پیشنهادی: تاکید آلمان بر لزوم نگه داشتن برجام – اخبار پارسا

پیشنهادی: تاکید آلمان بر لزوم نگه داشتن برجام – اخبار پارسا

به گزارش گروه بین الملل پارسا، روزنامه “دویچه ویرتشافتز ناخریشتن” آلمان در گزارشی نوشت: کشورهای عضو اتحادیه اروپا فعلا نتوانستند درباره مسئله وضع ممنوعیت های جدید علیه ایران به توافق دست یابند.

به گزارش این رسانه آلمانی در دیدار امروز وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ، آلمان، فرانسه و انگلیس در تلاش های خود برای برطرف کردن تردیدهای کشورهایی مانند ایتالیا درباره چنین اقدامی شکست خوردند. اما مذاکرات در این باره باید دنبال شود.

“هایکو ماس”، وزیر امور خارجه آلمان در این راستا گفت که ما با نقشی که ایران در سوریه بازی می کند موافق نیستیم و این مسئله همچنین درباره برنامه موشک های بالستیک ایران و مشارکت آن در جنگ نمایندگی سوریه هم صدق می کند. این موضوع همچنان در دستور کار ما قرار خواهد داشت.

وزیر امور خارجه آلمان هم زمان تاکید کرد که اتحادیه اروپا می خواهد برجام  را نگه داشتن کند.

کشورهای ایتالیا، سوئد و اسپانیا مخالف ممنوعیت های جدید علیه ایران هستند. این مسئله حالا باید در یک گروه کاری مورد مشورت بیشتر قرار گیرد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: هم‌صدایی امین تارخ و سالار عقیلی در «صورتگر»

امروز هفته نامه اشپیگل در گزارشی از تصمیمات اتحادیه اروپا برای ممنوعیت های جدید علیه ایران به دلیل دخالت این کشور در درگیری های سوریه خبر داد.

هفته نامه اشپیگل امروز قبل از آغاز نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ با استناد به منابع آگاه خبر داد که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نظر دارند به پیشنهاد کمیته سیاسی و امنیتی،  شماری از اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی را به فهرست ممنوعیت‌های ایران اضافه کنند.

به نوشته اشپیگل دلیل این اقدام ادامه پشتیبانی‌های ایران از بشار اسد و عملیات نظامی دولت سوریه علیه شهروندانش است.

اشپیگل در گزارش خود نوشت که اتحادیه اروپا با گنجاندن اسامی جدید به فهرست ممنوعیت های ایران تلاش دارد اقدامی برای نجات برجام انجام دهد.

 دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از مخالفان سرسخت برجام به شمار می‌رود و از زمان ورود به کاخ سفید بارها تهدید کرده که ایالات متحده از برجام خارج خواهد شد و بار دیگر ممنوعیت‌ها علیه ایران را که پیش از امضای توافق هسته‌ای پابرجا بودند، احیا خواهد کرد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی: بودجه‌های میلیاردی برای حسینیه‌ها و مراکز دینی در دوران قالیباف

در پی تهدیدهای ترامپ کشورهای اروپایی به ویژه آلمان به دنبال یافتن راه‌حلی برای متقاعد کردن آمریکا به عدم خروج از برجام بوده‌اند. اتحادیه اروپا بر این باور است که توافق هسته‌ای گامی مهم در راستای نزدیکی آرام جامعه بین‌الملل به ایران بوده و تا بدین‌جا نیز موفق عمل کرده است.

دونالد ترامپ پیش‌تر به کشورهای اروپایی و کنگره آمریکا تا روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) برای رفع “نقص‌های برجام” مهلت داده بود.

پارسا/