پارسا نیوز: پایان ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام/رایزنی دوجانبه ایران و آمریکا

پارسا نیوز: پایان ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام/رایزنی دوجانبه ایران و آمریکا

به گزارش گروه خط مشی خارجی خبرگزاری فارس، ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام در حدود وین بعد از گذشت سه ساعت و نیم، به کار خود پایان داد.

پس از پایان این نشست، دیدار دوجانبه هیات ایرانی به ریاست سید عباس عراقچی با هیات آمریکایی در حدود هتل کوبورگ وین آغاز شد. 

همچنین قرار است شامگاه امروز سید عباس عراقچی با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در حدود مقر آژانس در حدود وین دیدار کند.

به گزارش فارس، در حدود ششمین نشست کمیسیون مشترک اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مورد بررسی قرار گرفته و نامه اخیر محمدجواد ظریف وشالوده خارجه ایران به فدر حدودیکا موگرینی بعنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام در حدودباره تمدید قانون آیسا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

عراقچی،‌روانچی و اشمیت امروز و پیش از این نشست دو دور مذاکره داشتند.

معاون وشالوده خارجه کشورمان پیش از نشست کمیسیون مشترک در حدود گفت‌وگویی در حدودباره تمدید قانون آیسا اظهار داشت: از دید ما تمدید قانون آیسا تعدی تعهدات برجامی آمریکا است و باید به نحو موثری جبران شود و این موضوع امروز در حدود دستور کار کمیسیون مشترک قرار گرفته است.

وی همچنین در حدود خصوص نشست‌های کارشناسی که پیش از نشست کمیسیون مشترک برگزار شده است، عنوان کرد: کارشناسان بحث خوبی داشتند و به جمع‌بندی‌های خوبی رسیدند. 

پیشنهاد ویژه :   سیاست خارجی: سوریه محور رایزنی‌ها در «ژنو»، «آستانه» و «استانبول»

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به اینکه قبل از این نشست کارشناسان ایرانی یک دور مذاکرات دوجانبه با کارشناسان آمریکایی داشته‌اند، خاطرنشان کرد: طبق ساز و کار برجام اگر کشوری نسبت به رفتار کشور دیگر شکایتی داشته باشد اول باید مذاکرات دوجانبه بین آن دو کشور صورت بگیرد و ما این مذاکرات دوجانبه را داشتیم.

به گزارش فارس، در حدود پی اقدام اخیر آمریکا در حدود خصوص تمدید قانون مانع‌های ایران (آیسا) ۲۷ آذر ماه محمدجواد ظریف وشالوده امور خارجه کشورمان با ارسال نامه رسمی به فدر حدودیکا موگرینی مسئول خط مشی خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، خواستار برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام برای رسیدگی به اقدام اخیر آمریکا شد.

نشست کارگروه اجرایی کردن لغو مانع‌ها نیز روز گذشته به مدت حدود دو ساعت و با حضور هیات‌های کارشناسی ایران و کشورهای عضو گروه ١+۵ برگزار شد.اسماعیل بقایی دبیر ستاد پیگیری اجرای برجام در حدود وزارت خارجه ریاست هیأت کارشناسی ایران در حدود کارگروه اجرایی کردن لغو مانع‌ها در حدود وین را برعهده داشت.

مباحث مطرح شده در حدود این نشست به کمیسیون مشترک برجام گزارش خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : ساعدی: استقلال نتیجه گرفته، تبدیل اشتباه است/ هیات مدیره فقط ترمیم شود

هیات کارشناسی جمهوری اسلامی همچنین دوشنبه پیش از نشست کارگروه، به طور جداگانه دیدارهایی با هیات های چین، روسیه و ایالات متحده برگزار کرد.

* پنج نشست پیشین کمیسیون مشترک برجام

نخستین نشست کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ در حدود تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۴ در حدود وین برگزار شد، طرفین توافق کردند تا این کمیسیون هر سه ماه یک بار یا در حدود صورت در حدودخواست زودتر، برای بررسی روند اجرای برجام در حدود وین تشکیل جلسه دهد.

دومین نشست کمیسیون مشترک برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) نیز ۱۶ آذر ۱۳۹۴ با حضور هیأت‌های مذاکره کننده ایران و ۱+۵ (آلمان، فرانسه، انگلیس، آمریکا، روسیه و چین) و هلگا اشمیت معاون فدر حدودیکا موگرینی مسئول خط مشی خارجی اتحادیه اروپا در حدود دو نوبت صبح و عصر در حدود هتل کوبورگ شهر وین برگزار شد و پیش‌نویس قطعنامه ۱+۵ به شورای حکام در حدود خصوص بستن PMD در حدود این نشست مورد بحث قرار گرفت.

سومین دور از نشست‌های کمیسیون مشترک برجام نیز سوم اردیبهشت سالجاری با حضور هیأت مذاکره‌کننده ایرانی و ۱+۵ در حدود وین برگزار شد و طرفین در حدود این نشست ضمن بررسی روند اجرای برجام توافق کردند که برای تضمین اجرای لغو مانع‌ها یک گروه کاری ویژه تشکیل شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: اعتبار ویژه شورای شهر برای دهه فجر/فضای ورامین انقلابی می شود - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

همچنین در حدود حاشیه این نشست قرارداد فروش ۳۲ تن آب سنگین بین سازمان انرژی اتمی ایران و یک شرکت‌ آمریکایی به امضا رسید.

چهارمین نشست این کمیسیون نیز ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۵ در حدود وین برگزار شد و بنابر بیان سید عباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد ایران در حدود این کمیسیون مشکلات و موانعی که در حدود زمینه بانکی وجود دارد به خصوص در حدود زمینه برقراری مجدد اتصالات بانکی و سایر موانع و مشکلاتی که در حدود اجرای برجام پیش آمده است، مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا راه‌حل‌هایی برایش پیدا شود.

همچنین در حدود این نشست برخی مسائل و مشکلات فنی و تکنیکی که در حدود خصوص اجرای تعهدات ایران و سوءتفاهمات یا سوءبرداشت‌هایی که در حدود خصوص اجرای ابعاد فنی برجام ممکن است بین ایران و آژانس یا آژانس و ۱+۵ پیش بیاید، مطرح شد.

آخرین و پنجمین دور نشست کمیسیون مشترک برجام ۳۱ شهریور ماه سالجاری در حدود نیویورک برگزار شد.

لازم به ذکر است کمیسیون مشترک برجام تاکنون یک دور نشست در حدود سطح وزرای خارجه داشت که این نشست اول مهر ماه سالجاری در حدود نیویورک برگزار شد.

انتهای پیام/