پیشنهادی: پشتیبانی گروه ۷ از تجاوز آمریکا، فرانسه و بریتانیا به سوریه – اخبار پارسا

پیشنهادی: پشتیبانی گروه ۷ از تجاوز آمریکا، فرانسه و بریتانیا به سوریه – اخبار پارسا

به گزارش گروه بین الملل پارسا به نقل از رویترز، گروه ۷ با محکوم کردن تجاوز ادعایی شیمیایی در غوطه شرقی سوریه از آنچه که “تلاش های متناسب” آمریکا، بریتانیا و فرانسه خوانده اند، پشتیبانی کرده اند تا استفاده احتمالی از تسلیحات شیمیایی را در آینده متوقف کنند.

رهبران گروه ۷ با انتشار بیانیه ای اعلام کردند: ما به طور کامل از تلاش های صورت گرفته بوسیله آمریکا، بریتانیا و فرانسه برای کاهش ظرفیت استفاده از تسلیحات شیمیایی بوسیله نظام اسد و جلوگیری از استفاده این تسلیحات در آینده پشتیبانی می کنیم.

این بیانیه افزود: ما از راهکار دیپلماتیک برای حل مناقشه سوریه پشتیبانی خواهیم کرد.

کارشناسان مسائل حقوقی، مشروعیت حقوقی خود حملات این کشور را از منظر قوانین بین‌المللی زیر سؤال برده و آن را «تخلف قوانین بین‌المللی برای نگه داشتن آن» (با همه شبهه‌هایی که درباره نیت این کشورها برای پایبندی به قوانین بین‌المللی وجود دارد) توصیف می‌کنند.

تجاوز به سوریه قبل از انجام هر گونه تحقیقات مستقل درباره حادثه شیمیایی ادعایی در «دوما» انجام شد، علاوه بر آن، مقام‌های رسمی خود آمریکا در بالاترین سطوح درباره نقش دولت سوریه در این حادثه تردید ابراز کرده بودند.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: سمنان| سامانه بازار‌سازی کالاها و خدمات دانش‌بنیان ‌راه‌اندازی شد - اخبار پارسا

اما حتی اگر به‌فرض محال هم بتوان این را پذیرفت که کشورهای غربی تجاوز روز شنبه را بنا به این اعتقاد انجام داده باشند که دولت سوریه عامل تجاوز شیمیایی بوده، باز هم استفاده از زور نظامی علیه دولت یک کشور ــ حتی به این بهانه که دولت کشوری اقدام به کشتن مردم کشورش خودش کرده ــ تخلف مستقیم منشور ملل متحد و مصداق «جنایت تجاوز» به‌شمار می‌رود که از منظر دادگاه «نورنبرگ» زشتی و پلیدی همه جنایت‌های دیگر را در بر دارد.

بند ۴ ماده دوم منشور ملل متحد صراحت دارد «کلیه اعضاء در روابط بین‌المللی خود از تهدید به زور یا استفاده از آن علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشوری یا از هر روش دیگری که با مقاصد ملل متحد مباینت داشته باشد خودداری خواهند نمود».

این منشور، با وجود این به کشورها اجازه می‌دهد بعد از تجاوز مسلحانه به‌قصد دفاع از خود یا طبق مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدام به استفاده از زور نظامی بکند. در مورد سوریه، هیچ‌یک از این دو مورد اتفاق نیفتاده‌اند.

پیشنهاد ویژه :   پیشنهادی: میرحسین موسوی از شعار قانون گرایی تا فتنه در برابر قانون - اخبار پارسا

سوریه به ایالات متحده، فرانسه و انگلیس یا هیچ کشور دیگری تجاوز نکرده است. استفاده از سلاح‌ شیمیایی در داخل سوریه ــ اگر هم اتفاق افتاده باشد که شواهدی در تأیید آن نیست ــ تجاوز مسلحانه علیه این سه کشور غربی به‌شمار نمی‌رود. شورای امنیت هم اجازه استفاده از زور نظامی علیه سوریه را نداده است.

پارسا/