پیشنهادی: منابع روس: عربستان به یک شرط با ابقای اسد موافقت کرده است

پیشنهادی: منابع روس: عربستان به یک شرط با ابقای اسد موافقت کرده است

بعد از حدود ۱۰ روز از سفر ملک سلمان به مسکو و دیدارش با رئیس‌جمهور روسیه خبرهای زیادی درباره جایگاه پرونده سوریه در این سفر و موضع عربستان نسبت به بشار اسد وجود دارد.

پارسا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، منابع نزدیک به سفارت روسیه در دمشق جزئیاتی از مذاکرات ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را درباره بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه فاش کردند. این منابع می‌گویند که ملک سلمان به پوتین گفته است، هیچ مشکلی با ابقای بشار اسد در قدرت در مرحله انتقالی یا بیشتر از آن ندارد اما مشکل در روابط مستحکمی است که اسد با ایران دارد.

این منابع تأکید کردند: ملک سلمان از آمادگی کشورش برای پشتیبانی از روند سیاسی که در آن اسد به عنوان رئیس‌جمهور باقی بماند، خبر داده است به این شرط که مسکو به کاهش روابط عمیق بین تهران و دمشق مدد کند تا نفوذ ایران در سوریه و لبنان کاهش یابد.

منابع مذکور می‌گویند، در مقابل موضع جدید عربستان، پوتین نوعی بی‌طرفی نسبت به روابط میان دمشق و تهران از خود نشان داده است. به گفته همین منابع پوتین به ملک سلمان گفته که تنها راه مسکو این است که خود را از روابط میان اسد و تهران دور نگه دارد حتی اگر از بخش‌هایی از این روابط ناراضی باشد.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ کارکنانش را از یمن خارج کرد

بنا بر این گزارش، پوتین از اصل واقع گرایی سیاسی صحبت می‌کند که به این معناست که مسکو قادر نیست اسد را مجبور به دور شدن از ایران کند و این مسئله از اولویت‌های مسکو نیست. همچنین امکان ندارد که بر تهران برای کاهش روابط میان دو طرف فشار بیاورد. مسکو هرگز برای پایان دادن به این نوع روابط خود را درگیر نمی‌کند اما می‌تواند به بهتر شدن تأثیر این روابط در پرونده‌های منطقه‌ای مدد کند.

این منابع می‌گویند که گروهی در ریاض با هدایت محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان به تشکیل دولت وحدت ملی در سوریه با اختیارات گسترده‌تر فکر می‌کنند که یکی از افراد نزدیک به محور سعودی هدایت آن را برعهده داشته باشد و بتواند در روابط میان دمشق و تهران تأثیر بگذارد و بعدا به خروج کارشناسان و حضور نظامی ایران در سوریه به ویژه در جنوب این کشور و شهر حلب مدد کند.

اما مشاوران محمد بن سلمان در مقابل معتقدند که حتی اگر چنین دولتی تشکیل شود مادامی که نهادهای امنیتی و نظامی و حزبی سوریه بازسازی نشده‌اند، شاهد هیچ‌گونه نتایج جدید نخواهیم بود و حتی تأثیر آن بر سیاست‌های خارجی اسد و مشخصا در قبال تهران و حزب‌الله قوی نخواهد بود.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: ایلام| ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تنها سلاح مقابله با تهاجم فرهنگی است - اخبار پارسا

این تحولات در موضع عربستان درحالی فاش شده که الکساندر زاسپکین، سفیر روسیه در لبنان پیشتر گفته بود که مواضع عربستان کاملا واضح است و ریاض خواهان راهکار سیاسی است و از ضروری خود درباره سرنگونی نظام اسد کوتاه آمده است.

وی فاش کرد که تنها مشکل عربستان ایران است و عربستان خواهان خروج ایران از سوریه است.

پارسا