پارسا نیوز : کیفیت‌سنجی محصولات کشاورزی با امواج فراصوت قبل از برداشت

پارسا نیوز : کیفیت‌سنجی محصولات کشاورزی با امواج فراصوت قبل از برداشت

محققان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای استان آذربایجان باختری اخیرا راجع به مطالعات خود سامانه‌ای برای کیفیت‌سنجی محصولات کشاورزی طراحی کرده‌اند که  کشاورزان با به‌کارگیری این سامانه نه تنها از کیفیت محصولات کشاورزی خود قبل از برداشت مطلع خواهند شد، بلکه امکان انتخاب زمان دقیق برداشت نیز برای آن‌ها فراهم می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا آزمون فراصوتی یکی از روش‌های آزمون غیرمخرب است که راجع به زمینه کیفیت‌سنجی محصولات کشاورزی به کار می‌رود و با توجه به اهمیت  آن، این نوع آزمون‎‌ها راجع به حال توسعه است.

بررسی کیفیت محصولات و چگونگی اندازه‌گیری آن راجع به کشاورزی پیشرفته اهمیت فراوانی دارد، از این رو استفاده از روش‌های آزمون فراصوت راجع به ارزیابی فرآوری مواد غذایی از گذشته متداول بود است.

کیفیت‌سنجی غیرتهاجمی و غیرمخرب موضوع با حرارتدی راجع به عملیات پس از برداشت است که به کمک آن ویژگی‌های اندازه‌گیری شده با روش‌های غیرمخرب به کیفیت محصول ربط داده می‌شود که راجع به این راستا به کارگیری امواج فراصوت راجع به تشخیص خواص محصولات کشاورزی مانند میوه‌ها و صیفی‌جات و سبزیجات، فناوری با حرارتدی است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: زندانی‌هایمان می‌گویند داروی کبد برایمان بفرستید/ توپ والیبال و نخودچیِ سفارت به چه دردشان می‌خورد/ کشوری که در برابر ایران به اندازه یک نقطه هم نیست، دارد به ما زور می‌گوید

تاکنون بیشترین کاربرد امواج فراصورت راجع به پزشکی، بررسی جوش و صنعت هوافضا بوده است؛ اما به ‌کارگیری این فناوری راجع به کشاورزی و صنایع مربوط به آن نسبت به سایر رشته‌ها محدودتر بوده است. علت اصلی کاربرد محدود این فناوری را باید راجع به ویژگی‌های منحصر به فرد و پیچیده مواد کشاورزی پیشه کرد.

بر این اساس محققان راجع به دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای استان آذربایجان باختری با اجرای پروژه تحقیقاتی موفق به طراحی سامانه فراصوتی برای کیفیت‌سنجی محصولات کشاورزان شدند. اساس کار این سامانه پردازش سیگنال‌های عبوری از محصولات کشاورزی است.

کاوشگرهای فرستنده و گیرنده، برنامه کنترل، رایانه و سامانه جمع‌آوری داده‌ها از جمله قسمت‌های اصلی این سامانه به شمار می‌رود. سامانه با پردازش سیگنال‌ها به صورت نیمه‌خودکار ویژگی‌های سرعت و میزان تضعیف را تعیین می‌کند.

نتایج بررسی‌ها نشان داد که با استفاده از امواج غیرپیوسته (تپی) با بسامد ۴۰ کیلوهرتز و توان ساده، می‌توان امواج فراصوت را از بیشتر محصولات کشاورزی عبور داد. با راجع به نظر حمل و نقل کردن ماده واسط، ضخامت مناسب نمونه و نیروی تماس کم، سامانه کیفیت‌سنج فراصوتی با دقت خوب، سرعت مناسب و نیمه‌خودکار، میزان تضعیف و سرعت امواج عبوری از نمونه‌ها را اندازه‌گیری می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: خبرگزاری آریا - شعایی ضد آمریکایی در دمای زیر صفر/ اخطار ولایتی به آمریکا/ مردم ایران به نظام کشورشان ایمان دارند

این سامانه به منظور سنجش، امواج فراصوت را از داخل بافت میوه عبور می‌دهد و این امواج بسته به نوع بافت و بافت میوه، تضعیف و سرعت آن نیز کم می‌شود. این سامانه با محاسبه مقدار ضریب تضعیف و سرعت آن، به صورت غیرمخرب میزان رسیدگی و کیفیت محصول را تعیین می‌کند.

این سامانه پارامش جوترهای کیفی و کمی میوه شامل ابعاد، وزن، چگالی، سختی، قند احیا، اسیدیته، pH، راجع بهصد ماده خشک و «بریکس» و رنگ که از جمله شاخص‌های رسیدگی میوه است را اندازه‌گیری خواهد کرد.

به واسطه این دستگاه، کشاورزان قبل از برداشت محصول از کیفیت و ویژگی‌های راجع بهونی محصولات خود مطلع می‌شوند، ضمن آنکه این سامانه امکان پیش‌بینی و انتخاب زمان دقیق برداشت محصولات را اظهار خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، این پروژه تحقیقاتی از سوی جخواست عباس‌نژاد، علیرضا ملکی و رقیه اشرفی یورقانلو راجع به دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای استان آذربایجان باختری اجرایی شده است.

انتهای پیام