پیشنهادی: تل آویو- امان؛ سفارتخانه بسته و مناسبات شکوفا – پارسا

پیشنهادی: تل آویو- امان؛ سفارتخانه بسته و مناسبات شکوفا – پارسا

به گزارش گروه بین الملل پارسا به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، بحران دیپلماتیک صوری بین اردن و رژیم صهیونیستی و بسته ‌بودن سفارت رژیم صهیونیستی در عمان در پی حادثه تیراندازی جولای گذشته که به کشته شدن دو اردنی در نتیجه تیراندازی نگهبان اسرائیلی انجامید، ادامه پیدا کرده است. به مجرد نزدیک شدن به ساختمان سفارتخانه ، نیروهای امنیتی اطلاع می‌دهند که از دو ماه پیش در این ساختمان که همچنان پرچم اسرائیل بر فراز آن برافراشته است، هیچکس حضور ندارد و آنها اطلاعات دیگری در این زمینه ندارد.

با این وجود واقعیت چیز دیگری است و هماهنگی ها و مناسبات دوجانبه به ویژه در سایه استمرار حضور ولید عبیدات سفیر اردن در تل آویو ادامه دارد. تنها چند روز پس از این حادثه بود که اعلام شد بزرگترین مانور منطقه‌ای که برنامه‌ریزی برای انجام آن در سرزمین‌های اشغالی صورت گرفته، در پایان ماه جاری انجام خواهد شد. در این تمرین اردن و تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی با مشارکت بین‌المللی شامل اسپانیا و ایتالیا و فرانسه و کرواسی شرکت خواهند داد. این مانور با پشتیبانی اروپا و با هدف تمرین برای بالا بردن اثرگذاری و همکاری جهت کنترل حریق انجام می شود. این تمرین در پی آتش سوزی هایی صورت می گیرد که سال گذشته در شمال سرزمین های اشغالی انجام شد.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: یک بام و دوهوا در ورزش ایران؛ چرا پول کمیته المپیک پرداخت می‌شود، پول کمیته پارالمپیک نه؟ - اخبار پارسا

حادثه سفارت همچنین هیچ تأثیری در پروازهای هوایی بین فرودگاه بین‌المللی ملکه علیاء اردن با فرودگاه بن گوریون نداشته و به صورت هفتگی ۱۲ پرواز از طریق خطوط پادشاهی اردن میان دو طرف انجام می‌شود. علاوه بر اینها حرکت و تردد مسافران و کالاها از طریق مرزهای زمینی نیز در گذرگاه الشیخ حسین که مختص عبور اسرائیلی ها و خارجی هاست و گذرگاه الکرامه – النبی که مختص عبور فلسطینی ها و خارجی هاست، هیچ تغییری نکرده است.

مسافرت‌های در جهت متداول سازی روابط با سرزمین‌های اشغالی که دفاتر گردشگری بومی اردن انجام می‌دهند نیز بدون مشکل به فعالیت خود ادامه داده و موضوع بسته‌ بودن سفارت اسرائیل در امان مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌کند. صدور ویزاهای این سفرها از طریق وکیل این سفارت‌خانه در فلسطین اشغالی با هماهنگی مستقیم وزارت امور داخلی رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد. این در حالی است که اسرائیلی‌ها برای ورود به اردن به صورت مستقیم در مناطق مرزی ویزا می گیرند و بررسی های امنیتی متداول در گذشته نیز برای ورود آنها انجام نمی شود.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: ششمین جشنواره تئاتر شهر |کمی نمایش با طعم خستگی - اخبار پارسا

با این وجود رژیم صهیونیستی فشارها و محدودیت‌های خود را برای ورود شهروندان اردنی که گذرنامه های دیگری دارند را به سرزمین های اشغالی افزایش داده است. اردنی هایی که تابعیت خارجی نیز دارند، پیش از این عادت داشتند که از گذرنامه‌های خارجی خود برای ورود به سرزمین‌های اشغالی استفاده کنند، اما از زمان حادثه سفارتخانه، نحوه تعامل با آنها تغییر کرده و مقامات رژیم صهیونیستی آنها را مجبور می‌کنند تا از طریق گذرگاه الکرامه – النبی که مختص ورود فلسطینی‌ها است، تردد کنند. حتی اگر مسافران بخواهند از گذرگاه الشیخ حسین عبور کنند نیز بعد از ساعت‌های طولانی انتظار ، به آنها اطلاع داده می شود که چون اردنی هستند، باید از سفارت اسرائیل که بسته است، ویزا بگیرند و با ورود آنها بیزاری می شود.

با نزدیک شدن به بیست و سومین سالروز امضای توافق سازش بین دو طرف موسوم به معاهده وادی عربه، با وجود برخی تنش های دوجانبه در مراحل مشخص، این توافق نگه داشتن شده است. حتی با وجود برخی سیگنال های علنی دیگر کشورهای عربی در رابطه با متداول سازی روابط با اسرائیل ، تل آویو همچنان مناسبات خود با طرف اردنی را در اولویت خود معرفی می کند. بویژه که کشوری که طولانی‌ترین مرزها با فلسطین اشغالی را دارد، هیچ حادثه امنیتی یا نفوذی را طی سالهای طولانی گذشته شاهد نبوده است.

پیشنهاد ویژه :   تفریحی و گردشگری: اقامتگاه‌های بوم‌گردی، مقاصد نوین گردشگری در ایران هستند > پارسا

پارسا/