پارسا نیوز : پارسا – ۹۰ درصد بیماران”سرطان ریه” دخانیاتی هستند/سیگار ۳۰ سال عمر را کم می‌کند

پارسا نیوز : پارسا – ۹۰ درصد بیماران”سرطان ریه” دخانیاتی هستند/سیگار ۳۰ سال عمر را کم می‌کند

به گزارش سلامت پارسا، علی اکبر سیاری – معاون بهداشتی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر خطرزا و مرگ آفرین بودن مصرف دخانیات، ادامه مصرف آن در جوامع مخصوصا در نوجوانان زیر ۱۸ سال را حاکی از برزمین ماندن اقدامات سازنده دانست.

وی افزود: در حال اماده مصرف دخانیات شایع ترین علت مرگ قابل پیشگیری و شایع ترین عامل ابتلا به سرطان‌ها است. ۹۰ درصد افرادی که به سرطان ریه مبتلا می‌شوند، دخانیات مصرف می‌کنند.

سیاری با بیان اینکه مصرف سیگار در دوران نوجوانی عمر فرد را ۲۰ تا ۳۰ کاهش می دهد، عنوان کرد: باعث تاسف است که معمولا افرادی که در سن تولید و اشتغال هستند، در گیر دخانیات شده و این موضوع نیروی کار مفید کشور را از بین برده و به توسعه آسیب می‌زند.

وی نقش آموزش را مهم تلقی کرد و گفت: در این زمینه وزارت بهداشت تفاهم نامه‌های خوبی با وزارت آموزش و پرورش به امضا رسانده ایم.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت با بیان اینکه ۶ استراتژی برای کنترل مصرف دخانیات در پیش گرفته شده است، گفت: نخستین استراتژی اطلاع رسانی است. دومین استراتژی مربوط به جلوگیری از مصرف دخانیات در اماکن عمومی است. اگر ۷ میلیون نفر در دنیا به علت مصرف مستقیم دخانیات فوت می‌کنند، ۹۰۰ هزار نفر هم افرادی هستند که دخانیات مصرف نمی‌کنند، اما در معرض دود آن قرار می‌گیرند.

سیاری گفت: تحقیقات نشان داده است، چنانچه در مصرف دخانیات محدودیت ایجاد شود، مصرف و عوارض آن کم می‌شود. لذا در اماکن عمومی مصرف دخانیات محدود و پیشگیری شده است. اما در مورد قلیان این اتفاق نیفتاده است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : بسته اخبار اقتصادی پارسا در روز چهارشنبه

وی گفت: در زمینه محدود کردن مصرف قلیان موفقیت هایی داشتیم، و توانستیم در چند استان مصرف قلیان را محدود و آنها را جمع کنیم. به نحوی که تاکنون قلیان را در محدوده تحت پوشش ۳۰ دانشگاه علوم پزشکی جمع‌آوری کردیم.

سیاری تبلیغ مواد دخانی را سومین استراتژی در زمینه کاهش مصرف دخانیات معرفی کرده و گفت: یکی از راه‌های تبلیغ در این زمینه در معرض دید قرار بردن این محصولات و همکاری برندهای مشهور با هنرمندان و بازیگران است.

وی گفت: ۳۰۰ فیلم برتر در سه دهه اخیر سینمای ایران را در زمینه میزان مصرف دخانیات بررسی کردیم. نتیجه آن مشخص کرد که در دهه دوم انقلاب میزان تبلیغ دخانیات در این فیلم‌ها بواسطه مردان بازیگر دو برابر و در زنان بازیگر چهار برابر بوده است. اما در دهه سوم این رقم بواسطه بازیگران مرد به چهار برابر و زنان بازیگر به ۱۰ برابر افزایش یافته است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت،گفت: یکی دیگر از راه‌های موفقیت در این حوزه فراهم کردن زمینه درمان افراد است. از دو سال پیش در شبکه بهداشت و درمان کشور بحث درمان مصرف دخانیات نیز ادغام شده و کسانی که مایل به ترک هستند، می‌توانند به این مراکز مراجعه کنند.

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات لازم در این زمینه پایش تاثیرگذاری استراتژی‌های انجام شده است. در سال ۹۵ تحقیق “استپ” به همین منظور انجام شد و نتایج آن نشان داد که روند مصرف دخانیات کاهش و آمار استفاده از قلیان افزایش یافته است و اگر قیمت دخانیات افزایش یابد مصرف سیگار در فقرا و نوجوانان کاهش پیدا می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : پارسا - سوال پارسا:"کلید تدبیر" کدام قفل‌ها را باز نکرد؟ پاسخ مردم: مگر قفلی هم باز کرد

سیاری خاطرنشان کرد: اگر قیمت دخانیات افزایش یابد مصرف سیگار در فقرا و نوجوانان کاهش پیدا می کند. مصرف در این دو گروه خطرناک‌تر است؛ چون نوجوانان اگر در این سن سیگار مصرف کنند، مادام العمر مشتری این شرکت‌ها خواهند شد و فقرا نیز به دلیل اضطراب و مشکلات، سیگار بیشتری مصرف می‌کنند و در نتیجه زودتر بیمار می‌شوند و فوت می‌کنند.

وی گفت: ما در پنج استراتژی جهانی برای کاهش مصرف دخانیات موفق بوده‌ایم، اما در استراتژی افزایش مالیات موفق عمل نکرده‌ایم.

سیاری تاکید کرد: در سال ۹۳ مطالعه‌ای بواسطه کارشناسان بهداشت جهانی در این خصوص انجام شد و فرمولی به دست آمد که طبق آن باید مالیات بر دخانیات در ایران به صورت پله‌ای برای خرده فروشی سیگار افزایش یابد و به ۶۵ درصد برسد، اما در حال اماده ما جزو کشورهایی هستیم که کمترین مالیات بر دخانیات را اعمال می‌کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: میزان مالیات بر دخانیات تولید داخل بسیار کمتر از نمونه وارداتی آن است و به همین دلیل صنعت دخانیات تلاش می‌کند که سیگار وارداتی را در داخل مونتاژ کند و آن را تولید داخل نشان دهند. با این کار دولت از مالیات محروم و جلوی این سیاست نیز گرفته می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : توصیه آیت الله هاشمی به وتخت رفاه پیرامون آخرین دیدار

وی با بیان اینکه دخانیات عامل مرگ ۶۰ هزار ایرانی در سال است، عنوان کرد: سالانه ۱۶ هزار نفر در اثر حوادث ترافیکی در ایران از بین می‌روند، این درحالی است که اگر یک هواپیما سقوط کند ۳۰۰ نفر فوت می‌کنند و همه به آن اعتراض می‌کنند. اما ۶۰ هزار نفر در اثر مصرف دخانیات می‌میرند و عزم جدی برای جلوگیری از آن وجود ندارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان از پول مردم صرف دخانیات و ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان نیز هزینه درمان بیماری‌های ناشی از آن می‌شود.

سیاری با بیان اینکه وزارت بهداشت همه تلاش خود را در زمینه افزایش مالیات بر دخانیات انجام داده، اما موفق نشده است و علت آن نیز سود بالای این صنعت است، ادامه داد: در عین حال بزرگ‌ترین نقش را آموزش دارد. چون مربوط به رفتار مردم است. ما در این زمینه چند اقدام اساسی انجام داده‌ایم که از جمله آن می‌توان به تربیت سفیران سلامت در میان دانش آموزان، دانشجویان و خانواده‌ها، استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و برگزاری کمپین و همچنین امضای تفاهم‌نامه‌ای با وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد که نقش اصلی را در این زمینه آموزش و پرورش، آموزش عالی و خانواده‌ها بر عهده دارند.

انتهای پیام/