پیشنهادی: درگیری میان مخالفان سوری دوباره آغاز شد

پیشنهادی: درگیری میان مخالفان سوری دوباره آغاز شد

پس از شکست مذاکرات میان هیات تحریرالشام و جبهه آزادی‌بخش سوریه، از گروه‌های مخالف، برای چهارمین بار پیاپی در دو ماه اخیر، درگیری‌ها میان آنها دوباره آغاز شد.

پارسا، به نقل از سایت شبکه خبری المیادین، مذاکرات میان هیات تحریرالشام و جبهه آزادی‌بخش سوریه برای چهارمین بار پیاپی در طول دو ماه درگیری‌های مستمر میان آنها در حومه ادلب و حلب شکست خورد.

فیلق الشام به درخواست ترکیه مذاکرات میان دو طرف را آغاز کرده تا درگیری‌ها متوقف شوند و اتوبوس‌های حامل شبه‌نظامیان غوطه شرقی اجازه یابند آنها را به مناطق توافق شده منتقل کنند.

برخی منابع میدانی گزارش دادند، هیات تحریرالشام تجاوز به پایگاه‌های جبهه آزادی‌بخش سوریه در جنوب ادلب را آغاز کرده و کنترل برخی از روستاها و مناطق آن را به دست گرفت. همچنین تحریرالشام به شهرهای مورک در شمال حماه، خان شیخون و معره النعمان در جنوب ادلب تجاوز برد.

این منابع افزودند: هیات تحریرالشام از آتش توپخانه و خودروهای زرهی‌اش برای تجاوز به پایگاه‌های جبهه آزادی‌بخش سوریه در جنوب ادلب استفاده کرد، همچنین برای اولین بار از عوامل انتحاری خود برای تجاوز به خاکریزها جبهه آزادی‌بخش در اطراف معره النعمان استفاده کرده و بمب‌هایی را در جاده حلب-دمشق برای توقف عبور و مرور در آن منفجر کرد.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: اراک| رضایت مردم با شعار و عوام‌فریبی محقق نمی‌شود - اخبار پارسا

خبرگزاری “اباء” وابسته به تحریر الشام از کنترل این هیات بر چندین از روستاهای واقع در جنوب ادلب و شهر خان شیخون، روستای تل عاس و بلندی‌های استراتژیک آن و تجاوز به شهر معره النعمان که شاهد جنگ چریکی میان دو طرف است، خبر داد.

هیات تحریرالشام تلاش کرد با تجاوز به شهر معره النعمان، کنترل بیمارستان آن و بلندی حرکت الغنم را به دست بگیرد اما با حملات توپخانه‌ای شدید جبهه آزادی‌بخش سوریه مجبور به ترک آنجا شد.

جبهه آزادی‌بخش سوریه نیز اعلام کرد، پس از حضور چند ساعته هیات تحریرالشام در شهر خان‌شیخون، کنترل مجدد شهر خان شیخون را به دست گرفت.

این جبهه معره النعمان، حیش و وادی الضیف را مناطق نظامی اعلام کرد که شاهد درگیری‌های شدیدی با هیات تحریرالشام است و در ادامه به غیرنظامیان در خصوص نزدیک شدن به آنها اخطار داد.

برخی فعالان اعلام کردند، تمامی مسیرها در حومه غربی حلب، حومه جنوبی ادلب و حومه شمالی حماه به دلیل درگیری‌ها میان این دو گروه مسدود بوده و اجساد کشته‌های دو طرف در این مسیرها پراکنده هستند.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: مزایای تعطیلات زمستانی مدارس - اخبار پارسا

به گفته این فعالان درگیری‌های امروز میان دو طرف بیش از ۷۰ کشته و ده‌ها زخمی داشته است و برخی اطلاعات حاکی از آن است که ورود اتوبوس‌های حامل شبه‌نظامیان جیش الاسلام به ارتفاعات الزاویه به دلیل این درگیری‌ها به تعویق افتاده است.

پس از آنکه برخی میانجی‌ها برای توقف درگیری‌ها و برقراری آرامش به درگیری‌ها ورود کردند و البته همه این تلاش‌ها به دلیل اصرار هیات تحریرالشام برای تجاوز به شهر معره‌ النعمان بی‌نتیجه ماندند، جبهه آزادی‌بخش سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد، تحریرالشام پیامدهای حاصل از این پافشاری و کشته شدن نیروهایش در شمال را متحمل می‌شود و جبهه آزادی‌بخش سوریه هرگز از مسئولیتش در دفاع از خود چشم‌پوشی نخواهد کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز اظهار داشت: خطر بروز فاجعه انسانی جدیدی وجود دارد به همین دلیل باید در مورد سرنوشت ادلب از طریق عملیاتی سیاسی شامل خلع سلاح شبه‌نظامیان تصمیم‌گیری شود.

پارسا