پارسا نیوز: یورش بی‌سابقه زیگما گابریل به ترامپ/ آلمان علیه ایالات متحده فراخوان داد/ ناظران چه می‌گویند؟

پارسا نیوز: یورش بی‌سابقه زیگما گابریل به ترامپ/ آلمان علیه ایالات متحده فراخوان داد/ ناظران چه می‌گویند؟یورش بی‌سابقه زیگما گابریل به ترامپ/ آلمان علیه ایالات متحده فراخوان داد/ ناظران چه می‌گویند؟

به گزارش پارسا به نقل از دویچه وله پس از اجلاس ناموفق سران هفت کشور صنعتی جهان در ایتالیا، ابتدا آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، سرخوردگی خود را از مواضع هیأت آمریکایی بیان کرد. او ضمن تأکید بر اینکه “دیگر زمان اتکای کامل به دیگران به سر رسیده”، بر نزدیکی و همبستگی بیشتر کشورهای اروپایی با یکدیگر تأکید کرد.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه و معاون مرکل، نیز طی اظهاراتی با صراحت هر چه بیشتری وارد میدان شده و نقش راندن آمریکا به ریاست جمهوری ترامپ را در نمایندگی کردن “ارزش‌های غربی” زیر سؤال برده است. او هم‌زمان اقدامات ترامپ را که باعث “تضعیف” باختر شده‌اند، مورد انتقادهایی بی‌سابقه قرار داده است.

 

“تبدیل مناسبات قدرت در جهان”

این سیاستمدار سوسیال دمکرات پس از دیدار با نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی در رابطه با بحران پناهجویی، از “غیاب ایالات متحده به عنوان ملتی مهم” سخن گفت و افزود، مسئله آخر هفته گذشته فقط بر سر ناموفق بودن اجلاس جی۷ نبود، بلکه «این متأسفانه علامت‌ای بود از تبدیل مناسبات قدرت در جهان.» معاون صدراعظم آلمان ادامه داد: «باختر اینک اندکی کوچک‌تر شده است.»

زیگمار گابریل گفت، ایالات متحده کشوری است که “در گذشته نقش راندن را برعهده گرفته بوده است”. او پیش از هر چیز دولت ترامپ را متهم کرد که منافع ملی را بر فراز نظم جهانی قرار می‌دهد.

گابریل همچنین نخستین سفر خارجی دونالد ترامپ در مقام رئیس جمهوری آمریکا به عربستان سعودی را علامت‌ای فاجعه‌بار ارزیابی کرد و افزود که ترامپ در این سفر یک قرارداد میلیاردی تسلیحاتی بسته و سخنی از وضعیت حقوق بشر در عربستان بر زبان نیاورده است.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: پارسا - بحران روابط قطر-عربستان-امارات وخیم‌تر می‌شود

معاون سوسیال دمکرات صدراعظم آلمان، همچون صدراعظم دمکرات مسیحی، نقش قوی‌تر اروپا را پیامد ضروری سیاست آمریکا می‌داند. به گفته گابریل، بایستی برای همبستگی اروپا بیشتر تلاش کرد، زیرا «تنها بدین شکل از چنان قدرتی بهره‌مند خواهیم شد که بتوانیم به عنوان بازیگران معتبر سیاست جهانی نقش ایفا کنیم.»

وزیر خارجه آلمان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «باور عمیق دارم که بایستی به عنوان اروپایی نیرومندتر شویم و تمام توان‌مان را در این راستا به کار گیریم تا روزی دوباره ایالات متحده آمریکا را به ایده باختر بازگردانیم.»

گابریل با اشاره به تلاش “دیگر کشورها” برای پر کردن “این خلاء قدرت” تصریح کرد: «ما در حال تجربه این امر هستیم که در پا پس کشیدن یکی از قراردادهای بین‌المللی، دیگران وارد می‌شوند، مثلا چین.» معاون صدراعظم آلمان اما مشکل را در تلاش چین برای تثبیت “استانداردهای دیگری” می‌بیند.

فراخوان به مقاومت در برابر ترامپ

زیگمار گابریل مثال‌های زیادی را علیه دولت ترامپ برشمرده است: دستگاه دولتی ترامپ می‌خواهد از توافق‌نامه اقلیمی خارج شود، تسلیحات نظامی به مناطق جنگی و بحرانی ارسال کند و به مردمی از مناطقی خاص اجازه ورود به آمریکا را ندهد. گابریل افزوده است: «اگر اروپایی‌ها امروز قاطعانه در برابر او نایستند، موج مهاجرت به اروپا ابعادی وسیع‌تر خواهد یافت. چنانچه کسی در برابر این سیاست آمریکا نایستد، خود را شریک جرم کرده است.»

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: پارسا - سقوط ورزش همدان با شیبی ملایم در ولت روحانی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پیش‌تر گفته بود که می‌خواهد تصمیم خود درباره “توافق اقلیمی” را همین هفته اعلام کند. برخی رسانه‌ها از قطعی بودن تصمیم ترامپ برای خروج از این توافق خبر داده‌اند.

ترامپ روز ۲۷ ژانویه (۸ بهمن) نیز طی فرمانی صدور روادید سفر به آمریکا برای شهروندان ایران و شش کشور دیگر عمدتا مسلمان‌نشین را برای سه ماه ممنوع اعلام کرد. ترامپ همچنین روند پذیرش پناهجویان را برای ۴ ماه به حال تعلیق درآورد. دستگاه قضایی آمریکا اما در برابر این فرمان ایستاد و آن را لغو کرد.


مثال گابریل درباره سیاست ارسال تسلیحات به مناطق بحرانی نیز اشاره‌ای به قراردادهای میلیاردی تسلیحاتی اخیر ترامپ با عربستان سعودی است.

 

توضیح سخنگوی مرکل درباره اظهارات وی

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز یکشنبه با گفتن این که اروپا باید سرنوشتش را خودش بسازد و روی پای خودش بایستد چون آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ و انگلیس پس از برگزیت دیگر شرکای قابل اتکایی نیستند، باعث شگفتی زیادی در واشنگتن و لندن شد.

“استفن زیبرت”، سخنگوی مرکل نیز در یک نشست خبری در برلین گفت: صحبت‌های مرکل کاملا مشخص و جامع بود. او بر روابط میان دو سوی آتلانتیک کاملا باور دارد.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه روابط دو سوی آتلانتیک برای صدراعظم بسیار مهم است، از نقطه نظر او این درست است که درباره اختلافات صادقانه گفت‌وگو شود.

تحلیل جنی هیل خبرنگار بی بی سی در برلین

جنی هیل خبرنگار بی سی سی نیز دربارۀ مواضع آلمان می گوید: آلمان ها دل خوشی از دونالد ترامپ ندارند – نه حرف هایش را می پسندند نه بازی های سیاسی اش را. و خودداری او از همکاری با باقی اعضای گروه ۷ در مورد تغییرات آب و هوایی برای سیاستمداران همه طیف ها در این کشور زننده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل: رویارویی رژیم صهیونیستی و لبنان در دریای مدیترانه

صراحت لحن غیرعادی آنگلا مرکل به دل رای دهندگان نشسته و با توجه به این که چهار ماه تا انتخابات مانده شاید پشتیبانی عمومی از مارتین شولتز رقیب خانم مرکل سر در گم کننده نباشد. یک تیتر بزرگ دوشنبه این بود: “مرکل مقابل ترامپ”.

پشت صحنه در برلین این مساله به اکراه پذیرفته شده که آلمان چه از ترامپ خوشش بیاید چه نیاید مجبور است با او معامله کند.

آمریکا شریک حیاتی آلمان است و همانطور که وزیر کشور آلمان دوشنبه عصر اذعان کرد همکاری در مورد مسائل امنیتی و دفاعی اهمیت فوق العاده دارد و تشدید خواهد شد.

همزمان زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان، آمریکا را به اتخاذ “سیاست های کوته اندیشانه” که برای منافع اتحادیه اروپا زیانبار است متهم کرد.

او گفت: “هرکسی که روند گرمایش را با تضعیف تدابیر زیست محیطی تسریع کند، در مناطق آکنده از مناقشه سلاح بفروشد و نخواهد مناقشه های مذهبی را به طور سیاسی حل کند، صلح در اروپا را به خطر می اندازد.”

خانم مرکل هم اکنون مبارزات انتخاباتی را شروع کرده است. نظرسنجی ها نشان می دهد که او می رود تا برای دوره چهارم انتخاب شود.

۵۲۳۱۰