پارسا نیوز: پرونده صیادان ایرانی اسیر در سومالی در حال بررسی است

پارسا نیوز: پرونده صیادان ایرانی اسیر در سومالی در حال بررسی است

به گزارش پارسا از پارسا، بهرام قاسمی در نشست خبری صبح امروز (دوشنبه)‌ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هشت نفر از صیادان ایرانی که در سومالی در گیر بودند همچنان در اسارت هستند، خانواده‌ها نامه‌ای به آقای روحانی نوشتند به این امید که پس از دو سال و دو ماه راه نجاتی برای آنها پیدا شود. جزئیات پرونده آنها در چه مراحلی است و تأیید می‌کنید که آقای روحانی دستور پیگیری داده‌اند؟ گفت: این موضوع به سال ۱۳۹۴ برمی‌گردد. ۳۷ صیاد به اسارت درآمدند و چندین از آنها فرار کرده، چندین آزاد شده و متأسفانه چند نفر هم جان خود را از دست دادند و در نهایت هشت تن از این صیادان عزیز همچنان در اسارت دزدان دریایی هستند.

وی ادامه داد: پرونده مفتوح و بسیار پیچیده است. شاید بتوانم بگویم کانال‌های مختلف به صورت هفتگی در دستگاه‌های مختلف آن را تحت پیگیری دارند. امیدواریم با اقداماتی که در جریان است شاهد آزادی آنها باشیم و بتوانند به وطن و نزد خانواده‌های خود بازگردند.

قاسمی با بیان اینکه خانواده صیادان اسیر در سومالی نامه‌ای به رییس جمهور نوشته‌اند،‌ افزود: دستورات لازم صادر شده اما پیچیدگی‌های این مسیر در گذشته کار را تا حدی ناهموار کرده است ولی به هر حال تلاش‌ها ادامه دارد، ارتباط‌ها وجود دارد و امیدواریم بتوانیم هر چه سریع‌تر اخبار مثبتی در این خصوص داشته باشیم.

وی همچنین در پاسخ به بخش دیگری از این سوال مبنی بر اینکه رویترز خبری در رابطه با دزدیده شدن قایق ایرانی دیگری در سومالی، خاطرنشان کرد: خبر دیگر در رابطه با لنج دیگر ایرانی بود که در سومالی بوسیله دزدان دریایی به اسارت گرفته شده است. در حال بررسی موضوع هستیم اما هنوز اطلاعات دقیقی نمی‌توانم در رابطه با اینکه چند نفر هستند و چه تعداد از آنها ایرانی هستند را ارائه کنم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: آیا خسارت فتنه در حدی نبود که ایران را فلج کند؟/ فتنه‌گران در کدام دولت و ستاد کدام کاندیدا فعالیت می‌کنند؟/ اگر بیکاری در مشهد به خاطر بالارفتن از دیوار سفارت عربستان است مقصر بیکاری در شهرهای دیگر کیست؟

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: فکر می‌کنم همه سرنشین‌ها ایرانی نیستند و احتمالاً از یک یا دو ملیت دیگر در این لنج حضور داشته‌اند ولی اخبار دقیق‌تر را متأسفانه هنوز در این ارتباط دریافت نکرده‌ایم.

اگر سخنان نبویان درست باشد وزارت خارجه اقدام قضایی می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر اتهام‌زنی نبویان یکی از فعالان سیاسی به دستگاه سیاستمداری کشور مبنی بر این که آقای ظریف با آمریکایی‌ها توافق کرده که در صورت کاهش ممنوعیت‌ها قاسم سلیمانی را به آمریکایی‌ها تحویل می‌دهد، اظهار کرد: من نمی‌دانم این شخص کیست که چنین حرفی را مطرح کرده است و اگر این سخنان واقعیت داشته باشد و چنین حرف‌هایی از سوی این فرد مطرح شده باشد حتما وزارت خارجه اقدام قضایی می‌کند و کار را با تمام توان و جدیت پیگیری می‌کند. در چند سال اخیر وزارت خارجه در برابر بی حرمتی‌ها سیاست صبر و مدارا در پیش گرفته و هرگز فکر نکرده ایم به سیستم قضایی مراجعه کنیم ولی اگر این سخنان درست باشد حتما کار قضایی می کنیم.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: برگزاری سومین نشست «شب‌های شعر حوضخانه» در قلمستان

سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز در ادامه نشست رسانه‌ای خود با خبرنگاران در ارتباط با درگیری اخیر ایجاد شده بین مرزبانان ایرانی در آذربایجان غربی و گروه‌های تروریستی در مرز ترکیه و تأکید فرمانده مرزبانی ناجا مبنی بر اینکه ترکیه را مسئول این اقدام می‌دانیم و این کشور باید پاسخگوی این موضوع باشد، گفت: اتفاق صورت گرفته اتفاق ناخوشایندی بود، ما این موضوع را از کانال‌های دیپلماتیک به دولت ترکیه ابلاغ کردیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم دیگر شاهد چنین اقدامات ناگوار در مرزهای خود با ترکیه نباشیم، افزود: امیدواریم که ترکیه پاسخ مناسبی را در این زمینه ارائه کند و ما بر اساس این پاسخ اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

هیچ گروه مخالف کشور ترکیه در داخل خاک ایران نیست

در همین راستا خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که برخی از رسانه‌های ترکیه مدعی هستند که چندین نیروهای تروریستی پ.ک.ک در برخی از نقاط مرزی ایران مستقر شده‌اند و درواقع آنها مدعی هستند که ایران به این عناصر پناه داده است که بهرام قاسمی گفت: این سخنان فرافکنی و کذب است و ما درخواست خودمان را از طریق هیچ گروه تروریستی خشن و گروه‌هایی که به خشونت روی آورده‌اند و علیه همسایگان اقداماتی انجام می‌دهند نداریم. من این ادعاها را تکذیب می‌کنم و هیچ گروه مخالف کشور ترکیه در داخل خاک ایران نیست. اینها فضاسازی رسانه‌ای است و شاید با اهداف مشخص در برهه کنونی انجام می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: سخنان نابخردانه تازه به قدرت رسیده‌ها هرگز نمی‌تواند بین ملت و مسؤولان فاصله بیندازد

انتخابات در خارج از کشور در شرایط سالمی برگزار شده است

خبرنگاری با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در خارج از کشور خطاب به این دیپلمات کشورمان گفت برخی از رسانه‌ها در داخل کشور این موضوع را مطرح کردند که در برخی از صندوق‌های رأی در خارج از کشور به نفع آقای روحانی فعل و انفعالاتی صورت گرفته و شکایت‌هایی نیز در این ارتباط به شورای نگهبان ارائه شده است، نظر شما به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه در این ارتباط چیست؟ که قاسمی گفت: من چنین موضوعی را تکذیب می‌کنم. انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور بر اساس مکانیسم‌هایی که در گذشته وجود داشته برگزار شده و نمایندگان شورای نگهبان و ستاد انتخابات بر سر صندوق‌ها حضور داشته‌اند. از گذشته ما شاهد هیچ‌گونه تخلفی در صندوق‌های رأی در خارج از کشور نبودیم و اگر شکایتی در این ارتباط مطرح شده در صلاحیت شورای نگهبان است که آن را بررسی کند و آنچه که این شورا می‌گوید ملاک عمل ما است.

وی افزود: من به عنوان عضوی از وزارت امور خارجه که مجموع تحولات را دنبال می‌کند فکر می‌کنم چنین خبری دروغ محض است و انتخابات در خارج از کشور در شرایط سالمی برگزار شده است.

این خبر تکمیل می‌شود.