پارسا نیوز: کوروش باقری: به جای آیان باید نگران تصمیمات رییس فدراسیون باشیم/ مرادی مخالفانش را سریع حذف می‌کند

سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری گفت: مرادی با قرار ستاندن در جبهه مخالف آیان به خوبی نشان داد که از وزنه برداری اطلاعات و شناخت کافی ندارد.

به گزارش خبرنگار ورزشی پارسا، علی مرادی رئیس فدراسیون وزنه برداری ایران در انتخابات فدراسیون جهانی شکست خورد. او با انتخاب اشتباه و قرار ستاندن در تیم مخالف تاماش آیان و انتقادهای تندی که علیه او داشت بعد از انتخاب دوباره آیان بر کرسی ریاست فدراسیون جهانی موج نگرانی را در بین اهالی وزنه‌برداری به وجود آورده است که تاماش آیان این دشمنی آشکار مرادی را بی جواب نخواهد گذاشت و قطعا در وزنه برداری ایران این موضوع تاثیربه‌سزایی خواهد داشت.

کوروش باقری پیشکسوت وزنه برداری ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارسا درباره حضور مرادی در انتخابات فدراسیون جهانی وزنه برداری و همچنین انتقادهای تندی که علیه تاماش آیان داشت، گفت: «‌شکست مرادی در انتخابات فدراسیون جهانی وزنه برداری کاملا قابل پیش بینی بود. مرادی با قرار ستاندن در جبهه مخالف آیان به خوبی نشان داد که از وزنه برداری اطلاعات و شناخت کافی ندارد و خیلی واضح بود که ائتلاف او با «آنتونیو اورسوی ایتالیایی» راه به جایی نمی برد و تاماش باز هم به عنوان رئیس فدراسیون جهانی انتخاب می شود.»

وی ادامه داد: «‌این انتقاد آشکار مرادی به تاماش آیان هم نشان از بی‌تدبیری و بی سیاستی او بود. کدام یک از روسای فدراسیون ها این چنین بی پروا به رئیس فدراسیون جهانی انتقاد کردند که علی مرادی این کار را انجام داد. این اتفاق تنها می تواند نشان از بی تدبیری مرادی باشد. مگر روسای فدراسیون های دیگر نمی توانستند از آیان انتقاد کنند؟! چرا تنها رئیس فدراسیون ایران در مصاحبه با رویترز بی پروا از او انتقاد می کرد.»

باقری در پاسخ به این سوال که حالا انتخاب دوباره تاماش باتوجه به انتقاد‌های مرادی از او وضعیت را برای وزنه برداری ایران خطرناک می کند و آیان دشمن وزنه برداری ایران خواهد شد، عنوان کرد: «این موضوع را من اصلا قبول ندارم. من به عنوان کسی که ۴ سال با رئیس فدراسیون جهانی کار کرده ام، به خوبی می دانم که آیان به وزنه‌برداری ایران علاقمند است و بارها گفته وزنه‌برداری بدون ایران معنایی ندارد. هم اکنون کیانوش رستمی یکی از برندهای وزنه‌برداری دنیا است و آیان هم هیچ زمانی آشکارا با وزنه برداری ایران دشمنی نخواهد کرد. البته شاید سخت‌گیری ها نسبت به ایران کمی زیادتر از قبل شود اما دشمنی آشکاری اتفاق نخواهد افتاد. ضمن اینکه وضعیت وزنه برداری ایران مگر خوب است که دشمنی ها به ضرر ما تمام شود؟!»

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: مهندسی که نامش برای اسرائیل خوف‌آور بود+عکس

این پیشکسوت وزنه‌برداری ایران افزود: «‌آیان و مرادی از قبل با هم مشکل داشتند و به دلیل رفتار ناشیانه‌ای که مرادی با آیان داشت در این انتخابات هم با بی‌تدبیری تمام رودروی او قرار گرفت و به دنبال براندازی او بود. با توجه به این اتفاق حالا این نگرانی برای برخی افراد به وجود آمده که رئیس فدراسیون جهانی وزنه برداری در آینده با ما دشمنی خواهد کرد اما حالا مگر وزنه برداری ایران این روزها شرایط خوبی دارد که این دشمنی ها به آن ضربه بزند؟! به جای آیان باید نگران تصمیمات رییس فدراسیون باشیم.متاسفانه وزنه برداری شرایط خوبی ندارد و نیاز به دشمنی ندارند. آیان به وزنه برداری ایران علاقمند است و اگر دشمنی هم وجود داشته باشد تصمیمات نابخردمندانه آقای رئیس است که وزنه برداری را به این چالش کشانده است.»

سرمربی سابق تیم ملی به سفرهای متعدد مرادی قبل از برگزاری انتخابات اشاره کرد و گفت: « وزنه برداری ایران این روزها با وضعیت بد مالی روبه رو است. به طوری که همین چند وقت پیش سهراب مرادی به دلیل شرایط بد مالی از اردوی تیم ملی قهر کرد و رفت. حالا در این شرایط مرادی برای به دست آوردن کرسی بین المللی از مدتها قبل از برگزاری انتخابات فدراسیون جهانی وزنه برداری به کشورهای مختلف سفر کرد که این سفر‌ها هزینه های زیادی برای فدراسیون به بار آورد. او تنها به دنبال منافع خودش است. مرادی در انتخابات فدراسیون جهانی در ۵ پست نامزد شده بود که از بین این ۵ پست از ۴ تای آن انصراف داد. او این همه هزینه را به بار آورد که دست آخر هم انصراف دهد؟! اگر همین پول ها در اردوی تیم ملی هزینه می شد الان شرایط وزنه برداران بهتر از این بود.»

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: حواشی مراسم تحلیف روحانی در مجلس

باقری در ادامه صحبت‌هایش به حضور مشاورانی که در کنار مرادی بودند اشاره کرد و گفت: «‌متاسفانه مشاورانی که در کنار او هستند اطلاعات بسیار کمی دارند و همین موضوع باعث شد تا با مشاوره نا درست، او در اتئلافی اشتباه رودروی آیان قرار بگیرد. با تمام احترامی که به شخصیت حقوقی نایب رئیس فدراسیون وزنه برداری قائل هستم اما او تجربه چه کار اجرایی در وزنه برداری را داشته که حالا باید این سمت را درفدراسیون برعهده داشته باشد. او یک پزشک است، من برای او احترام زیادی قائل هستم اما مگر چقدر از وزنه برداری اطلاعات دارد و تجربه کار اجرایی را در این رشته داشته است؟ وقتی دبیرکل فدراسیون وزنه برداری در یک برنامه رادیویی اعلام می کند مسابقات اروپا یک مسابقه غیررسمی است در حالی که همه می‌دانند این مسابقات رسمی است به خوبی می توانیم بفهمیم افراد ناکارآمدی به عنوان مشاور در کنار مرادی هستند. وقتی وضعیت فدراسیون وزنه برداری در داخل ایران آشفته است و کشورهای دیگر هم از این موضوع کاملا مطلع هستند مسلما در انتخاب به گونه دیگر تصمیم می گیرند.»

باقری در ادامه صحبت هایش به جلود عراقی که حالا به عنوان دبیر کل فدراسیون جهانی وزنه برداری انتخاب شده است اشاره کرد و گفت: «جلود عراقی در المپیک ریو هنگام وزنه زدن بهداد سلیمی با رای بر خطای بهداد باعث شد که سلیمی مدال نگیرد البته او چندی پیش در یک مصاحبه ای اعلام کرده بود که ۵ نفر هیات ژوری همگی متفق القول به خطا کردن بهداد رای داده بودند. من به درست و نا درست بودن صحبت های او کاری ندارم اما آن چیزی که اهمیت دارد این است که کشور جلود عراقی در وزنه برداری محلی از اعراب ندارد اما او در این انتخابات باهوش تر و زیرکانه تر از رئیس فدراسیون ایران رفتار کرد. معمولا کشورهایی که در وزنه برداری حرفی برای گفتن دارند برای کسب کرسی جهانی تلاش نمی کنند به این دلیل که قدرت وزنه برداری و ستاندن پست در جهان دو مقوله کاملا متفاوت از هم هستند. مرادی در انتخابات فدراسیون جهانی وزنه برداری علیه آیان حرف زد و به گروه «آنتونیو ایتالیایی» پیوست و به خیال خودش هم اتئلاف درستی انجام داد اما آیا ایتالیا در وزنه برداری دنیا محلی از اعراب دارد؟! در مقابل جلود عراقی که روزگاری زیر دست مرادی کار کرده است با تدبیر درست و به جا اجرایی ترین پست فدراسیون جهانی را برعهده گرفت. همه این‌ها نشان می دهد افرادی که در کنار مرادی به عنوان مشاور فعالیت می کند شناخت کافی به وزنه برداری ندارد و با دادن مشاوره نا درست به او باعث شدند تا او راه اشتباهی را در انتخابات برگزیند.»

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: «آرش کامور» در مراسم رونمایی آلبوم «عطار»: من باز هم درگیر عطار خواهم بود

باقری در پایان گفت: «‌سیاست مرادی در وزنه برداری این است که صدای مخالفشانش را خاموش کند. او شخصیت خودمختاری دارد وهر کسی که با او بیزاری کند جایگاهی در وزنه برداری ندارد. من دو سال پیش در یکی از سالن های شهرداری بدون هیچ چشم داشتی به عده‌ای از وزنه‌برداران آموزش می دادم اما مرادی نتوانست این موضوع را تحمل کند و با فرستادن عده ای مخلل کار ما شدند و مدام در کارم سنگ اندازی کرد. اگر نگاه کورش باقری ۱۸۰ درجه نگاه‌اش با مرادی متفاوت است دلیلی ندارد او برای من سنگ اندازی کند. متاسفانه مرادی تنها ادعای پدرانه برای وزنه برداری دارد در حالی که تنها به دنبال منافع خودش است. من بدون هیچ چشم داشتی به وزنه برداری کمک می کردم اما سنگ اندازهای او باعث شد سه ماه بعد از آن که در آن سالن به وزنه برداران آموزش می دادم کار را تعطیل کنم البته این موضوع تنها شامل حال من نشده بود بلکه شاهین نصیری هم یکی از مربیان وزنه برداری به دنبال این بود که با امکانات شخصی خودش به وزنه برداری ایران کمک کند اما مانع کار او هم شد. اگر اولویت وزنه برداری است چرا پس رئیس فدراسیون افرادی که کنارش هستند گزینش می کند و هر کسی که با او سر سوزنی اختلاف نظر داشته باشد سریع حذف می کند.»