پارسا نیوز: یادگار سردار سازندگی راجع به نظام سلامت – نظام سلامت

پارسا نیوز: یادگار سردار سازندگی راجع به نظام سلامت – نظام سلامت

سلامت نیوز: همزمان با گسترش وسیع شبکه‌های بهداشتی-راجع بهمانی، پوشش ایمن‌سازی افزایش یافت. بطوری که راجع به سال ۱۳۷۴ پوشش واکسیناسیون پولیو، به ۹۷ راجع بهصد، ثلاث، ۹۷ راجع بهصد، سرخک، ۹۵ راجع بهصد، ب ث ژ، ۹۹ راجع بهصد، کزاز زنان باردار، ۸۲ راجع بهصد و هپاتیت B، ۸۱راجع بهصد رسید. راجع به سال ۱۳۷۶ نیز یک بسیج ایمن‌سازی کودکان علیه سرخک با واکسیناسیون ۵٫۶ میلیون نفر راجع به گروه سنی ۹ ماه تا ۱۵ سال انجام شد.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه تعادل نوشت: خبر راجع بهگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی ناگهانی از راه رسید؛ به فاصله‌یی کوتاه از انتشار خبر بستری شدنش راجع به بیمارستان. فاصله‌یی کوتاه که احتمالا سخن حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت دستگاه اجرا حسن روحانی، می‌تواند پرش کند. قاضی‌زاده پیش از آنکه سخنش را تکذیب کند و پس بگیرد، از همراه نبودن تیم پزشکی گفته بود و کوتاهی پزشکان. قلبِ سازندگی راجع بهحالی راجع به بیمارستان شهدای تجریش ایستاد، دو دستگاه اجرا سردارش عملکردی قابل قبول راجع به توسعه استانداردهای بهداشتی ایران به جا گذاشت. آنچه از پی می‌آید مروری است بر مهم‌ترین فعالیت‌های دو دستگاه اجرا آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی راجع به حوزه بهداشت و سلامت، از مجرای «گزارش اجمالی عملکرد ۳۰ساله وزارت بهداشت».

طی سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۲ صنایع داروسازی به بخش‌های خصوصی و نیمه خصوصی واگذار شد و راجع به سال‌های بعد نیز مشوق‌های لازم برای سرمایه‌گذاری راجع به بخش صنایع داروسازی انجام شد. هم‌اکنون تعداد کارخانجات داروسازی راجع به ایران به ۷۰ کارخانه می‌رسد.

طرح بازآموزی جامعه پزشکی راجع به سال ۱۳۶۸ به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و پس از طی مراحل خاص و اصلاحات لازم راجع به مهر ماه ۱۳۶۹ با پنج سال اجرای آزمایشی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. با پایان یافتن دوره پنج ساله اول بازآموزی جامعه پزشکی کشور و اتمام مدت قانون یاد شده، این قانون راجع به آبان ماه ۱۳۷۴ بازنگری و اصلاح شد و راجع به اردیبهشت ماه ۱۳۷۵ با قید دو فوریت به تصویب نهایی رسید.

پیشنهاد ویژه :   علمی و پزشکی: کاهش آمار طلاق با آموزش‌های پیش از ازدواج و مهارت‌های زندگی

به سبب وجود بیش از ۲۵۰۰ مرکز پرتونگاری پزشکی، ۱۰۰ مرکز پزشکی هسته‌ای، ۲۰۰ مرکز سیتی‌اسکن و ۳۰ مرکز پرتو راجع بهمانی راجع به کشور، قانون حفاظت راجع به برابر اشعه راجع به سال ۱۳۶۸ به مجلس شورای اسلامی ارائه و تصویب شد.

با اجرای نخستین برنامه ۵ساله توسعه، که از سال ۱۳۶۸ و آغاز به کار دستگاه اجرا اکبر هاشمی‌رفسنجانی آغاز شد. نرخ رشد جمعیت از ۳٫۲ راجع به سال ۱۳۶۵ به کمتر از ۱٫۶ رسیده است. با اجرای این برنامه میزان ضریب باروری کلی جمعیت یا به عبارتی تعداد فرزندانی که به‌طور منزدیک از یک زن راجع به طول دوره بارداری به دنیا می‌آیند، راجع به مقایسه با سال‌های ۱۳۵۷ و ۱۳۸۵ از ۶ به ۱٫۹ رسید. میزان تولد خام که راجع به شروع برنامه ۳۵ راجع به هزار بود، راجع به حال اکنون کمتر از ۲۰ راجع به هزار است. به ادعای گزارش وزارت بهداشت، راجع به پیشرفت این برنامه، «آموزش و ارتقای سطح فرهنگ بهداشتی جامعه» نقش موثری داشته است که راجع به این زمینه از تمام شیوه‌های آموزشی بهره گرفته شده است. راجع به کنار آموزش، دسترسی گسترده، آسان و رایگان به تمام روش‌های پیش‌گیری فراهم شد. راجع به این راستا مراکز متعدد وازکتومی و توبکتومی راه‌اندازی شد و کارخانجات تولیدکننده وسایل پیش‌گیری تقویت شدند. راجع به سال انتشار گزارش، میزان پوشش تمام روش‌های ضدبارداری ۷۹راجع بهصد بوده است و میزان حاملگی‌های ناخواسته از ۳۰ راجع بهصد راجع به سال ۱۳۶۸ به ۱۸٫۶راجع بهصد راجع به سال ۱۳۸۴رسیده است.

کمیته تحقیقات علوم پرستاری راجع به سال ۱۳۶۸ تشکیل شد و از پی آن ۱۰۰۰ مرکز مشاوره و ارائه خدمات پرستاری راجع به منزل تاسیس شدند. از سال ۱۳۶۹ نیز سالانه ۶۰-۴۰ نفر دانشجوی بورسیه دوره‌های بلندمدت به خارج از کشور اعزام شدند.

احداث پالایشگاه پلاسمای خون، برای استحصال داروهای بیولوژیک مشتق از پلاسمای خون انسان با ظرفیت پالایش پلاسما به حجم ۸۰ هزار لیتر راجع به سال، راجع به زمینی به مساحت حدود ۴ هکتار راجع به سال ۱۳۶۹ آغاز شد. راجع به این مجتمع علاوه بر ساختمان اصلی پالایشگاه، ساختمان حیوانات و تقطیر الکل، منبع ذخیره آب و تاسیسات مورد نیاز پیش بینی شده است. ماده اولیه این کارخانه، پلاسمای سالم انسانی است که از اهداءکنندگان داوطلب گرفته می‌شود که پس از منجمد شدن راجع به کیسه‌های پلاستیکی و راجع به یک سیستم بسته و استریل به پالایشگاه وارد می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: خبرگزاری آریا - آمریکا از توافق هسته ای خارج نخواهد شد/ روسیه تحریم های آمریکا علیه ایران را وتو می کند

سرمایه‌گذاری عمده راجع به راستای ساخت تجهیزات پزشکی راجع به سال‌های پایانی جنگ انجام گرفت و راجع به سال ۱۳۶۸ شرکت تولید صنایع پزشکی تاسیس شد که ساخت و تولید جزء پزشکی را به عهده داشت. راجع به طول جنگ و دوران سازندگی راجع به کشور، تمام صنایع رشد چشمگیری یافتند و تولید تجهیزات پزشکی نیز راجع به کشور آغاز شد. از سال ۱۳۷۲ اداره کل تجهیزات پزشکی، ایجاد و کنترل کیفی و سیاست‌گذاری تولید تجهیزات پزشکی را به عهده گرفت که هماکنون این ماموریت نزدیک «مرکز مدیریت و هماهنگی امور بازرگانی» انجام می‌شود.

راجع به سال ۱۳۷۰ «کمیته ترویج تغذیه با شیر ماراجع به» تشکیل شد و از پس آن، مرکز کشوری ترویج تغذیه با شیر ماراجع به تاسیس شد. فعالیت بسیار گسترده این مرکز تحولی راجع به تغذیه با شیر ماراجع به به وجود آورد. علاوه بر آموزش عمومی از طریق رسانه‌ها، هزاران کارگاه آموزشی راجع به سراسر کشور برگزار شد. امکان شرکت راجع به امتحان بورد تخصصی اطپیش گویی و زنان و زایمان برای دستیاران این ۲رشته، منوط به شرکت راجع به کارگاه‌های آموزشی یک هفته‌یی «تغذیه با شیر ماراجع به» شد. مرکز کشوری ترویج تغذیه با شیر ماراجع به به دلیل فعالیت‌های ارزنده خود به مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت تبدیل شد. راجع به سال ۱۳۷۴ قانون تغذیه با شیر ماراجع به و حمایت از ماراجع بهان راجع به دوران شیردهی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: «تاریخ و حافظه تاریخی» در بوته نقد «آزما» -

تا قبل از سال ۱۳۷۰ مدیریت بیماری‌های غیرواگیر تشکیلات خاصی نداشت و گروه‌ها و انجمن‌های تخصصی راجع به این برنامه‌ها مشارکت داشتند. راجع به این سال اداره کل مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر تشکیل شد و راجع به زمینه بیماری‌های فشارخون، دیابت، بهداشت روان، حوادث و سوانح و… فعالیت داشت. هم‌اکنون مدیریت بیماری‌های غیرواگیر راجع به قالب یک مرکز راجع به حوزه معاونت سلامت انجام می‌گیرد.

طرح جامع پیشگیری از بروز موارد جدید تالاسمی راجع به سال ۱۳۷۱ به تصویب رسید و برنامه کشوری پیشگیری از بتا تالاسمی ماژور راجع به کشور راجع به سال ۱۳۷۶ آغاز شد. با اجرای این برنامه، سالانه بیش از ۷۰۰ هزار زوج قبل از ازدواج اروپاالگری می‌شوند و از میان آنها به‌طور منزدیک ۲۵۰۰ زوج ناقل شناسایی و مشاوره ژنتیک می‌شوند.

راجع به سال ۱۳۷۲ تمام سازمان‌های منطقه‌یی بهداشت منحل و راجع به دانشگاه‌های علوم پزشکی ادغام شدند و از پی آن دانشگاه‌های علوم پزشکی به دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-راجع بهمانی تغییر نام دادند.

راجع به سطح مدیریتی، وزارت بهداشت، راجع بهمان و آموزش پزشکی راجع به سال‌های ۱۳۷۵ و ۱۳۸۰ به ترتیب با میزان ۳۲٫۵ راجع بهصد و ۲۵٫۶ راجع بهصد از سهم کل مدیران، بیشترین تعداد مدیران زن را به خود اختصاص داده بود. دفتر امور زنان نیز با هدف توجه به برنامه‌ریزی با رویکرد جنسیتی و ایجاد فرصت‌های برابر راجع به سال ۱۳۷۲ تشکیل و از آن زمان تاکنون فعالیت‌های چشم‌گیری را انجام داده است.

همزمان با گسترش وسیع شبکه‌های بهداشتی-راجع بهمانی، پوشش ایمن‌سازی افزایش یافت. بطوری که راجع به سال ۱۳۷۴ پوشش واکسیناسیون پولیو، به ۹۷ راجع بهصد، ثلاث، ۹۷ راجع بهصد، سرخک، ۹۵ راجع بهصد، ب ث ژ، ۹۹ راجع بهصد، کزاز زنان باردار، ۸۲ راجع بهصد و هپاتیت B، ۸۱راجع بهصد رسید. راجع به سال ۱۳۷۶ نیز یک بسیج ایمن‌سازی کودکان علیه سرخک با واکسیناسیون ۵٫۶ میلیون نفر راجع به گروه سنی ۹ ماه تا ۱۵ سال انجام شد.