پارسا نیوز : پیرامونآمد ۵ هزار طلبیارد دلاری پیرامون انتظار تولیدکنندگان گیاهان دارویی

پارسا نیوز : پیرامونآمد ۵ هزار طلبیارد دلاری پیرامون انتظار تولیدکنندگان گیاهان دارویی

وتخت کشاورزی گفت:دستگاه اجرا لایحه ای به مجلس ارائه کرده که پیرامونصورت تصویب، یک طلبیارد و ۵۰۰ طلبیون دلار تسهیلات با نرخ سود ۴ پیرامونصد برای اجرای برنامه های خرد روستایی پیرامون زمینه صنایع تبدیلی پیرامون حوزه های مختلف تخصیص داده می شود.

به گزارش ایسنا، محمود حجتی پیرامون نشست ستاد اقتصاد مقاومتی و برنامه ریزی و توسعه استان ایلام با گرامیداشت یاد و خاطره‌ی مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی  اظهار کرد: رییس فقید مجمع تشخیص مسلامتت نظام پیرامون دوران مختلف و مسئولیت‌های گوناگون همواره به معیشت و اقتصاد مردم توجه خاصی داشتند و شجاعت لازم را نیز برای انجام کارهای مهم و حیاتی پیرامون دوران خاص رییس جمهوری داشتند که یکی از مصداق‌های این مهم کلنگ‌زنی سد سیمره پیرامون ایلام بود که امروز به یکی از سرچشمه‌های برکت اقتصادی تبدیل شده و می‌توان بر روی بحث گردشگری آن نیز توجه ویژه کرد.

وی با تبیین شرایط کشور پیرامون زمانی که دستگاه اجرا تدبیر و امید سر کار آمد ، گفت:تصویب چند قطعنامه علیه ایران و بایکوت‌های ظالمانه صاپیرامونات نفت را کاهش و واردات را قطع کرده بود و و هزینه تامین نیازهای اساسی بسیار بالا بود و قپیرامونت تبادل ریالی از ما سلب شده بود چون جلو صاپیرامونات غیر نفتی را گرفته و و پیرامون گوشه گوشه‌ی دنیا دنبال مشتری بودیم و رشد منفی و تورم بالای ۴۰ پیرامونصد شرایط سختی را بر کشور حاکم کرده بود که با تدبیر دستگاه اجرا و حمایت رهبری بخشی از مشکلات را پشت سر گذاشته‌ایم و سرانه تورم کشور تک رقمی شده است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : آنچلوتی: مولر هنوز بازیکن تاثیرگذاری در بایرن است

وتخت جهاد کشاورزی بالا بودن قیمت نهاده‌های دامی مانند ذرت و کمبود برخی سموم مورد نیاز کشاورزان را از مشکلاتی عنوان کرد که امروز حل شده است، ادامه داد:  پیرامون ابتدای دستگاه اجرا کوچکترین خط اعتباری را به ما نمی‌دادند اما خوشبختانه امروز کره ، ژاپن، اروپایی‌ها پیرامون حال بستن قرارداد هستند و مشتریان خاص خود را پیرامون زمینه صاپیرامونات نیز داریم.

جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پیرامون استان های ایلام و کرمانشاه تاکید کرد: پیرامون شرایط کنونی کشور باید به جای خام فروشی و بدون بسته بندی مناسب و بازار پسند محصولات کشاورزی، به طور با حرارت به سمت ایجاد صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته بندی برود چون پیدا کردن مشتری پیرامون گرو رعایت این اصل مهم است و تجربه کشورهای هند و چین می‌گوید نباید اشتغال خرد را پیرامون مناطق مختلف نادیده گرفت.

حجتی با بیان اینکه ایجاد طرح هایی همچون پرورش ماهی پیرامون قفس و برداشت سالانه یک تن ماهی از این طریق از جمله کارهایی است که با حجم سرمایه گذاری کم، ضمن ایجاد اشتغال پایدار، پیرامونآمد مناسبی نیز نصیب فعالان این حوزه می کند، گفت: طبق برآوردهای اهل فن تا سال ۲۰۵۰ سالانه ۵۰۰۰ طلبیارد دلار از محل تولید، بسته بندی و صادارت گیاهان دارویی عاید کشورهای تولید کننده می شود که پیرامون ایران با وجود ظرفیت های خدادادی و نیروی انسانی باید سهم مناسبی از این پیرامون آمدها را بدست آوریم چون بعضی از گیاهان دارویی می‌توانند تا ۱۰ برابر پیرامون آمد کشاورزان را افزایش و مصرف آب را پیرامون مقایسه با محصولات زراعی تا یک سوم کاهش دهند. باید تقاضای سنتی و مبتنی بر خام فروشی را به تقاضای تجاری محصولات فرآوری شده، با ارزش افزوده بالا تبدیل کنیم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: کشف اشیای تاریخی در زیرکوه و بیرجند > پارسا

 وتخت جهاد کشاورزی  ادامه داد: با توجه به ویژگی منحصر به فرد کشور پیرامون گیاهان دارویی و اقبال عمومی و جهانی به این محصولات، بهره گیری از ظرفیت‌های این حوزه برای اشتغال زایی، تولید ثروت و ارز آوری از طرح‌های اقتصاد مقاومتی است.

حجتی با بیان اینکه  تحریک و افزایش تقاضا و فرآوری دانش بنیان برای تولیدات گیاهان دارویی، موتور محرکه زنجیره گیاهان دارویی است، اضافه کرد: صنایع فرآوری، بسته بندی و بازرگانی محصولات زنجیره گیاهان دارویی، اشتغال و کسب و کار و ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه توسعه تخت بخش های کشاورزی از اولویت های اساسی دستگاه اجرا یازدهم از همان ابتدا بود، تصریح کرد: با عنایت رهبری و تدابیر ریاست جمهوری اعتبارهای خاصی برای توسعه این بخش ها به برخی استان ها از جمله ایلام تخصیص یافته است و امیدواریم جلسات آینده با حضور مسئولانی از وزارتخانه‌های مختلف به صورت تخصصی اجرا شود.

جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پیرامون استان های ایلام و کرمانشاه پیرامون ادامه افزود: باید نیازها و اولویت های استان ایلام و دیگر استان های کشور با محور بندی پیرامون زمینه های مختلف چون کشاورزی، انرژی، کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت استان بررسی و با حضور مسئولان ارشد کشوری و استانی بررسی شود تا مشکل استان ها به تپیرامونیج حل شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : یک هفته برای آب - پارسا

پیرامون این نشست برخی از مدیران دستگاه های اجرایی استان ایلام به ارائه گزارش‌های از دستگاه های خود پیرامون حوزه صنعت، پژوهش، گردشکری پیرامون راستای سیاستمداری های اقتصاد مقاومتی پرداختند.

انتهای پیام