پارسا نیوز: ۴ شهرستان در همدان فاقد پد فرود بالگرد است

پارسا نیوز: ۴ شهرستان در همدان فاقد پد فرود بالگرد است

به گزارش پارسا از همدان، حبیب معصومی ظهر امروز در کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی شهرستان همدان با اشاره به موضوع کاهش خطر بلایای طبیعی و پدافند غیر عامل اظهار کرد: همه ادارات در این رابطه تکلیف دارند و سال ۸۵ نیز دانشگاه علوم پزشکی همدان وارد کار شده و اقداماتی انجام می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه شهرستان‌ها از لحاظ میزان خطر و بلایای طبیعی با هم متفاوت هستند و مثلا در شهرستان رزن و نهاوند بلایای زلزله مطرح است یا در فامنین خشکسالی، گفت: همه دستگاه‌ها باید آمادگی مقابله با بلایا را داشته باشند و ما برای اینکه در شهرستان‌ها از امکان اورژانس هوایی بهره‌مند شویم پد فرود بالگرد فراهم کرده‌ایم.

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان از نداشتن نقاط «پد» برای فرود بالگرد در چهار شهرستان همدان خبر داد و افزود: سالانه ۵۰۰ نفر از مردم همدان به خطر حوادث ترافیکی فوت می‌کنند که این تعداد قبلاً ۹۰۰ نفر بود که کاهش یافته اما نسبت به جمعیت استان آمار موجود نیز بالاست.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه با پیگیری‌ها برخی از منابع ذخیره سوخت داخل شهر به خارج از شهرها منتقل شده است، گفت: تمام ادارات بخش سلامت، بهداشت، برق، آب و … نیاز به برگزاری مانورهای مشترک دارند و در تقویم مراسم‌های مختلفی در این رابطه وجود دارد که می‌توان در روزهای خاص مانورهای مشترک برگزار کرد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: پای چینی ها در کفش ایرانی ها/ پویش مردمی پشتیبانی از کالای ایرانی نتیجه ای نداشت - پارسا | پایگاه خبری

معصومی با اهمیت به تعریف جایگزینی برای نرم‌افزار‌های موجود در ادارات، افزود: ممکن است اطلاعات در اثر حادثه‌ای از بین برود و نیاز به تعریف جایگزین وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در استان امکانات ریلی فراهم شده و قطار به همدان رسیده که باید خطرات احتمالی در این رابطه را نیز پیش‌بینی کرد و راه‌های مقابله را نیز فرا گرفت، خاطرنشان کرد: سیستم ارتباطی بوسیله مخابرات استان ارتقا یافته است؛ اما نقاط کوری در استان وجود دارد و نیاز به رفع این مشکلات وجود دارد چراکه شرط استفاده از خدمات سازمان‌های امدادی برطرف کردن اختلالات ارتباطی است.

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان با بیان اینکه بخشی از مشکلات نقاط کور برطرف شده است، افزود: سامانه اطلاعات فرماندهی حوزه باید در هر اداره‌ای موجود باشد و رئیس مربوطه نیز جانشین داشته باشد تا در صورت بروز خطر و بلایا  امکان ارتباط‌گیری باشد.

وی با اشاره به راه‌اندازی موبایل ماهواره‌ای از سوی برخی ادارات که دیگر ارتباطی با سیستم مخابراتی ایران ندارند، گفت: باید برای آب، برق، سوخت، ارتباطات و… جایگزین تعریف شود.

معصومی با تاکید به اینکه باید در کنار گاز سانترال گاز اکسیژن تعریف شود و وجود کپسول اطفاء حریق در ادارات لازم است، افزود:‌کارمندان ادارات باید در رابطه با اطفاء حریق دوره دیده باشند و کپسول اکسیژن نیز عمری دارد و باید بعد از مدتی اسقاط شود.

وی با تاکید به اینکه خطوط تلفن وی آی پی برای افراد کلیدی شهرستان تعریف شود، خاطرنشان کرد: مراکزی در هر اداره وجود دارد که در رابطه با پدافند غیر عامل به مراکز حساس، حیاتی و مهم تعریف می‌شوند و نیاز به حفاظت ویژه دارند.

پیشنهاد ویژه :   استانها: فرمانده انتظامی البرز خبر داد کشف ۳۰۰ کیلوگرم تریاک و حشیش/ ۳ نفر دستگیر شدند

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان با بیان اینکه تاسیساتی ممکن است در استان وجود داشته باشد که تاثیرش در کشور مهم است، گفت: در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ۳۰ مرکز حساس، حیاتی و ویژه وجود دارد.

وی با تاکید در توجه به حوادث میکروبی، شیمیایی و تهدیدات هسته‌ای … افزود: در موضوع ایمنی، ایمنی سازه‌ای و غیر سازه‌ای مهم است و بسیاری اوقات حوادث و تلفات ایمنی غیرسازه‌ای از سازه‌ای بیشتر است.

معصومی با اشاره به اینکه در بخش سلامت کارشناسان ما ساختمان‌های ستادی را از لحاظ سازه‌ای و غیر سازه‌ای بررسی و نمره می‌دهند، خاطرنشان کرد: تهدیدات سایبری بسیار حائز اهمیت است و ممکن است اطلاعاتی را مدیران از طریق فضای سایبری در اختیار دیگران قرار دهند که تهدیدی باشد.

وی با اشاره به اینکه امکان واژگونی خودروی حامل مواد خطرناک نظیر نفت هنگام حمل به کشورهایی نظیر عراق وجود دارد، گفت: مدیریت جمعیت انبوه بسیار حائز اهمیت است خصوصاً موضوع زائران اربعین حسینی که طی چند سال اخیر در  این رابطه شاهد تردد چشمگیر زائران از استان هستیم.

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان با بیان اینکه سال ۹۴ یک میلیون زائر از استان عبور کردند و ۲۵ هزار نفر اسکان داده شدند، افزود:‌ مدیریت دسته‌های عزاداری در حسینیه‌ها و مساجد به دلیل وجود جمعیت انبوه، مجتمع‌های مسکونی، استادیوم ورزشی و … لازم است و باید آموزش‌های لازم در این رابطه دیده شود.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: تورم به جان خوراکی‌ها افتاد/نارضایتی مردم از تنظیم بازار - پارسا | اخبار ایران و جهان

وی با بیان اینکه حضور یک آمبولانس با دو نفر امدادگر در یک استادیوم ۶ هزار نفری کافی نیست و باید کنترل این فضا به هنگام وضعیت اضطراری فراهم باشد، گفت:‌ در حال اماده مانور امداد رسانی به مجتمع‌های مسکونی برگزار می‌شود تا در هنگام بلایا مدیریت شود.

معصومی با تاکید به اینکه ظرفیت بالایی در استان وجود دارد و می‌توان از مدد سازمان‌های مردم‌نهاد و هیأت‌های مذهبی برای ساماندهی به هنگام حوادث و بلایا بهره جست ، افزود:‌ نمره اطفاء حریق و اعلام حریق برای ساختمان‌های جدید اجباری شده که بسیار حائز اهمیت است.

وی با تاکید به برگزاری مانورهایی با شهرستان‌های معین، گفت: برخی از کارخانه‌ها مواد خطرناکی دارند مثلا در کارخانه‌ای که مواد شوینده تولید می‌شود اسید سولفوریک وجود دارد که باید هنگام خطرات و حوادث اطلاعاتی را از این کارخانه‌ها داشت تا مدیریت بهتر صورت گیرد.

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان با اهمیت به وجود ذخیره آب و جیره خشک در ادارات، افزود:‌ تمام ادارات باید کارشناس بحران و پدافند غیر عامل داشته باشند تا فعالیت‌ها به خوبی صورت گیرد.

انتهای پیام/و