس با اتوبوس به دانمارک برده می‌شوند. نکته جالب اینجاست که نمی‌توان گفت کادرفنی تیم جوانان از این شرایط بی‌خبر بوده و قطعاً هماهنگی‌های لازم را در این خصوص انجام داده است، اما بازیکنان از همه جا بی‌خبر راهی اردویی شدند که حتی محل برگزاری آن به دروغ به آنها اطلاع‌رسانی شده بود. این قطعیت از صحبت‌های امیرحسین پیروانی نمود بیشتری پیدا می‌کند، جایی که پس از بازگشت تیم از جام جهانی در مصاحبه‌ای که با سایت فدراسیون فوتبال انجام داده، گفته است: «من به‌عنوان سرمربی باید این کمپ را تأیید می‌کردم که این کمپ مورد تأیید بوده و بقیه حرف‌ها حاشیه است». او حتی اشاره کرد که شرایط اردوی این تیم در آلمان مناسب بوده است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : تمام باشگاه‌ها می‌توانند در نقل و انتقالات نیم فصل حضوری فعال داشته باشند

این صحبت‌های پیروانی در حالی انجام شده که اردوی تیم جوانان در دانمارک برگزار شده نه آلمان و سرمربی تیم جوانان که به بازیکنانش گفته بوده اردو در هامبورگ برگزار می‌شود، هنوز روی این موضوع اصرار دارد و نمی‌گوید که اردو در دانمارک برگزار شده است. ضمن اینکه پیروانی فقط به دو بازی مساعد تیم جوانان در این اردو اشاره می‌کند، در حالی که در بدو ورود این تیم به دانمارک روی سایت فدراسیون اطلاع رسانی شد که این تیم چهار بازی مساعد خواهد داشت و حتی پس از بازی دوم، به سومین حریف تدارکاتی هم اشاره شد که پس از ماجراهای حاشیه‌ای، ترجیح داده شد دیگر خبری روی سایت منتشر نشود.

فدراسیون فوتبال در شرایط برگزاری اردوی تیم جوانان در دانمارک را فراهم کرد که با فدراسیون‌هایی چون هلند و ایتالیا در اروپا تفاهمنامه همکاری امضا کرده است و می‌تواند از امکانات کمپ تیم‌های ملی این کشورها برای برگزاری اردو و حتی بازی تدارکاتی استفاده کند. اینکه چه اتفاقی پشت پرده است که تیم جوانان پیش از حضور در جام جهانی به این اردو پر حرف و حدیث می‌رود، قطعاً با روشنگری مسئولان فدراسیون فوتبال مشخص خواهد شد.

تیم جوانان با این شرایط راهی جام جهانی شد و اردوی نهایی این تیم در تهران هم با حضور تمام بازیکنان برگزار نشد. تیمی که بازیکنانش رویاهای زیادی در سر داشتند و شاید با صعود از گروه می‌توانستند با نمایش دادن توانایی‌های خود راهی تیم‌های خوب اروپایی شوند، اما کج سلیقگی و آماتور رفتار کردن در آماده‌سازی تیم باعث شد رویاهای این تیم اینگونه به باد برود. وقتی هم انتقادی می‌شود، مسئولان به شکستن جادو ۱۶ ساله اشاره می‌کنند، اما باید قبول کرد این نسل از فوتبال ایران توانایی‌هایش بیشتر از صعود بود، اگر مسئولان و کادرفنی تیم خِرد بیشتری داشتند.

گزارش از علیرضا محرمی

انتهای پیام/