پیشنهادی: توهین عربستان به لبنان – پارسا

پیشنهادی: توهین عربستان به لبنان – پارسا

به گزارش گروه بین الملل پارسا به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، سفر ناگهانی سعد حریری نخست وزیر لبنان به عربستان در ابعاد صوری خود اهانتی بود که به لبنان شد. البته این شرایط دیگر در لبنان متداول شده است. هنگامی که نخست وزیر یک کشور به عربستان یا هر کشور دیگری احضار می شود و تمامی وعده های خود را لغو می کند و بدون معطلی به آن کشور سفر می کند، این یک توهین برای لبنان و نادیده بردن مناسبات دیپلماتیک طبیعی بین دولت‌های مستقل است. حاکم واقعی عربستان در حال اماده محمد بن سلمان است که برنامه کاری اش مشخص است و مگر در حالت فوق العاده و ضرورت، غافگیری در آن وجود ندارد.

ریاض اما همواره اصرار دارد که تسلط خود بر کشورهای دیگر که وابسته به عربستان هستند را نشان دهد. لبنان یکی از بهترین مثال‌ها در این رابطه است. به نظر می‌رسد رفتار جنون‌آمیز و سیاست عربستان سعودی در قبال لبنان حکم‌فرما شده است. اظهارات اخیر ثامر السبهان وزیر مشاور عربستان سعودی در امور کشورهای خلیج پارس یک بوق تبلیغاتی نبود که بعد از اخراج از بغداد به علت مداخله در امور داخلی این کشور زده شود. اظهارات او نشان دهنده سیاست حاکمان ریاض است.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: قزوین| زمین واگذار شده برای مسجد شهرک میرداماد قزوین بلاتکلیف مانده است - اخبار پارسا

پیام های او مبتنی بر اصل تدریجی است تا اینکه دستور عملیات به نخست وزیر می رسد. باید حزب الله را از دولت خارج کرد. حال در این شرایط گزینه های حریری چیست؟  نادر الحریری رئیس دفتر حریری دیروز در صفحه تلویزیون المستقبل ظاهر شد تا تعهد این جریان را نسبت به سازشی که به روی کار آمدن میشل عون در بعبدا و سعد حریری در دفتر نخست وزیری منجر شد را مورد تأکید قرار دهد. او نیز از موضع شخصی خود سخن نمی‌گفت بلکه به نمایندگی از نخست وزیر حرف می زد.

گزینه های حریری بسیار محدود است. آیا باید استعفا کند؟ این موضوع بدان معناست که وی از قدرت خارج خواهد شد و تضمینی برای بازگشت قریب‌الوقوع به وجود نخواهد داشت. آیا او باید گوشه گیری کند؟ این اقدام مانند کسی است که خودزنی می کند. آن‌هم در کشوری که بیش از دو سال در خلأ ریاست جمهوری و چندین ماه در خلأ دولت به سر می برد و می خواهد قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی این دو دستاورد را باقی کند تا بتواند برخی از آن چیزی که در عرصه مردمی از دست داده را بازپس بگیرد.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز : شباهت مسی با«هالک عجیب» / خشم خدایان

این دو گزینه باعث می‌شود که وی پشتیبانی رئیس‌جمهور را از دست بدهد ، حمایتی که باعث اسان در نخست‌وزیری وی شد. علاوه ‌بر اینکه باعث از دست دادن تایید نبیه بری نسبت به وی خواهد شد و باعث می شود شکاف در لبنان به روند سالهای قبل بازگردد. در انتخابات آینده که بر اساس قانون نسبیت برگزار می‌شود ، هیچ کس تضمین نمی‌کند که تیم ۱۴ مارس بتواند نتایجی که در انتخابات سال ۲۰۰۹ محقق کرد را بار دیگر به دست بیاورد. به این ترتیب حریری چه دستاوردی از یکی از این دو ماجراجویی خواهد داشت؟ نزدیکان وی می گویند هیچ چیز. البته غیر از رضایت عربستان سعودی که پیش‌ از این نیز نشان داده هیچ چیزی غیر از ناامیدی برای او به بار نخواهد آورد.

عربستان غیر از جنون چیزی نمی‌خواهد. این را کسانی اذعان می‌کنند که سیاست‌های این کشور در منطقه را دنبال می‌کنند و دشمنی‌ نسبت به ریاض ندارند. بیایید عملکرد منطقه ای عربستان را بررسی کنیم. عربستان در یمن غیر از تخریب و محاصره و گرسنه کردن ملت و ایجاد بستر مناسب برای دشمنی با خود که به این آسانی ها از بین نمی رود،‌ چه چیزی را محقق کرده است؟ در عراق چه به دست آورده است؟ این سوال حتی در رابطه با عراق امروز نیست، در زمان صدام حسین ، وی با پشتیبانی ریاض به ایران یورش کرد و با پشتیبانی آن از کویت عقب نشینی کرد. اما با پشتیبانی ریاض از واشنگتن، آمریکا ابتدا این کشور را ممنوعیت و سپس اشغال کرد. در ادامه هم با پشتیبانی ریاض طرح تجزیه طلبی و اشغالگری داعش در آن اجرا شد. تمامی این موارد با پشتیبانی عربستان بود. ریاض از طرح های خود چه چیزی محقق کرده است؟ آیا غیر از تخریب عراق  یمن دستاوری داشته است. در سوریه عربستان با دستاوردی کمتر از سال ۲۰۱۱ خارج می شود. کسی که وارد این همه  رویکرد تخریبی می شود، چه چیزی او را از ادامه سیاست های جنون آمیز در قبال لبنان باز می دارد؟

پیشنهاد ویژه :   اخبار ویژه: موشک برای دفاع از سرزمین و ملت ایران است و ربطی به برجام ندارد/ رفتار ترامپ همه زمینه‌های مثبت را از بین می‌برد

پارسا/