پارسا نیوز: یادداشت/ رضا همدانچی حسن خمینی؛ هزینه از کیسه امام مستضعفین برای پوشاندن کارنامه متخلفان

پارسا نیوز: یادداشت/ رضا همدانچی حسن خمینی؛ هزینه از کیسه امام مستضعفین برای پوشاندن کارنامه متخلفان

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های پارسا، روز گذشته نامه‌ای منتسب به حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی خطاب به حسن روحانی منتشر شده که مضمون آن درخواست از رئیس‌جمهور برای تجدیدنظر در عزل حمید میرزاده از ریاست دانشگاه آزاد است. سیدحسن خمینی در این نامه این جابه‌جایی را «غیرقانونی» خوانده و خواستار ورود رئیس‌جمهور به مسئله شده است.

به نظر می‌رسد ذکر چند نکته در این باره خالی از لطف نیست:

۱ ــ درباره قانونی بودن جلسه اخیر هیئت‌امنای دانشگاه آزاد و مصوباتی که در آن تصویب شده بارها موضوع توضیح داده شده امروز نیز علی‌اکبر ولایتی در گفت‌وگو با روزنامه کیهان بندهای قانونی این مصوبه را مجدداً تشریح کرده و حجت‌الاسلام محمدیان دیگر عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد نیز در پاسخ به نامه سیدحسن خمینی از ایشان ضروری که اساسنامه را بار دیگر مرور کند تا اگر واقعاً مسئله‌اش قانونی بودن یا غیرقانونی بودن این تصمیم است، این شبهه برایش مرتفع شود، اما به نظر می‌رسد مسئله‌ حجت‌الاسلام خمینی علی‌رغم تأکیدش بر قانون، مسئله قانونی و حقوقی نیست و ایشان از یک موضع سیاسی وارد مناقشه شده است.

۲ ــ نکته دیگر اینکه، ورود متناقض به موضوعات، انسان را در افکار عمومی غیرمعتبر می‌کند. آقای سیدحسن خمینی نامه خود را خطاب به رئیس‌جمهور نوشته و از ایشان درخواست استمداد کرده است! اولاً رئیس‌‌جمهور در هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد مسئولیتی ندارد و بدین جهت مشخص است که نامه آقای سیدحسن خمینی بیش از آنکه روح حقوقی داشته باشد، به‌دنبال فشار سیاسی است! اما سؤال مهمتر اینکه؛ آقای سیدحسن خمینی! اگر ورود رئیس‌جمهور به موضوعات دانشگاه آزاد خوب است، چرا در دوره دولت‌های نهم و دهم همه‌ هم و غم شما و دوستان‌تان و به‌ویژه آقای هاشمی‌رفسنجانی بر این بود که تأکید کنید دولت و رئیس‌جمهور نباید در امور دانشگاه آزاد دخالت کند؟ هیئت مؤسس وقت دانشگاه آزاد و هیئت‌امنای آن نزدیک به ۱۰ سال روند اصلاحات در دانشگاه آزاد را به تأخیر انداخته‌ بودند صرفاً به این دلیل که نه‌تنها دولت و رئیس آن، بلکه حتی شورای عالی انقلاب فرهنگی را نیز فاقد صلاحیت لازم برای اعمال اصلاحات در این دانشگاه عنوان می‌کردند! حال چه شده که یک عضو هیئت مؤسس، رئیس دولت را به مقابله علیه مصوبه قانونی هیئت مؤسس دانشگاه آزاد دعوت می‌کند؟

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: مردم عربستان زمین را زیر پای «محمد بن سلمان» به لرزه در خواهند آورد

۳ ــ نکته سوم درباره نفس ورود این‌چنینی حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی به موضوعات است. پس از کاندیداتوری ناکام برای مجلس خبرگان راندن که به‌علت عدم شرکت در امتحان لازم، صلاحیت او احراز نشد، این دومین ورود جدی سیدحسن خمینی در قالب دسته‌بندی‌های سیاسی است. سیدحسن خمینی یقیناً می‌داند که طبق اساسنامه دانشگاه آزاد عزل میرزاده نه‌تنها غیرقانونی نبوده، بلکه اتفاقاً کاملاً سیر قانونی را طی کرده و از وجاهت قانونی برخوردار بوده، بنابراین ورود او بیش از آنکه «حقوقی» باشد، تلاش برای دخالت «سیاسی» به‌منظور بهره‌گیری از ابزارهای جناحی است. متأسفانه این دومین حضور او نیز نشان داد آقای سیدحسن خمینی فرد پخته‌ای در عالم سیاست نیست و علی‌رغم استعدادی که قبلاً در ایشان تصور می‌شد، به نظر می‌رسد غیر از انتساب ژنتیک به امام روح‌الله، توانایی و هوشمندی بالا برای اتخاذ یک موضع مستقل و مناسب در عالم سیاست ندارد.

اولین شرط برای حضور هوشمندانه حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در عالم سیاست به‌ویژه از آن جهت که نقطه امتیاز او انتساب به امام محرومان و مستضعفان است، آن است که خود را هزینه‌ فردی نکند که به‌خاطر ریخت‌و‌پاش‌های اقتصادی و وجود مفسده‌ها در دانشگاه آزاد عزل شده، چرا که این موضوع جدای از آنکه به‌لحاظ حقوقی و قانونی سودی به حال میرزاده نخواهد داشت، هزینه اصلی را به پای سیدحسن خمینی خواهد نوشت و او را در افکار عمومی بیش از پیش از امتیاز نَسَبی خود گسستن خواهد کرد و در این صورت ایشان به سطح یک بازیگر درجه سه و چهار تنزل می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : ویلاگ جای وبلاگ را می‌گیرد | شنبه مگ

۴ ــ با توجه به مطالب منتشره درباره وجود مفسده‌های اقتصادی در دانشگاه آزاد در دوران مدیریت آقای میرزاده، انتظار آن بود که پیش از هر فردی، شخص سیدحسن خمینی خواستار عزل میرزاده باشد، به‌ویژه آنکه حتی در اخبار هم آمده که خود آقای هاشمی نیز بنا داشته میرزاده را بعد از انتخابات عزل کند، حال که آقای سیدحسن خمینی به‌خلاف انتظار، علیه میرزاده وارد اقدام نشده و به برکناری او رأی نداده، حداقل خود و اعتبار مربوط‌اش را نباید هزینه‌ آن کند.

* پارسا

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و پارسا صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/