پیشنهادی: محافل اسرائیلی: تجاوز باختر به سوریه اسرائیل را تضعیف کرد

پیشنهادی: محافل اسرائیلی: تجاوز باختر به سوریه اسرائیل را تضعیف کرد

درحالی که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تجاوز باختر به سوریه را تبریک گفته است، اما محافل غیررسمی اسرائیلی نگران افزایش تنش با ایران در پی این تجاوز هستند.

پارسا، به نقل از روزنامه القدس العربی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی یک سال پیش اعلام کرده بود که اسرائیل از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای مقابله با تسلیحات شیمیایی سوریه کاملا پشتیبانی می‌کند. وی گفت که پافشاری ترامپ و پشتیبانی اسرائیل تغییری نکرده است.

نتانیاهو گفت: آمریکا، فرانسه و انگلیس ثابت کردند که پایبندی به مبارزه با تسلیحات شیمیایی تنها به اظهارات محدود نشد. بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه باید بداند که تلاش‌هایش برای در اختیار داشتن سلاح شیمیایی و نادیده ستاندن قوانین بین المللی و اجازه دادن به ایران برای موضع‌گیری سیاسی در سوریه این کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد.

اما در سطح غیررسمی محافل اسرائیلی واکنش‌های متفاوتی به تجاوز باختر داشتند. برخی این تجاوز را ناچیز و برخی آن را به سخره گرفتند. برخی نیز معتقدند که این تجاوز قدرت نظام بشار اسد را افزایش داده است.

روت بیرلیوف، پژوهشگر متخصص خاورمیانه از مرکز پژوهش‌های امنیت قومی گفت که تجاوز باختر پیامی به بشار اسد است مبنی بر اینکه باید سوری‌ها را با سلاح متعارف بکشی نه سلاح شیمیایی.

عمرا ملفین، معاون رئیس موساد و فرمانده گردان شمالی در ارتش اسرائیل نیز گفت: تجاوز باختر قدرت بشار اسد را افزایش داد چراکه محبوبیتش را بالا برده است و روسیه را به بشار اسد و آینده نظامش پایبندتر کرد.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: تبریز| مشرف شدن مسافران نوروزی تبریز به زیارت امام زادگان در آذربایجان شرقی+تصاویر - اخبار پارسا

درس‌هایی برای اسرائیل

عاموس یدلین، رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل نیز با ملفین هم‌عقیده است. وی می‌گوید: هدف اول از تجاوز کشورهای غربی به سوریه ایجاد خط قرمزی علیه استفاده از سلاح شیمیایی است. اما با این حال این تجاوز خسارت شدیدی به اسد نزد. این عملیات نشان می‌دهد که اسرائیل باید درباره مسائلی که بیشترین اهمیت را برایش دارند به تنهایی عمل کند.

وی در مقاله‌ای برای یدیعوت‌آحارونوت با انتقاد از عملیات نظامی نوشت: گروه‌های ابرقدرت برای نگه داشتن جدایی کلی میان مساله سلاح شیمیایی و مسائل دیگر که در دستورکار بااهمیت‌تر هستند، تلاش کردند: نفوذ ایران در سوریه، موشک‌های زمین به زمین دقیق، آینده نظام بشار اسد و ذبح مردمش با سلاح متعارف و گرسنگی و شکنجه.

وی می‌گوید: درست است که نظام اسد بیشتر توانایی‌های موشکی‌اش را از دست داده است اما واضح است که همچنان توانایی‌هایی دارد که اعلام نشده است.

به نظر یدلین، اسرائیل در این وضعیت با چالش‌های اصلی مواجه است: اول: تعامل با پاسخ ایران به تجاوز به پایگاه تیفور. چالش دوم: ادامه نفوذ ایران در سوریه به عنوان یک تهدید امنیتی برای اسرائیل که احتمال برخورد میان این دو را افزایش می‌دهد. چالش سوم احتمال محدود شدن مساحت فعالیت دریایی اسرائیل در سوریه. در نتیجه اسرائیل باید از نظر اطلاعاتی و عملی برای ناکام گذاشتن پاسخ ایران آماده باشد. همچنین آمادگی استراتژیک و سیاسی لازم را برای مهار درگیری در شمال داشته باشد.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: راهیان نور ۹۷ | وزیر ارتباطات: مشکل آنتن‌دهی کاروان‌های راهیان نور برطرف می‌شود - اخبار پارسا

یدلین از اسرائیل خواست به دنبال توافق با مسکو درباره اهمیت توقف حضور نظامی ایران و تلاش مشترک با واشنگتن برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باشد.

اسرائیل احتمالا بها می‌پردازد

تسفی برئیل، تحلیلگر امور عربی روزنامه هاآرتص با عنوان “اسرائیل احتمالا بها می‌پردازد” در مقاله‌ای نوشت: معضل کشورهای غربی نگرانی اصلی‌شان از تبعات این عملیات و واکنش روسیه است که احتمالا به برخورد بین المللی در خاک سوریه می‌انجامد. برئیل می‌گوید، تجاوز باختر تنها پیامی بود به عنوان بخشی از پایبندی کشورهای غربی به ممانعت از انتشار سلاح غیرمتعارف. هرچند که سلاح متعارف در سوریه موجب کشته شده صدها هزار تن شده است.

وی می‌گوید: این تجاوز به تغییر در استراتژی آمریکا اشاره نمی‌کند. آمریکا قصد ندارد شریک روند سیاسی باشد که روسیه برای حل بحران ایجاد کرده است.

برئیل مثل بقیه تحلیلگران اسرائیلی معتقد است که این تجاوز برای اسرائیل به معنای پایان حساب و کتابش با سوریه و ایران نیست و این دو حساب جدا دارند اما یکی بر دیگری تأثیر می‌گذارد. وی می‌گوید: بخشی از واکنش روسیه احتمالا اعمال محدودیت‌هایی بر استفاده آزادانه اسرائیل از حریم هوایی سوریه برای انجام حملاتی علیه اهداف ایرانی است. روسیه در پاسخ نظامی به این تجاوز عجله نخواهد کرد اما می‌تواند هم‌پیمان اصلی غاصب یعنی آمریکا را مجازات کند.

پیشنهاد ویژه :   پارسا نیوز: نگاهی اجتماعی به موسیقی و رادیو در کتابی از حسن خجسته

آموس هرئیل، تحلیلگر نظامی نیز با برئیل اتفاق نظر دارد و معتقد است که این تجاوز استراتژیک نبود و توازن قدرت در سوریه را برهم نخواهد زد. پیام این تجاوز نیز می‌تواند به اسد این را بفهماند که “می‌تواند کشتار غیرنظامیان را ادامه دهد” اما نه با سلاح شیمیایی. هرئیل می‌گوید: مهم‌ترین سؤال درحال اماده مربوطه به آینده درگیری است که میان اسرائیل و ایران در سوریه آشکار شده است.

یوآب لیمور، تحلیلگر نظامی می‌گوید: تجاوز باختر خفیف بود و هیچ لطمه‌ای به بشار اسد که فورا عکسی از خودش در دفترش گرفت، نزد.

وی گفت: نتیجه این شد که مثلث غربی فرصت تشکیل پایگاه‌های جدید برای بازی در سوریه را از دست داد.

مثل تحلیلگرهای دیگر، لیمور می‌گوید که تنها دولتی که اکنون ناراضی است اسرائیل است که در مقابل “گروه‌های شر” در شمال سوریه تنها مانده است. اسرائیل معتقد است که ایران هفته گذشته آماده پاسخ به تجاوز به پایگاهش در سوریه بود.

وی گفت: برخلاف تفسیر رایج، اظهارات سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان تهدیدی برای اسرائیل نیست بلکه فرار از مقابله با اسرائیل است چراکه نمی‌خواهد به شکل یک مزدور ایرانی در آستانه انتخابات پارلمانی جلوه کند.

اسرائیلی‌ها معتقدند که تجاوز باختر نتایج وخیمی برای نظام اسد نداشت. اسرائیل نگران دو مساله است. مساله اول: خروج سریع آمریکایی‌ها از سوریه و مساله دوم اعلام فروش سامانه‌های موشکی اس۳۰۰ روسیه به سوریه.

پارسا