پارسا نیوز: ‌ازدواج موقت زمینه گسترش ایدز است/ افزایش ایدز در زنان به‌معنای شیوع ویروس میان کودکان است

پارسا نیوز: ‌ازدواج موقت زمینه گسترش ایدز است/ افزایش ایدز در زنان به‌معنای شیوع ویروس میان کودکان است

نشست بررسی ابعاد مادری و مسایل آن بواسطه گروه جامعه‌شناسی جنسیت (مطالعات‌زنان) با حضور شیرین احمدی‌نیا، مدیرکل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور و زهرا غلامی‌نژاد، کارشناس ایدز دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پارسا، در این نشست احمدی‌نیا به بررسی ایدز و میزان آسیب‌پذیری مضاعف زنان و غلامی‌نژاد به بررسی روند گسترش اچ‌ای‌وی مثبت با تاکید بر زنان پرداختند.


زنان مقابل ایدز بیش از مردان آسیب‌پذیرند


احمدی‌نیا با تاکید بر اینکه زنان مقابل ایدز بیش از مردان آسیب‌پذیرترند، گفت:‌ ازدواج موقت زمینه گسترش ایدز است و در این راستا آمار موثقی وجود دارد.


او با تاکید بر نبود عدالت جنسیتی در ایران اظهار داشت: اکثریت مردان اماده به استفاده از وسایل پیشگیری در هنگام رابطه جنسی نیستند و همین امر زنان را آسیب‌پذیرتر می‌کند و برخلاف باورهای موجود، زنان در چارچوب خانواده به واسطه شوهر خود در زمینه ابتلا به ایدز آسیب‌پذیری بیشتری دارند.


اکثریت افراد مبتلا به آچ‌ای‌وی مثبت قربانی انگ و تبعیض هستند

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: در مسابقه دوچرخه سواری چگونه پیروز شویم؟


این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به عوامل فرهنگی مرتبط با ایدز به پدیده انگ تبعیض اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه اکثریت افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی مثبت قربانی انگ و تبعیض هستند، چراکه اکثرا آنها را به انحرافات اخلاقی متهم می‌کنند .


احمدی‌نیا با تاکید بر اینکه این مبتلایان به اچ‌آی‌وی مثبت به‌خصوص زنان از ساده‌ترین حقوق اجتماعی خود محروم هستند، تصریح کرد: این افراد اکثرا امکان ازدواج، اشتغال و موقعیت تحصیلی خود را از دست می‌دهند و گاهی حتی پرسنل پزشکی و پرستاران نیز آنها را رها کرده و اماده نیستند به آنها خدمات‌رسانی کنند.


جامعه همواره مدارای بیشتری با مردان دارد


او افزود: زنان به‌دلیل موقعیت اقتصادی اجتماعی نابرابر بیش از مردان در معرض انگ و تبعیض در جامعه هستند و جامعه همواره مدارای بیشتری با مردان دارد.


این عضو هیات‌علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی راه‌حل را در آگاه‌سازی در این‌باره دانست و خاطرنشان کرد: آگاه‌سازی، حساس‌سازی، بسیج نیروهای اجتماعی و راه‌اندازی انجمن‌های حمایتی تنها راه پیشگیری و کنترل اچ‌آی‌وی است.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: ایران و هندوستان پیوند تاریخی و فرهنگی، فرای روابط سیاسی و اقتصادی دارند/ پیام ملت ایران، دوستی و روابط نزدیک‌تر با ملت بزرگ هند است/ فاصله میان مسلمانان و ایجاد گروه‌های تکفیری، توطئه باختر بود؛ در اسلام، تکفیر نداریم/ برنامه ایران، صمیمیت و برادری با همه کشورهای منطقه و جهان اسلام است/ لوله تفنگ، مشکلات جوامع اسلامی را حل نمی‌کند/ سرمشق قرار دادن زندگی پیامبر (ص) نسخه نجات جامعه اسلامی است/ دشمنان می‌خواهند اسلام را به جای اعتدال و محبت، دین خشونت معرفی کنند


هر کسی می‌تواند مبتلا به آچ‌ای‌وی باشد


در ادامه غلامی‌نژاد، کارشناس ایدز با اشاره به اینکه به جعلی از بیماری اچ‌آی‌وی غول ساخته شده، ابراز داشت: اچ‌آی‌وی مثبت قابل کنترل است اما اگر کنترل نشود از گروه‌های پر خطر همچون معتادان و کارگران جنسی خارج شده و به‌طور کامل وارد جمعیت عمومی خواهد شد و هزینه‌های غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت.


او با بیان اینکه در برخورد با این مساله نباید فراموش کنیم که هر کسی می‌تواند مبتلا به اچ‌آی‌وی باشد، عنوان کرد: تایلند با وجود آن‌که تجارت جنسی داشت توانست آمار اچ‌آی‌وی را کنترل کنند اما در ایران تا رسیدن به این ثبات راه زیادی باقی مانده است .


۳۳ درصد مبتلایان به اچ‌آی‌وی مثبت زنان هستند


این کارشناس مسائل ایدز ابتلا زنان به اچ‌آی‌وی را زنگ خطری برای جامعه دانست و یادآور شد: سال ۸۱ فقط پنج درصد مبتلایان زن بودند اما سال ۹۳ این آمار به ۳۳ درصد رسید. ابتلای زنان به آچ‌ای‌وی به معنای آلوده‌شدن کودکان به این ویروس است و زنگ خطر جدی برای دولت و جامعه به حساب می‌آید.

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: داستان «سارق گوسفند» جایگزین داستان «چوپان دروغ‌گو» می‌شود؟


غلامی‌نژاد با بیان اینکه باورهای غلطی در زمینه اچ‌آی‌وی وجود دارد، عنوان کرد: از آنجاکه دولت‌ها متعهدند اچ‌آی‌وی را کنترل کنند، هزینه‌های درمان کاملا رایگان است و از صفر تا صد آن را دولت پرداخت می‌کند. در همین راستا افراد نباید به خاطر ترس از زیر بار آزمایش دادن شانه‌خالی کنند.


او در پاسخ به سوال حضار که چرا آزمایش اچ‌آی‌وی مثبت قبل از ازدواج اجباری نمی‌شود، گفت: متاسفانه در نتیجه آزمایش اچ‌آی‌وی قطعیت لازم وجود ندارد چراکه این ویروس می‌تواند برای مدت‌ها در بدن باقی بماند بدون آن‌که خود را نشان دهد. از سوی دیگر هیچ جای دنیا اجازه انجام تست آچ‌ای‌وی مثبت اجباری وجود ندارد با این حال ما در مرکز به همه زوج‌ها پیشنهاد می‌کنیم بیش از ازدواج این آزمایش را انجام دهند.