پارسا نیوز: یادداشت/ مشکلات کردستان و دلایل بالقوه ماندن ظرفیت‌های آن

پارسا نیوز: یادداشت/ مشکلات کردستان و دلایل بالقوه ماندن ظرفیت‌های آن

به گزارش پارسا از سنندج، وجود بخش خصوصی فعال و پویا یکی عوامل تاثیرگذار در رشد اقتصادی یک استان و در نهایت یک کشور است و اگر از ظرفیت‌های این بخش به درستی استفاده شود، می‌توان شاهد رشد تولید و افزایش اشتغالزایی کشور بود.

در استان کردستان با وجود تمام فرصت‌ها و ظرفیت‌های خوب اقتصادی، متاسفانه هنوز آن گونه که باید بخش خصوصی در توسعه این ظرفیت‌ها ورود پیدا نکرده و نتوانسته در راستای رشد اقتصادی کردستان کار چشم‌گیری انجام دهد.

قطعا هنگامی که بحث توسعه اقتصادی یک استان در میان باشد هم دولت و هم بخش خصوصی باید هر کدام به نوعی در تحقق این هدف در تلاش و تقلا باشند.

متاسفانه در استان کردستان واحدهای صنعتی بزرگی وجود ندارد و بیشتر واحدهایی کوچک هستند و همین امر سبب شده که نتوان اشتغال‌زایی وسیعی ایجاد کرد.

در دولت تدبیر و امید ما نه تنها شاهد پیشرفت واحدهای صنعتی در کردستان نبودیم چه بسا بسیاری از آنها روزبروز کوچک‌تر و در نهایت در مسیر تعطیلی قدم نهادند.

حذف مشوق‌های صادراتی برای صادرکنندگان، قرار ندادن تسهیلات کافی برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، ضعف زیرساخت‌ها و عوامل بنیادی برای ایجاد سرمایه‌گذاری و سختگیری‌های مالیاتی تنها چند مورد از عمده مشکلاتی است که وجود آنها سبب عدم توسعه اقتصادی و در نهایت عدم ورود بخش خصوصی به روند رشد اقتصادی استان بوده ست.

کردستان دارای ظرفیت‌های معدنی خوبی بوده و اگر بتوان از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده کرد موجب افزایش اشتغالزایی و توسعه استان خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: پروژه های دهه فجر شاهرود برای ۳۳۶نفر اشتغال زایی می کنند - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

ذخیره قطعی مواد معدنی کردستان ۶۱۰ میلیون تن است و از این مقدار ذخیره ۱۸ نوع ماده معدنی از جمله طلا، سنگ آهن، منگنز، سنگ لاشه و… وجود دارد و حدود ۱۰ درصد ذخایر طلای کشور را هم در اختیار داریم و از این میزان ذخیره طلا ۱۸ تن آن مربوط به طلای ساریگونی قروه و ۱۸ تن آن مربوط سرشیو سقز است.

استان کردستان همچنین در شهرستان بانه نیز ذخایر معدنی خوبی در اختیار دارد و عمده مواد معدنی استان سنگ لاشه بوده که متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل رکود بخش ساختمانی فعالیت بیشتر این معادن کاهش داشته است.

برای استفاده از این ظرفیت‌ها در راستای توسعه و تولید، ایجاد صنایع فرآوری تولید به منظور جلوگیری از خام‌فروشی، نگه داشتن ارزش‌افزوده در کردستان، تخصیص اعتبارات ویژه برای تامین و راه‌اندازی معادن فعال و نیمه‌فعال و مطالعات اکتشافی جدید برای شناسای ظرفیت‌های معدنی جدید استان امری لازم و بدیهی است ومسوولان استان باید طالب مطالبات بیشتری در این راستا باشند و چه بسا ورود بخش خصوصی نیز در این راستا می‌تواند تاثیر بسزایی در روند تسریع کارها داشته باشد.

از دیگر ظرفیت‌های استفاده نشده استان کردستان، عدم فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم در بخش واردات و صادرات است و با وجود مرزهای باشماق مریوان، سیرانبد بانه و بازارچه سیف سقز ما هنوز نتوانسته‌ایم از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالای این مرزها استفاده کنیم.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: عادل غلامی:برزیل بازیکن ۳۲ ساله دارد آن وقت ما پیر شده‌ایم/ کولاکوویچ با اقتدار تیم را مدیریت می‌کند

مرز باشماق مریوان با وجود اینکه به عنوان یکی اصلی‌ترین دروازه‌های تجاری استان شناخته می‌شود با کمبود زیرساخت‌های زیادی از جمله، نبود سردخانه در مرز باشماق، عدم وجود لاین‌های تجاری کافی، نامناسب بودن جاده‌های ارتباطی، نبود انبارهای کافی، سنتی‌بودن مبادلات تجاری، عدم وجود تخفیفات گمرکی و…مواجه است و همه این عوامل و در نهایت نبود مشوق‌های صادراتی موجب شده صادرکنندگان و در واقع عوامل بخش خصوصی انگیزه برای تجارت با سایر کشورها نداشته باشند.

این در حالی است که اگر زیرساخت‌ها فراهم باشد می‌توان اشتغال‌زایی عمده‌ای برای استان به ویژه ساکنان مرزی کردستان به وجود آورد.

ظرفیت‌های مرز سیرانبد بانه نیز کمتر از باشماق مریوان نبوده اما با وجود وعده و وعیدهای زیادی که داده شده است تاکنون اقدامات موثری برای استفاده از ظرفیت‌های این منطقه صورت نگرفته و قول ایجاد منطقه آزاد تجاری که چندین بار به دست مجلس رسیده اما به تصویب نرسیده کماکان همچون یک قول باقی مانده است، در حالیکه ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی می‌تواند موجب افزایش سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی، کاهش قاچاق و توسعه و ترویج تجارت رسمی استان شود.

عدم همکاری بانک‌ها نیز عامل تاثیرگذاری در روند نزولی افزایش سرمایه‌گذاری در استان است چرا که درصد سودهای بالای بانکی قدرت ریسک‌پذیری بالای سرمایه‌گذاران را پست آورده است وبه جای هموار کردن مسیر توسعه همچو سدی سرمایه‌گذاران را پشت درهای بسته نگه داشته است.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : پاسخ به نامه آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) :: پارسا

پست بودن شاخص‌های اقتصادی در یک استان تاثیر بسزایی در پست آوردن میانگین شاخص‌های اقتصادی و رقابت‌پذیری یک کشور در سطح جهانی دارد و برنامه‌های همسان و تک‌نسخه‌ای نمی‌تواند راهکار مناسبی برای توسعه اقتصادی یک استان باشد و دولت و مسؤولان باید اهتمام‌ورزی بیشتری نسبت به این قضیه داشته باشند و برنامه‌های ویژه و راهنمایی‌محوری برای تعادل اقتصادی و جبران شکاف طبقاتی جامعه ارائه دهند.

تخصیص بودجه از محل صندوق توسعه ملی به صنایع کوچک کردستان، کاهش درصد سودهای بانکی برای سرمایه‌گذاران، توجه به ظرفیت مرزهای استان و ایجاد بسترهای مناسب توسعه گردشگری می‌تواند موجبات توسعه کارآفرینی، نوآوری و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای رشد اقتصادی را به دنبال داشته باشد.

بنابراین با توجه به مشکلات عمده‌ای که این روزها دولت با آن دست و پنجه نرم می‌کند ورود بخش خصوصی به عرصه رقابت‌های جهانی می‌تواند دریچه‌ برای ورود به توسعه اقتصادی استان و در نهایت کشور باشد و ایجاد اشتغال و کارآفرینی روند صعودی بیکاری و معضلات اجتماعی در جامعه را کاهش دهد.

 پس اگر می‌خواهیم بخش خصوصی با جدیت بیشتری وارد عمل شده و راه‌های توسعه استان و کشور هموار شود دولت تدبیر و امید باید تدبیرهای به‌روزتری برای ورود بخش خصوصی و خروج خود از حیطه اقتصادی کشور فراهم آورد چرا که در بیشتر جوامع توسعه‌یافته اقتصاد پایدار کشور بر پایه حضور بخش خصوصی استوار مانده است.

انتهای پیام/ح