پیشنهادی: نسخه کره شمالی از جنگ جهانی دوم؛ “ما ژاپن را شکست دادیم”

پیشنهادی: نسخه کره شمالی از جنگ جهانی دوم؛ “ما ژاپن را شکست دادیم”

در کره شمالی به شهروندان این کشور نسخه متفاوتی از جنگ جهانی دوم تدریس می‌شود. در این روایت نیروهای کیم ایل سونگ، ژاپنی‌ها را شکست می‌دهند و در آن اشاره‌ای به حملات هسته‌ای آمریکا نمی‌شود.

پارسا،‌ به نقل از روزنامه اکسپرس، جنگ جهانی دوم به طور رسمی پس از آن پایان یافت که ژاپن در ۲ سپتامبر ۱۹۴۵ و به دنبال بمباران هسته‌ای هیروشیما و ناکازاکی از جانب آمریکا، تسلیم شد.

اما کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی این روایت‌ها را از جنگ جهانی دوم رد می‌کند و نسخه جدیدی را در مدرسه‌های این کشور آموزش می‌دهد.

اریک بیشوف، قهرمان کشتی و تهیه کننده تلویزیونی در سفری که در سال ۱۹۹۵ به کره شمالی داشت، با این داستان عجیبی که در تاریخ کره شمالی قرار گرفته، برخورد کرد.

او در این باره گفت، در تاریخ آن‌ها با این نکته برخورد می‌کنیم که دولت کره شمالی با شکست ژاپن، جنگ جهانی دوم را پایان داده است.

بیشوف که طی سفر خود برای آموختن تاریخ کره شمالی اقدام کرده بود، اظهار کرد: نمایندگان دولت کره شمالی که با ما بودند، به ما آمریکایی‌ها درباره شکست ژاپن از جانب کره شمالی توضیح می‌دادند. کسانی که بعد از دهه ۱۹۴۰ میلادی به دنیا آمده‌اند چیزی از پایان جنگ از جانب آمریکا با بمباران هسته‌ای هیروشیما و ناکازاکی نمی‌دانند. در سیستم آموزشی آنان و جوری که شست‌وشوی مغزی می‌شوند، گفته شده است که کره‌ای‌ها جنگ را پایان دادند و کسی چیزی از استفاده سلاح‌های هسته‌ای از جانب آمریکا نمی‌داند.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: پشت پرده سیاست تجزیه طلبانه عربستان در قبال عراق - پارسا

کیم ایل سونگ، پدربزرگ رهبر فعلی کره شمالی به عنوان شخصیت اصلی در شکست ژاپن با مبارزان آزادی کره شمالی تصویر می‌شود که برای آزادی کره اشغال شده تلاش می‌کردند.

به مردم کره شمالی گفته می‌شود که کیم از پایگاه خود در کوه “پائکتو” کمپینی مهیب را علیه اشغالگران ژاپنی به راه انداخت که هم‌اکنون برای کره‌ای‌ها ارزشی مقدس دارد و آن را “کوه مقدس انقلاب” می‌خوانند.

این در حالی است که برخی مدارک موجود نشان می‌دهند که کیم ایل سونگ طی جنگ جهانی دوم حتی در کره شمالی نبوده و در ارتش سرخ اتحاد شوروی به سر می‌برده است. او پس از سپری کردن دوران جنگ در روسیه که پیش از آن نیز به عنوان یک چریک در چین بود، با ارتش شوروی به کره بازگشت.

او نزدیک به دو دهه را دور از کشورش گذراند و گزارش شده است که در هنگام بازگشت به کره، زبان این کشور را به خوبی نمی‌دانست.

بیشوف درباره روایت کره شمالی از جنگ جهانی دوم گفت: با مکالماتی که با مقامات دولتی کره شمالی داشتم، فکر نمی‌کنم آنان چیزی از اتفاقاتی که واقعا افتاده بدانند. ببینید چقدر شست‌وشوی مغزی شده‌اند.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: آذربایجان شرقی|د‌‌لالانی که تاروپود "تابلو فرش" مراغه را حراج کرده‌اند - اخبار پارسا

مردم کره شمالی برای گرامی‌داشت کیم ایل سونگ، “روز خورشید” را جشن می‌گیرند و با بازدید از مجسمه‌ها و یادبودهای او، به وی ادای احترام می‌کنند.

پارسا