پیشنهادی: پاکسازی در وزارت کشور عربستان به دستور بن سلمان

پیشنهادی: پاکسازی در وزارت کشور عربستان به دستور بن سلمان

برخی از مقامات سعودی اقدام به پاکسازی وزارت کشور با نظارت مستقیم ولیعهد عربستان به منظور پایان دادن به نفوذ ولیعهد سابق و مخلوع این کشور می‌کنند.

پارسا، به نقل از نشریه فرانسوی “اینتلیجنس آنلاین”، اقدامات کنونی در وزارت کشور عربستان به منظور تغییر اختیارات وزارتخانه و تعطیلی شرکت‌های خارجی است که به فروش تجهیزات در عربستان می‌پردازند.

طبق نوشته این نشریه، از زمان برکناری محمد بن نایف از وزارت کشور در ماه ژوئن، بار دیگر عملیات سازماندهی مجدد این وزارتخانه از سر گرفته شد که همچنان مستقل است و برکناری چندین از مقامات از سمت‌هایشان و جایگزینی آنها در حال انجام است.

چندین از مقامات ارشدی که حامیان بن نایف بودند و نقش اساسی در انعقاد توافق‌نامه‌های وزارت‌ کشور داشتند اکنون در بازداشت به سر می‌برند.

هچنین اخبار منتشره در عربستان حاکی از این است که سعد جابری، مشاور امور مالی نزدیک به بن نایف به دلیل ترس از بازداشت از کشور فرار کرده است.

بنا به گزارش این نشریه، به دلیل کمپین پاکسازی همه کانال‌های رایج مورد استفاده در مذاکره قراردادهای اصلی تعطیل شده است و سازمان امنیتی جدید کشور تحت نظر عبدالعزیز بن سعود بن نایف، وزیر کشور جدید کار نمی‌کند بلکه ریاست آن به عهده عبدالعزیز هویرینی است که گزارش‌هایش را مستقیما به ولیعهد ارائه می‌دهد.

پیشنهاد ویژه :   استانها: با سفر استاندار مرکزی به محلات طرح آبرسانی به بزرگ‌ترین دهکده گل کشور در محلات افتتاح شد

این سازمان امنیتی جدید در خود همه اداره اصلی اطلاعات، نیروهای ویژه، نیروهای زمینی وابسته به وزارت کشور، مرکز اطلاعات و اداره کلان امور فنی را جای می‌دهد.

نشریه فرانسوی “اینتلیجنس آنلاین” در ادامه نوشت، علاوه بر پاکسازی وزارت کشور از مقامات حامی بن نایف، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان عملیات بررسی همه قراردادهای منعقده یا در دست مذاکره را آغاز کرده و از بررسی هیچ توافق‌نامه‌ وزارت کشور چشم پوشی نمی‌کند. با وجود اینکه درباره این قراردادها تقریبا به طور مستقل کارمندان بن نایف مذاکره بودند اما بحران وزارت‌خانه مانع اجرای برنامه‌های اصلی از جمله پروژه‌های سایبری با شرکت‌های آمریکایی و قرارداد بزرگ فرانسوی شده که از مدت‌ها پیش درباره آن مذاکره شده بود. 

پارسا