پارسا نیوز : پست و وزارت آموزش و پرورش تفاهم نامه همکاری امضا کردند

پارسا نیوز : پست و وزارت آموزش و پرورش تفاهم نامه همکاری امضا کردند

در راستای گسترش تعاملات دوجانبه وزارت آموزش و پرورش و شرکت ملی پست تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش پارسا، همزمان با دهم خرداد ماه در راستای ترویج فرهنگ عمومی و تخصصی مجموعه داری تمبر در میان دانش آموزان کشور و بهره‌گیری از ظرفیت‌های رسانه‌ای و اسنادی این رسانه  فرهنگی طی مراسمی تفاهم نامه همکاری بین معاون وزیر، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی پست و حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش امضاء و تبادل شد.

مهری در این مراسم با بیان این که اهمیت و جایگاه تمبر بر کسی پوشیده نیست  اظهار کرد: این قطعه کوچک کاغذ در کنار ارزش های هنری و زیبا شناختی اش به عنوان یک رسانه ارتباطی موثر محسوب می شود که با  قابلیت پیام رسانی گسترده و فراگیر، نقش های گوناگونی را از جهات فرهنگی، اجتماعی، تاریخی، اقتصادی و سیاسی ایفا می کند.

وی با اشاره به تاریخچه تمبر در دنیا و ایران بیان کرد: نخستین تمبر در سال ۱۸۴۰ در انگلستان چاپ و منتشر شد و ۲۵ سال بعد در سال ۱۸۶۵ میلادی (۱۲۴۴ شمسی)  اولین تمبر ایرانی تحت عنوان باقری به چاپ رسید.

 معاون وزیر افزود: از آغاز پیدایش تمبر در ایران تا پایان دوره قاجار ۸۷۴ قطعه و در دوره پهلوی اول نیز ۲۹۳ قطعه تمبر چاپ و منتشر شده است. همچنین تعداد تمبرهای یادبود پیش از انقلاب در دوره پهلوی دوم به ۸۷۹ عنوان و تعداد تمبرهای یادبود بعد از انقلاب تاکنون به ۱۱۳۹ عنوان می رسد.

پیشنهاد ویژه :   دفاعی ، امنیتی: بیانیه دیوان محاسبات برای تهیه گزارش تفریغ بودجه منتظر صدور اجازه مراجع و نهادهای غیرمرتبط نیستیم/ مفاد گزارش قابل مذاکره نیست

 مدیرعامل پست تمبرشناسی و جمع آوری تمبر را از جمله هنرهای مفرح و سرگرم کننده برای اقشار مختلف از جمله کودکان و نوجوانان عنوان و خاطرنشان کرد: مجموعه های تمبر از بعد اقتصادی از یک سو به عنوان یک اندوخته ارزشمند برای مجموعه داران محسوب می شود و از سوی دیگر می تواند بازار صادرات تمبر را رونق بخشد.

مهری با بیان این که امروزه در کشور ما تمبر از جایگاهی ناشناخته برخوردار است و مهجور مانده عنوان کرد: نسل جدید کشور چندان رغبتی به تمبر نشان نداده و با جدیت و به صورت حرفه ای به جمع آوری و باقی این آثار ارزشمند ملی نمی پردازند؛ از این رو شرکت ملی پست به عنوان بانی اصلی تمبر کشور با همکاری وزارت آموزش و پرورش که متولی اصلی فرهنگ و آموزش به شمار می رود ترویج فرهنگ مجموعه داری تمبر را در دستور کار خود قرار داده اند.

رئیس هیئت مدیره در خصوص اقداماتی که می تواند در آشنایی مردم با تمبر و شناخت بیشتر از آن تاثیر بگذارد گفت: در همین راستا در سال ۱۳۹۳ نرم افزار اندرویدی تمبر ایران طراحی و تولید شد. این نرم افزار در برگیرنده مطالبی در مورد تاریخچه تمبر در ایران و جهان است. ضمن آن که تمامی تمبرهای چاپ شده در ایران از ابتدا تاکنون به صورت گالری تمبر در این نرم افزار جمع آوری شده است. به گفته مدیرعامل این نرم افزار در کافه بازار در دسترس عموم قرار دارد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : تولید بنزین ستاره خلیج پارس از مرز ۳۲۰ میلیون لیتر گذشت

او ادامه داد: دیگر اقدامات در حوزه تمبر و تمبر شناسی برگزاری نمایشگاه تمبر و اقلام فیلاتلیک ۵ کشور، شرکت در نمایشگاه های بین المللی تمبر، تنوع بخشی به موضوع تمبر، ارتقای کیفیت چاپ و مرغوبیت کاغذ تمبر، تجهیز موزه تمبر و انتشار انواع تمبر جاری، یادبود، اختصاصی، تجاری و طلا و نقره است.

رییس هیات مدیره پست اظهار امیدواری کرد: این مشارکت بتواند شوق و انگیزه جوانان و نوجوانان را برای ورود به عرصه تمبر برانگیخته و این هنر ارزشمند و میراث گرانبها را پاس داشته و جایگاه آن را در کشور تثبیت و تقویت کند.

حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در سخنانی اظهار کرد: جنبه آموزشی تمبر برای این وزارتخانه از هر مقوله دیگری مهم تر است به شرط آن که جامعه با فرهنگ سازی موثر آماده پذیرش این آموزش باشد.

وی نقش آموزش و پرورش را در اشاعه فرهنگ تمبر بسیار موثر خواند و گفت: این وزارت خانه می تواند شرایط حضور انجمن ها و فعالان حوزه تمبر را در مدارس با برپایی نمایشگاه های ثابت و سیار تمبر، حضور در فعالیت های تابستانه و برگزاری کارگاه های آموزشی تمبر شناسی فراهم کند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : لیدری بازار با عرضه ۷۵ هزار کامیونت ایسوزو

براساس این گزارش محور اصلی تفاهم نامه منعقد شده آموزش غیرمستقیم موضوعات مهم داخلی و بین‌المللی با بهره‌گیری از زبان هنر و تصویر در قالب تمبر در ارتباط با مطالبی نظیر توجه به محیط زیست، حیات وحش، ورزش و تندرستی، ترویج روحیه پهلوانی و جوانمردی با استفاده از تصاویر شخصیت‌ها و اسطوره‌های ایرانی، تغذیه و استفاده از غذاهای سالم، معرفی چهره‌ها و افراد شاخص فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی، نظامی و پیگیری و مبارزه با آسیب‌های اجتماعی به ویژه در حوزه دخانیات، اعتیاد، فضای مجازی است.

انتهای پیام