پارسا نیوز : ۲۴۷ هزار عضو سازمان نظام پزشکی، واجد شرایط رای/ اغلب واجدین شرایط مرد هستند

پارسا نیوز : ۲۴۷ هزار عضو سازمان نظام پزشکی، واجد شرایط رای/ اغلب واجدین شرایط مرد هستند

به گزارش پارسا و به نقل از وبدا گفت: این انتخابات در ۱۹۹ حوزه انتخابیه برای تعیین هیات مدیره نظام پزشکی برگزار می شود که به دو صورت حضوری و الکترونیک برگزارخواهد بود که این اقدام در جهت افزایش مشارکت، صرفه جویی در ترددها و تضمین سلامت انتخابات است. 

وی گفت: حدود ۲۵۰ هزار نفر اعضای سازمان نظام پزشکی واجد شرایط رأی دادن هستند که به شش رشته رای خواهند داد، یعنی می‌توانند در ۶ رشته به کاندیدای‌ مورد نظر خود که شامل رشته های پزشکی، دنداپزشکی، داروسازی‌، مامایی و کارشناسان پروانه ‌دار است، رأی دهند.

وی ادامه داد: حدود ۵۱۷۰ کاندیدا تایید صلاحیت شدند که ۲۵۰ هزار نفر اعضای سازمان نظام پزشکی مجاز هستند در محل اشتغال خود به کاندیداها رای بدهند. و انتخابات الکترونیک این ویژگی را دارد که از هر نقطه می توانند رای بدهند. 

وی افزود: تعداد موارد رد صلاحیت شده از دوره های گذشته به مراتب کمتر است.

معاون وزیر بهداشت درخصوص تخلفات تبلیغاتی نامزدهای انتخابات نظام پزشکی گفت: گزارش هایی از برخی تخلفات تبلیغاتی قبل از شروع زمان قانونی تبلیغات داشتیم که هیات مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی آنها را رصد کرده و بر آن رسیدگی می ‌کند.

آقاجانی گفت: تقاضای من از کاندیداها این است که با رعایت آیین نامه انتخابات در زمینه تبلیغات اقدام کنند و حدود قانونی تبلیغات را رعایت کنند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: خبرگزاری آریا - دین خدا اسباب میدان‌های کوچک سیاست نیست/ دست نیاز دولت دوازدهم به سوی همه باز است

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص سوال برخی افراد که اسم آنها در سامانه مرکزی انتخابات نظام پزشکی وجود ندارد، نیز گفت: این اشکالات بر طرف می شود و اگر تا روز ۳۰ تیر مشکل بر طرف نشد، امکان اضافه کردن نام آنها و رفع مشکل در حوزه رای گیری نیز وجود دارد، تا فردی از شرکت در انتخابات باز نماند

آقاجانی اظهار کرد: در میان کاندیداهای تایید صلاحیت شده، ۶۱ درصد مربوط به گروه پزشکی هستند و ۷۵ درصد از کاندیداها مرد و ۲۵ درصد زن هستند.

وی از تایید ۲۰۰ حوزه انتخابیه برای اخذ رای حضوری از اعضای سازمان نظام پزشکی کشور خبر داد و گفت: انتخابات نظام پزشکی در ۸ حوزه انتخابیه به دلیل عدم ثبت نام کافی کاندیداها، به میاندوره ای موکول شد اما از ۲۰۰ حوزه انتخابیه تایید شده، ۵۸ حوزه، دارای هیات مدیره ۱۷ نفره و ۱۴۲ حوزه، دارای هیات مدیره ۱۱ نفره خواهند بود.

رییس ستاد مرکزی اجرایی هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه تعداد کاندیداهای تایید صلاحیت شده هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی نسبت به دوره گذشته، ۹ درصد رشد داشته است، افزود: قطعا افزایش تعداد کاندیداهای تایید صلاحیت شده به مشارکت بیشتر اعضای نظام پزشکی در انتخابات مدد می کند.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: علاجی برای مشکلات بانکی ایران و عراق

آقاجانی یادآور شد: با تایید هیات نظارت مرکزی، انتخابات این دوره سازمان نظام پزشکی به دو شکل حضوری و الکترونیک برگزار می شود و افراد می توانند یا به صورت حضوری و یا الکترونیک، رای خود را ثبت کنند.

وی تصریح کرد: هر یک از افرادی که محل خدمت خود را مشخص و اصلاح نکرده باشند در روز انتخابات می توانند با ارائه مدرک قانونی مانند پروانه مطب یا حکم کارگزینی استخدام در دستگاه های دولتی یا قرارداد با بخش خصوصی و یا کارت دستیاری و گواهی اشتغال در دانشگاه برای دستیاری، رای خود را ثبت کنند و هیچ یک از اعضای سازمان نظام پزشکی را از رای دادن محروم نخواهیم کرد.

رییس ستاد مرکزی اجرایی هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی حضور دستیاران گروه های پزشکی در انتخابات نظام پزشکی را مجاز دانست و گفت: این افراد می توانند در محلی که قبل از دستیاری فعالیت می کرده و دارای پروانه مطب هستند، رای بدهند و یا اینکه در محل فعلی در صورتی که کارت دستیاری یا گواهی اشتغال به فعالیت داشته باشد می توانند رای خود را ثبت کنند بنابراین دستیاران در یکی از این دو صورت می توانند رای بدهند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: بهترین بازی های اندروید و آیفون هفته چهارم خرداد ۱۳۹۶

آقاجانی تصریح کرد: اگر فردی در انتخابات الکترونیک شرکت کرد، با توجه به استعلام سامانه، نمی تواند به صورت حضوری رای بدهند و افرادی که مانند دستیاران می توانند در دو حوزه رای بدهند، فقط رای یک حوزه ثبت خواهد شد و سامانه از رای مجدد فرد، جلوگیری می کند.

وی در خصوص رای دادن وکالتی، گفت: به هیچ عنوان رای دادن وکالتی در هیچ یک از انتخابات کشور، مورد تایید نیست و در حال اماده که انتخابات الکترونیک در نظر گرفته شده، بهانه ای برای رای دادن وکالتی نخواهد ماند.

به گفته رییس ستاد مرکزی اجرایی هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی، پاتولوژیست ها می توانند یا به کاندیداهای گروه پزشکی و یا به کاندیداهای گروه علوم آزمایشگاهی رای بدهند.

آقاجانی یادآور شد: افرادی که به تازگی فارغ التحصیل شده و فاقد پروانه مطب هستند، به شرط اشتغال، می توانند در انتخابات نظام پزشکی شرکت کنند و این افراد با ارائه مدرکی که نشان بدهد طرح نیروی انسانی یا ضریب کا خود را در یک محل آغاز کرده اند، می توانند در انتخابات شرکت کرده و رای خود را ثبت کنند.